Poniedziałek 30.07.2018

Termit - opis, występowanie i zdjęcia. Owad termit ciekawostki

Kto jest najlepszym budowniczym na świecie? Największe budowle w świecie owadów budują … termity. Ich domy mogą mieć wysokość aż 12 metrów i mogą przetrwać wiele lat nienaruszone. Nic w tym dziwnego, bowiem budowle te mają stanowić bezpieczne schronienie, miejsce pracy i życia dla milionów termitów.Kopier termitów, fot. shutterstockKopier termitów, fot. shutterstock
Termity to uskrzydlone owady zamieszkujące głównie kraje tropikalne i subtropikalne. Największe skupiska tych owadów można znaleźć na obszarach brazylijskiego regionu ekologicznego cerrado.
Termity – podobnie jak pszczoły i mrówki, to owady społeczne, które współpracują ze sobą podczas budowy kolonii. Ale gdy potrzeba są w stanie podejmować samodzielne decyzje. Dzięki temu owady te mogą wznosić instynktownie wielkie, skomplikowane konstrukcje.

Dzięki mieszance ziemi, przeżutego drewna, szczątków roślin, kału i śliny owadów powstają rozbudowane, strzeliste termitiery. Średnio kopce termitów mają wysokość 3 metrów. Ale są i takie, które urastają do 8, a nawet 12 metrów. Rekordowo wysokie kopce wznoszą afrykańskie termity z rodzaju Macrotermes.

Owady te nie są wybitnymi architektami, po prostu przenoszą ziemię w określone miejsce, gdy się zapełni, szukają innego miejsca. Interakcja owadów i pozostawione przez nie ślady zapachowe sprawiają, że powstaje uporządkowana struktura.

Mimo iż z zewnątrz termitiery wyglądają bardzo niepozornie, są to bardzo skomplikowane konstrukcje pełne krętych tuneli, korytarzy, komór i pomieszczeń. Każdy kopiec wyposażony jest w system wentylacyjny, dzięki temu budowle zachowują w środku stałą temperaturę, mimo gwałtownych zmian na zewnątrz. Jak działa ten system?

Powietrze, które wpada do termitiery jest podgrzewane w komorze mieszkalnej przez aktywność metaboliczną termitów. Ciepłe powietrze unosi się i wędruje przez cienkie kanaliki wyżłobione tuż pod zewnętrzną powierzchnią kopca, gdzie nieznacznie się schładza, oddaje CO2 i wzbogaca się w tlen. Takie odświeżone powietrze zaczyna opadać w dół, gdzie ponownie jest wtłaczane do komór mieszkalnych.

Termity, są praktycznie ślepe, dlatego tym bardziej dziwi ich zdolność do stawiania imponujących konstrukcji.
Zdjęcie z lewej:Par Bernard Gagnon (Travail personnel) [GFDL ou CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons, Zdjęcie z prawej: Par Bound8 (Travail personnel) [GFDL ou CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Ekologia.pl
Ocena (4.7) Oceń:
Pasaż zakupowy