Kobalt (Co) - właściwości, działanie i występowanie kobaltu

Kobalt. By Alchemist-hp (talk) (www.pse-mendelejew.de) (Own work) [FAL], via Wikimedia Commons Kobalt. By Alchemist-hp (talk) (www.pse-mendelejew.de) (Own work) [FAL], via Wikimedia Commons

Spośród minerałów występujących u ludzi w śladowych ilościach, kobalt ma specjalne znaczenie. Kobalt to pierwiastek, który osobno nie ma tak dużego wpływu na zdrowie, ale kiedy z współistnieje z kobalaminą, czyli witaminą B12 ma wpływ na wiele procesów życiowych. Kobalt w połączeniu z witaminą B12 warunkuje prawidłową pracę układu krwionośnego oraz nerwowego. Co dzieje się, kiedy kobaltu lub kobalaminy nam zabraknie? I kto jest najbardziej narażony na deficyt kobaltu?


Po co nam kobalt?

Kobalt (Co) jest ważny dla naszego organizmu z tego względu, że wchodzi w strukturę kilku enzymów, ale przede wszystkim dlatego, że jest elementem składowym witaminy B12, zwanej inaczej kobalaminą lub cyjanokobalaminą. Kobalt obecny w kobalaminie to jednak jedynie 10 proc. z ilości, jaką wchłaniamy wraz z pożywieniem. Większość magazynowana jest w mięśniach, kościach, wątrobie, śledzionie, nerkach i trzustce. Nie zapominajmy przy tym, że jest to pierwiastek śladowy. W sumie, jego stężenie w ustroju wynosi około 1 mg. Nadmiar usuwany jest poprzez drogi moczowe.

Kobalt, jako składnik witaminy B12 pełni ważną rolę w erytropoezie, czyli procesie namnażania i podziału czerwonych krwinek. Ma też znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i jest istotny w syntezie komórek szpiku kostnego. Pomaga w utrzymaniu dobrego samopoczucia i pobudza apetyt. Codzienne zapotrzebowanie na ten mikroelement jest taki sam jak zapotrzebowanie na kobalaminę, czyli wynosi około 2 µg (mikrogramy). U kobiet w ciąży wzrasta do 2,2 µg, a u kobiet karmiących piersią do 2,6 µg. Wszelkie konsekwencje związane z niedoborem kobaltu są równoznaczne z niedoborem witaminy B12. Nie ustalono też dla niego osobnych norm zalecanego dziennego spożycia.


Kobaltu można szukać w rybach, owocach morza. Fot. pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy