Żaba wodna - opis, występowanie i zdjęcia. Płaz żaba wodna ciekawostki

Żaba wodna, fot. Kacper Kowalczyk Żaba wodna, fot. Kacper Kowalczyk

Karol Linneusz, gdy budował fundamenty dzisiejszej taksonomii, nazwał ją żabą jadalną. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie genetyka i późniejsze badania, które zmieniły zupełnie spojrzenie na zielone żaby. Linneusz wszystkie, jak szło, wrzucił do jednego wora. Ciekawe jakie miny musieli mieć naukowcy, gdy okazało się, że żaba jadalna, później nazwana żabą wodną to tak naprawdę hybryda dwóch innych gatunków żab – żaby śmieszki oraz żaby jeziorkowej?


Poplątanie z pomieszaniem

Jak żaba, to musi być zielona. Taki obraz płazów – bez ogona z wyłupiastymi, wystającymi ponad linię głowy oczami, utrwalił się przez lata. Zostaliśmy zbombardowani widokiem zielonych żab przez telewizyjne bajki dla dzieci, książki, wiersze oraz ilustracje do nich. Żaba wodna (Pelophylax esculentus) doskonale wpisuje się w ten wizerunek. Zielonej, z wyłupiastymi oczami, bez ogona. Żeby podkreślić różnicę między tymi bajkowymi stworami, na jej grzbiecie występują brązowoczarne plamki oraz paski, które mogą upodabniać ją do żaby jeziorkowej oraz żaby śmieszki. Często odróżnienie jej od tych dwóch gatunków wymaga trudnych badań genetycznych, dlatego laikowi może być trudno rozpoznać w terenie tego płaza. Poszczególne osobniki wykazują bardzo dużą zmienność w ubarwieniu, co podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej. W wielu badaniach okazało się, że żaby wyglądające jak żaba jeziorkowa czy śmieszka, były mieszańcami jednego i drugiego.

Żaba wodna dorasta do 9 cm długości ciała. Tak samo jak w przypadku innych płazów bezogonowych, samiec jest mniejszy od samicy. Mimo wielu podobieństw, nie jest niczym nadzwyczajnym znalezienie osobnika ubarwionego zgodnie z encyklopedią. Pewnie niejednego przestraszyłem powyższym opisem sprawy, jednak nie ma się co bać. Zwłaszcza jeśli nie prowadzicie badań na płazach, a jedynie obserwujecie te interesujące zwierzęta, wówczas wystarczy znajomość wyglądu typowej żaby wodnej. Zatem jak wygląda nasza bohaterka? Grzbiet ma zielony niczym trawa, który rozcina na pół jasnozielony lub żółtawy pasek kręgowy. Czarne plamy na grzbiecie są czarnobrązowe, małe, koliste. Fałdy grzbietowe umieszczone po lewo oraz prawo od linii kręgowej bardzo dobrze rozwinięte. Podczas godów samce przybierają lekko żółtawy odcień, podobnie jak żaba jeziorkowa. Gdy maj w pełni, żaby te nadymają swoje rezonatory i śpiewają tak głośno, jak tylko mogą. Ich arie roznoszą się na bardzo dalekie odległości. Ten koncert z reguły trwa do lipca lub sierpnia, w zależności od szerokości geograficznej oraz panującej pogody w danym sezonie rozrodczym. Chociaż żaby wodne mają swój charakterystyczny głos z przeciągłym „errr…” na końcu, to do rzadkości nie należą obserwacje osobników morfologicznie wyglądających jak typowy przedstawiciel kleptonu (o tym w dalszej części tekstu) i śpiewających jak żaba jeziorkowa czy żaba śmieszka.


Wydający głos samiec żaby wodnej z rezonatorami. By Sebaho [GFDL or CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy