Największe ryby na świecie

W głębokich wodach mórz i oceanów żyją ogromne ryby - niektóre mogą osiągnąć naprawdę imponujące rozmiary. Od rekina wielorybiego po olbrzymie płaszczki. Oto 10 największych ryb na świecie!



Rekin wielorybi, fot. shutterstockRekin wielorybi, fot. shutterstock
 1. Rekin wielorybi
 2. Rekin olbrzymi
 3. Żarłacz biały
 4. Żarłacz tygrysi
 5. Manta
 6. Samogłów
 7. Mola alexandrini
 8. Bieługa
 9. Masturus lanceolatus
 10. Mola tecta

Rekin wielorybi

Największą rybą w oceanie jest Rhincodon typus czyli rekin wielorybi. Według niektórych szacunków rekiny wielorybie mogą dorastać do 10 metrów i ważyć nawet 40 ton. Mają szerokie, płaskie głowy z krótkimi pyszczkami, a ich grzbiety mają ciekawy wzór biało-żółto-szarej szachownicy. Nie wiadomo, jak długo mogą żyć rekiny wielorybie, jednak naukowcy uważają, że nawet około 60-100 lat. Rekiny wielorybie występują we wszystkich morzach tropikalnych i w ciepłym klimacie na całym świecie, preferując wodę o temperaturze 20-25oC. Rekiny wielorybie zjadają głównie małe organizmy, takie jak plankton, drobne ryby, skorupiaki i kałamarnice, które odfiltrowują z wody podczas powolnego przemieszania się.
Rekin wielorybi, fot. shutterstock

Rekin olbrzymi

Długoszpar, rekin olbrzymi lub rekin słoneczny (Cetorhinus maximus) jest drugą co do wielkości rybą na świecie. Waży ponad 4,2 tony i może mieć 10 metrów długości. Jest to jeden z trzech rekinów żywiących się planktonem. Pokarm pobiera poprzez odcedzanie żywności z wody. Ten rekin występujący w wodach o wysokiej temperaturze na całym świecie bierze swoją nazwę, ponieważ wygrzewa się w wodzie podczas karmienia. Ogólnie rzecz biorąc, te rekiny wolą żyć samotnie, chociaż istnieją doniesienia o ich życiu w małych grupach. Obserwacje są powszechne wzdłuż szelfów kontynentalnych, ale urządzenia śledzące pozwoliły naukowcom dowiedzieć się, że czasami przekraczają równik. Naukowcy nie są w 100% pewni, ale sugerują, że ten rekin może dożyć około 50 lat.
Rekin olbrzymi, fot. shutterstock

Żarłacz biały

Żarłacz biały (Carcharodon carcharias), zwany także żarłaczem ludojadem, może osiągnąć 3,34 tony wagi i mieć do 6 metrów długości. Największym złowionym okazem była samica tego gatunku o długości 6,4 m i wadze 3312 kg złowiona w pobliżu Kuby w 1945 roku. Te rekiny mogą żyć nawet 70 lat. Ludzie nie są preferowaną zdobyczą żarłacza białego, jednak jest on odpowiedzialny za największą liczbę ataków rekinów na człowieka. Z drugiej strony największe zagrożenie dla tych drapieżników stanowi właśnie człowiek. Podczas gdy ten rekin żyje na wielu obszarach, jednym z najgęściej zaludnionych regionów jest wyspa Dyer w Afryce Południowej. Mogą używać pola elektromagnetycznego do lokalizowania swojej ofiary.
Żarłacz biały, fot. shutterstock

Żarłacz tygrysi

Rekin tygrysi (Galeocerdo cuvier) może ważyć do 3,11 tony i dorastać do 7 metrów długości. Ten rekin, który jest jedynym przedstawicielem rodzaju Galeocerdo, zwykle znajduje się wokół wysp środkowego Pacyfiku, ale ludzie mogą go spotkać wszędzie tam, gdzie występuje woda tropikalna lub umiarkowana. Rekiny tygrysie wolą pozostać same. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody ma tego rekina na swojej liście prawie zagrożonej z powodu przełowienia. Rekiny tygrysie są bardzo agresywne i zajmują drugie miejsce po żarłaczu białym pod względem liczby ataków na ludzi. Chociaż wielu uważa tę rybę za leniwego pływaka, może ona osiągać niewiarygodne prędkości, by złapać zdobycz.
Żarłacz tygrysi, fot. shutterstock

Manta

Ważąca 3 tony manta (Mobula birostris), może ważyć nawet do 3 ton i osiągać 9 – metrową rozpiętość płetw. Ta największa manta na świecie, żyje głównie na wodach Zachodniego Atlantyku, a dokładnie na Bermudach oraz od stanu Południowej Karoliny (USA) do Brazylii i Urugwaju. Gatunek ten występuje pojedynczo lub w małych grupach pływając w płytkich rejonach. Żywi się głównie planktonem, jednak czasami poluje również na małe ryby. Manta ta jest również poławiana za pomocą harpunów oraz ceniona ze względu na swoje wysoko wartościowe mięso.
Manta, fot. shutterstock

Samogłów

Miejsce szóste na naszej liście zajmuje samogłów (Mola mola), który dorasta do 3 m długości i masy ciała dochodzącej do 2 ton. Samogłów spotykany jest w wodach oceanicznych niemal na całym świecie. Najliczniejsze populacje tej ryby zamieszkują wody w klimacie tropikalnym i podzwrotnikowym. Rzadziej spotykany jest w klimacie umiarkowanym - głównie w miesiącach o najwyższych temperaturach na danej półkuli. Samogłów jest największa rybą z rzędu rozdymkokształtne (Tetraodontiformes) oraz uznawany jest za najcięższą rybę kostnoszkieletową na świecie. Ta potulna ryba jest uważana za przysmak na Tajwanie i w Japonii. Często wyskakuje z wody, co spowodowało kilka wypadków na łodzi ze względu na jego ogromne rozmiary.
Samogłów, fot. shutterstock

Mola alexandrini

Mola alexandrini może ważyć do 2,3 tony i mieć do 3,3 metrów długości. Na całym świecie gatunek ten można łatwo pomylić z innymi gatunkami Mola. Jednak Mola alexandrini można odróżnić od pozostałych dwóch gatunków Mola w oparciu o specyficzne cechy morfologiczne, takie jak guz głowy (rozwija się z wiekiem), guz podbródka (rozwija się z wiekiem) i zaokrąglony clavus (płetwa, która wygląda jak płetwa ogonowa). Ryba jest szeroko rozpowszechniona w morzach umiarkowanych i tropikalnych i została uznana przez Księgę Rekordów Guinnessa (2019) za najcięższą rybę kostną na świecie.
Mola alexandrini Hasama Underwater Park, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Bieługa

Bieługa (Huso huso), która jest również nazywana jesiotrem wielkim, może ważyć do 2,072 tony i dorastać do 7 metrów długości. Bardzo duże osobniki są w stanie upolować nawet fokę. Bieługi zamieszkują głównie baseny Morza Kaspijskiego i Morza Czarnego. Bieługi to niezwykłe ryby: mogą wędrować ponad 1000 kilometrów wzdłuż rzek, osiągać gigantyczne rozmiary (6 metrów długości), a żyją ponad 100 lat. Niestety, te cechy powodują również, że są bardzo narażone na wyginięcie z powodu działalności człowieka. Komercyjni wędkarze często polują na samice z powodu produkowanej przez nie ikry, bardzo cenionego kawioru.
Bieługa, fot. shutterstock

Masturus lanceolatus

Bardzo nieuchwytna Masturus lanceolatus waży do 2 ton i może mieć do 3 metrów długości i spotykana jest w wodach tropikalnych i umiarkowanych. Z wyglądu jest podobna do samogłowa (Mola mola), ale można ją odróżnić po tym, że zamiast płetwy ogonowej, ma guzowaty wyrostek „clavus”, co po łacinie oznacza „ster”. Jest rzadko spotykana, bardzo niewiele wiadomo na temat biologii i historii życia. Gatunek ten jest jedynym przedstawicielem swojego rodzaju.
Masturus lanceolatus Hectonichus, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Mola tecta

Mola tecta należąca do rodziny samogłowowatych, jest dziesiątą co do wielkości rybą na świecie. Ten członek Osteichthyes ma płaski eliptyczny kształt, może ważyć do 1,87 tony i mieć do 2 metrów długości. Naukowcy pracujący w pobliżu Nowej Zelandii po raz pierwszy zgłosili obecność tej ryby w 2014 roku, ale ludzie zgłaszali obserwacje Mola tecta w pobliżu Chile, RPA i Australii. Ta ryba, która często nurkuje na bardzo duże głębokości, aby złapać swój posiłek, jest trudna do zidentyfikowania przez naukowców.
Mola tecta Explorasub, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

 1. WorldAtlas; “The 10 Largest Fish Species Living Today”; worldatlas.com; 2021-12-10
 2. AZ Animals Staff; “The 10 Biggest Fish in the World”; a-z-animals.com; 2021-12-10
 3. Kennedy, Jennifer; “What Is the Biggest Fish in the World?”; ThoughtCo, Aug. 28, 2020; 2021-12-09
 4. “Whale Shark: The World’s Largest Fish ”; amnh.org; 2021-12-09
Ocena (3.7) Oceń: