Skorupki jajek dobre na nawóz? Jak jeść skorupki jajek?
Ekologia.pl Dom i ogród Ekologiczny dom Dlaczego nie warto wyrzucać skorupek od jajek?

Dlaczego nie warto wyrzucać skorupek od jajek?

Czy wiecie, że z pozoru niepotrzebne skorupki jajek mogą zostać wykorzystane? Ze względu na zawartość łatwo przyswajalnego wapnia, ale również niewielkich ilości pierwiastków, takich jak selen, cynk, miedź i stront, można zastosować je w ogrodzie, ale też jako suplement diety.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Jak wykorzystać skorupki jaj w ogrodzie? Pozostałości z jajek są odpowiednie dla roślin rosnących na glebie zasadowej. Polubią je ogórki, cukinie, pomidory, kapusta, fasola, lawenda, bez czarny, czy piwonia. Ze względu na zawartość wapnia, można wyrzucić rozdrobnione na kompost, by zrównoważyć jego pH. W jaki sposób przygotować taki jajeczny nawóz? Wystarczy rozkruszone skorupki zmieszać z ziemią, którą następnie podsypujemy rośliny. Można też przygotować roztwór wodny (zalewamy skorupki wodą i czekamy kilka dni), którym podlewamy rośliny. Co ciekawe, wykorzystać  można sama wodę po gotowaniu jajek. Po ostudzeniu możemy podlewać nią rośliny w doniczkach.

Skorupki od jajek możemy też wykorzystać jako biodegradowalne pojemniki na sadzonki. Kiedy rośliny są już zbyt duże wystarczy wsadzić je wraz ze skorupką do ziemi i przysypać glebą.

Skorupka, jako suplement diety

Skład skorupki jajka zbliżony jest do składu ludzkich kości. Dlatego z powodzeniem można je włączyć do diety. Ze względu na zawartość strontu, szczególnie zalecane są przy dietoprofilaktyce osteoporozy. Oczywiście do konsumpcji przeznaczone mogą być tylko skorupki pochodzące z jaj z pewnego źródła. Metoda ich przygotowania jest prosta. Z ugotowanego jajka obieramy skorupkę, którą następnie osuszamy. Suchą i czystą skorupkę mielimy np. za pomocą młynka do kawy lub w moździerzu. Powstały pył możemy dodawać do gotowych dań lub spożyć wraz z koktajlem. Należy jednak pamiętać, że maksymalna dzienna dawka nie powinna przekraczać 1 łyżeczki.

Znacie jeszcze jakieś sposoby na wykorzystanie skorupek z jajek?

Ekologia.pl (JSz)
4.7/5 - (9 votes)
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zapraszamy na naszą stronę. Znajdziecie tu Państwo nieco informacji na temat skorupek i ich wykorzystania. Zapraszamy również do zakupu naszych produktów (www.alvanaeko.pl).

Pieczesz sama chleb? Dosypuj zmielone skorupki do ciasta i już