Trądzik różowaty - przyczyny i naturalne metody leczenia. Jak pozbyć się trądziku różowatego?

Każdy z nas marzy o pięknej, gładkiej i promiennej cerze. Poświęcamy jej dużo czasu, odpowiednio pielęgnując. Czasami jednak to za mało, bo na naszej skórze pojawiają się nieestetyczne zmiany, często niezależne od nas. Jedną z takich przypadłości jest trądzik różowaty. Jakie są przyczyny powstawania trądziku różowatego? Jak skutecznie go wyleczyć?Trądzik różowaty to przewlekła choroba zapalna skóry twarzy, fot. shutterstockTrądzik różowaty to przewlekła choroba zapalna skóry twarzy, fot. shutterstock
  1. Trądzik różowaty – co to takiego?
  2. Przyczyny powstawania trądziku różowatego
  3. Jak skutecznie leczyć trądzik różowaty?
  4. Pielęgnacja cery z trądzikiem różowatym
  5. Co z tym trądzikiem różowatym?

Trądzik różowaty – co to takiego?


Trądzik różowaty (łac. Acne Rosacea) to przewlekła choroba zapalna skóry twarzy, która objawia się zaczerwienieniem, krostkami i rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi (tzw. pajączkami). Objawy w postaci zaczerwienienia zazwyczaj pojawiają się w okolicy czoła, policzków, nosa i brody, a także jako zmiany pod postacią krostek i grudek na całej twarzy.

Mimo, że trądzik kojarzy się z okresem dojrzewania, to schorzenie to dotyka przede wszystkim osoby dorosłe. Chociaż pierwsze objawy mogą pojawić się już w okresie młodzieńczym. Najwięcej przypadków trądziku różowatego występuje u kobiet około 40. roku życia, ale zazwyczaj pierwszy zwiastun tego schorzenia pojawia się w wieku 20-30 lat. Chociaż mężczyźni rzadziej na niego chorują, to w ich przypadku przebieg jest zdecydowanie cięższy i trudniejszy do wyleczenia.

Na trądzik różowaty chorują najczęściej osoby o jasnej karnacji, o jasnych oczach i włosach, czyli z tzw. I i II fototypem skóry. Najwięcej osób o tym typie urody mieszka w Północnej i Zachodniej Europie, a także w Ameryce Północnej. Szacuje się, że trądzik różowaty to problem około 10% społeczeństwa.

Tak jak wiele innych przewlekłych chorób, tak samo trądzik różowaty przebiega w różnych etapach. Zależnie od stopnia rozwoju, objawami są: grudki, krosty, obrzęki, rumień, drobne guzki oraz zaczerwienienia całej twarzy. Wyróżnia się cztery etapy trądziku różowatego:
  • postać grudkowo-krostkowa - w środkowej części twarzy obecny jest trwały rumień, a okresowo występują krostki i grudki;
  • postać teleangiektatyczno-rumieniowata - na twarzy występuje rumień przelotny lub przetrwały, a zmianom tym towarzyszą teleangiektazje, uczucie pieczenia skóry oraz obrzęk twarzy;
  • postać z dominacją zmian przerostowych - pojawiające się na pogrubiałej skórze zmiany mają charakter guzowaty, obejmując okolice nosa, brody, czoła, policzków i uszu. Często pojawia się zapalenie mieszków włosowych;
  • postać oczna - w przypadku tej postaci trądziku różowatego chory zmaga się z częstymi gradówkami i jęczmieniami, nadwrażliwością na światło oraz nawracającym zapaleniem brzegów spojówek, spojówek i rogówki.
  • Istnieje także specjalna odmiana tego schorzenia, która nazywana jest ziarniniakowym trądzikiem różowatym. Charakteryzuje się pojawiającymi się twardymi guzkami i grudkami o kolorze żółtym, brązowym lub czerwonym. Tego typu zmiany mogą prowadzić do powstawania trwałych blizn.
Na podstawie: https://www.medicalnewstoday.com/articles/160281

Przyczyny powstawania trądziku różowatego


Przyczyna powstawania trądziku różowatego jest złożona - istnieją różne teorie na ten temat. Jedna i najbardziej popularna z nich, to predyspozycje genetyczne. Na trądzik różowaty najczęściej chorują osoby o jasnym typie urody, ale w grę wchodzą także schorzenia występujące w rodzinie. Ci, którzy w młodości zmagali się z łojotokowym zapaleniem skóry lub ostrą odmianą trądziku młodzieńczego są dużo bardziej narażeni na pojawienie się trądziku różowatego. Także nadmierny łojotok, nieprawidłowy skład łoju oraz nieodpowiednia pielęgnacja skóry twarzy przyczyniają się do powstania tego schorzenia. U kobiet największy wpływ na pojawienie się zmian skórnych mają wahania hormonów, np. choroby tarczycy czy PCOS. Właśnie dlatego objawy choroby nasilają się w różnych fazach cyklu, w okresie ciąży i w trakcie menopauzy. Także zakażenie HPV, wirusem opryszczki wargowej (HSV) może skutkować występowaniem trądziku różowatego.

Drugą przyczyną są czynniki środowiskowe. To właśnie te przyczyny bagatelizujemy najbardziej, ale z czasem zmiany te znacznie przybierają na sile i wywołują ogromny dyskomfort. Do tych czynników należą: konsumowanie tłustych i ciężkostrawnych posiłków, spożywanie alkoholu i innych używek, ostre przyprawy, zaburzenia trawienia (w tym także nietolerancja pokarmów), długotrwały stres, zbyt częsta ekspozycja na słońce i niestosowanie ochrony przeciwsłonecznej, zbyt gwałtowne zmiany temperatur,  korzystanie z basenów z chlorowaną wodą oraz sauny czy stosowanie na skórę twarzy zewnętrznych preparatów glikokortykosteroidowych. 

Za  pojawienie się trądziku różowatego odpowiadają także niektóre przyjmowane przez nas leki, jak np. steroidy, statyny, inhalatory, określone antybiotyki i niektóre leki przeciwzapalne.
Efekty kuracji przeciwtrądzikowej, fot. sruilk/Shutterstock

Jak skutecznie leczyć trądzik różowaty?


Niestety trudno samemu jest skutecznie wyleczyć tę przypadłość i zazwyczaj wymagana jest interwencja lekarza dermatologa, który zaleci odpowiednią kurację leczniczą. Niewłaściwie leczony trądzik różowaty powoduje powstawanie nieestetycznych blizn, a wtedy w skórze powstają nieodwracalne zmiany, których potem nie da się całkowicie wyeliminować. Dermatolog powinien przeprowadzić z pacjentem szczegółowy wywiad i obejrzeć objawy na skórze, a na podstawie takiej diagnozy przepisać odpowiednie leki i preparaty pielęgnacyjne. Lekarze przeważnie zalecają stosowanie antybiotyków doustnych lub miejscowych - w postaci maści i kremów. Doustny antybiotyk przyjmuje się przez około dwa tygodnie, ale konieczne jest także przyjmowanie dobrego probiotyku, ponieważ antybiotyki wyjaławiają organizm i pozbywają się pozytywnej flory bakteryjnej w jelitach.

Jeżeli mimo takiej kuracji zmiany nadal nie ustępują, konieczna może się okazać terapia retinoidami. W przypadku występowania trądziku różowatego w postaci guzowatej stosuje się leczenie chirurgiczne, elektrokoagulację, dermabrazję, kriochirurgię lub laseroterapię (CO2). Jeśli trądzik objawia się w postaci ocznej stosuje się sztuczne łzy i glikokortykosteroidy miejscowe. Konieczna jest wtedy także stała opieka okulistyczna.

Również od nas samych bardzo dużo zależy, czy trądzik różowaty zniknie z naszej twarzy. Leczenie przyczynowe dotyczy unikania słońca, alkoholu, papierosów, kawy, mocnej herbaty, czekolady, gorących kąpieli oraz intensywnych ćwiczeń fizycznych. Trzeba również być ostrożnym jeśli chodzi o gwałtowne zmiany temperatury oraz kiedy tylko się da – należy unikać stresu.

Pielęgnacja cery z trądzikiem różowatym


W walce z trądzikiem różowatym konieczna jest odpowiednia pielęgnacja cery, którą trzeba kontynuować nawet po zakończeniu zaleconej terapii dermatologicznej. Skóra twarzy nawet po finalizacji leczenia jest bardzo wrażliwa i istnieje ryzyko powrotu tej uporczywej przypadłości. W związku z tym powinno się wyeliminować lub ograniczyć do minimum wszelkie czynniki, które doprowadziłyby do pogorszenia jej stanu.

Do pielęgnacji skóry twarzy należy wybrać dermokosmetyki przeznaczone do skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Tego typu preparaty pielęgnacyjne są delikatne i nie uczulają, a ponadto zawierają pantenol łagodzący podrażnienia, nawilżającą glicerynę o wysokim stężeniu oraz oleje roślinne, które dostarczają kwasów tłuszczowych. Takie dermokosmetyki zawierają substancje osłaniające warstwę lipidową skóry, zapewniając jej prawidłowy poziom nawilżenia. Najlepiej sięgać po kosmetyki nawilżające, łagodzące i przeciwzapalne, a jednocześnie niezatykające porów, bez alkoholu i składników zapachowych, mięty, kamfory, mentolu i olejków eterycznych. Specyfiki zawierające w swoim składzie tego typu drażniące detergenty należy unikać, bo mogą dodatkowo podrażnić i przesuszyć cerę. Bardzo często się zdarza, że pozornie łagodny kosmetyk może mocno zaszkodzić naszej nadwrażliwej cerze. Dlatego też przez pierwszym użyciem należy wykonać próbę uczuleniową na niewielkim obszarze skóry twarzy.

Również nasza codzienna dieta ma kluczowy wpływ na stan naszej skóry twarzy. Jadłospis przy występowaniu trądziku różowatego powinien wykluczać wszelkie potrawy ciężkostrawne, tłuste, wysokoprzetworzone, pikantne oraz wszelkie fast foody. Również mocna kawa i czekolada nie są wskazane. Zamiast tego, na talerzu powinny znaleźć się duże ilości świeżych warzyw i owoców, olejów roślinnych oraz ryb. Nie należy zapominać o odpowiednim nawadnianiu organizmu – trzeba pić minimum 2 litrów wody każdego dnia.
Jedną z metod leczenia trądziku różowatego jest laseroterapia, fot. shutterstock

Co z tym trądzikiem różowatym?


Tak naprawdę trądzik różowaty może przytrafić się każdemu z nas - każdemu, kto posiada jasną karnację, jasne oczy i włosy, czyli tzw. I i II fototyp skóry. Wiele czynników jego pojawienia się zależy od nas samych, jak nieodpowiednia dieta czy nadmierna ekspozycja na słońce, ale na wiele z nich nie mamy wpływu, jak predyspozycje genetyczne. To jedna wielka niewiadoma. Oczywiście pierwsze sygnały mogą pojawić się już w okresie dojrzewania, ale nie jest to jednoznaczne z późniejszym pojawieniem się tej przypadłości. Nie mniej jednak zawsze warto odpowiednio dbać o swoją cerę, niezależnie od tego, czy borykamy się z tym nieestetycznym schorzeniem czy nie. Jeśli jednak trądzik różowaty dopadnie nas, nie powinniśmy na własną rękę podejmować kuracji, ale udać się do lekarza specjalisty, który zaleci odpowiednie leczenie. W innym przypadku możemy doprowadzić do powstania np. zapalenia skóry czy pojawienia się nieestetycznych blizn, których później praktycznie się nie da usunąć.
Ekologia.pl (Klaudia Kwiatkowska)

Bibliografia

1. “https://www.healthline.com/health/skin/rosacea”; data dostępu: 2020-08-03
2. “https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/understanding-rosacea-basics#1”; data dostępu: 2020-08-03
3. “https://www.nhs.uk/conditions/rosacea/”; data dostępu: 2020-08-03
4. “https://www.medicalnewstoday.com/articles/160281”; data dostępu: 2020-08-03
5. “https://www.medicinenet.com/rosacea/article.htm”; data dostępu: 2020-08-03
6. “https://www.rosacea.org/patients/all-about-rosacea”; data dostępu: 2020-08-03

Ocena (3.4) Oceń: