Siedzieliśmy na ławce przed stajnią. Nasze pranie schło na sznurkach wiszących obok. Na nich zaczęły przysiadać motyle - mieniaki strużniki. Najpierw jeden, potem trzy, a jeszcze później było ich nawet dziesięć! Gdy owad ten złożyły skrzydła, były jasne, natomiast kiedy tylko je rozłożyły, w oczy aż bił brąz, który wraz z promieniami słońca przechodził w ciemny granat. Na taki widok, każdemu szczęka opada ze zdziwienia.

- Mieniak strużnik to motyl różnobarwny
- Dokąd mieniaku strużniku latasz?
- Mieniaka strużnika sposób na życie
- Mieniak strużnik na bieszczadzkim szlaku
Mieniak strużnik to motyl różnobarwny
Widok mieniaka strużnika zmieniającego barwę niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, każdego obserwatora, który po raz pierwszy spotyka się z tym motylem, przyprawia o dreszczyk emocji. Nagle z ciemnobrązowego kolor przeskoczył na ciemnoniebieski. Nie wszystkie osobniki tak mają. Zmieniać barwę potrafią tylko samce. Samice pozostają nadal ciemnobrązowymi myszkami. Wzór umieszczony na skrzydłach u obu płci jest taki sam. Od wewnątrz końcówki skrzydeł motyle mają pstre, brązowe.
Cała powierzchnia pokryta łuskami, które pod wpływem promieni słonecznych zmieniają barwę. Na przedniej części motyl posiada pomarańczowo obrzeżone oczka z niebieskim środkiem. Poza tym przez środek przechodzi nieregularny biały pasek dzielący niejako na dwie części przednie skrzydło. Tylny koniec posiada pomarańczowe zakończenie, nad nim jest umieszczone oczko z niebieskim środkiem i pomarańczowym obrzeżeniem. Bliżej odwłoka symetrycznie rozmieszczone jasno pomarańczowe z kremowym odcieniem plamki. Druga forma barwna zamieszkująca nasz kraj wykazuje dość subtelne różnice. Tuż przy przedniego skrzydła znajduje się żółte rozjaśnienie, a także żółte plamki tworzące przepaski. Wzdłuż zewnętrznego brzegu skrzydeł plamki o kształcie półksiężyca i barwie pomarańczowej tworzą niemal jednolitą strukturę. Spód skrzydeł u obu form ma identyczny układ wzorów oraz barw. Szarawożółtawy z pomarańczowymi przejaśnieniami w przednim skrzydle, natomiast białe elementy stanowią kalkę tego, co widzimy na stronie zmieniającej barwę. Samo zjawisko zmiany barwy nazywane jest iryzacją. Polega na tym, że od motyla odbijają się lub ulegają rozproszeniu promienie słoneczne pod odpowiednim kątem, co stanowi przyczynę zmiany barwy. Rozmiary mieniaka strużnika mieszczą się w granicach między 60 a 72 mm, dlatego można go uznać za dość dużego motyla. Samice są nieco mniejsze od samców, a także trudniej je zaobserwować niż samce, być może ze względu na brak charakterystycznego połysku.
Fot. Kacper Kowalczyk
Dokąd mieniaku strużniku latasz?
Według różnych podań mieniaka strużnika można spotkać niemal w całym kraju, są jednak miejsca gdzie motyla tego jest zdecydowanie więcej niż gdzie indziej. Motyle te głównie występują na południu kraju. Latają dosłownie wszędzie, a zwłaszcza tam, gdzie mogą natknąć się na coś pożywnego, bogatego w różnego rodzaju związki mineralne, uzupełniające ewentualne braki w organizmie.

Zmieniać barwę potrafią tylko samce, fot. shutterstock
Mieniaka strużnika sposób na życie
Żeby być zadowolonym ze swojego terenowego wypadu, przyrodnik na wyprawę wyrusza bardzo wcześnie rano, niekiedy przed świtem zanim wszystko się zacznie. Taka strategia zostaje zwieńczona sukcesem w przypadku obserwowania większości gatunków zwierząt. Kuzyn strużnika, mieniak tęczowiec, też należy do zwierząt, które wolą albo późnymi wieczorami, albo wczesnym porankiem wstawać i zaszczycać swoją obecnością pobliskie ostępy.
Ekologia.pl poleca
Fot. Kacper Kowalczyk
Mieniak strużnik na bieszczadzkim szlaku
Południe rzeczywiście zaczynało dawać się we znaki, ale cóż na dworze ciepło, wchodząc do pomieszczenia było jeszcze cieplej. Takie temperatury z pewnością nie sprzyjają niczemu. Nawet leżeć się nie chce, chociaż leżenie to w tej sytuacji chyba najbardziej odpowiednia czynność, którą możemy wtedy zrobić. Zatem położyłem kapelutek na twarz, żeby za bardzo się nie spaliła w promieniach słońca i na pól siedzący przysypiałem. Ach jak dobrze w sumie się drzemało.
Ekologia.pl (Kacper Kowalczyk)
Bibliografia
- Chen, Mei & Tian, Li-Li & Shi, Qing-Hui & Cao, Tian-Wen & Hao, Jiasheng. (2012); “Complete mitogenome of the Lesser Purple Emperor Apatura ilia (Lepidoptera: Nymphalidae: Apaturinae) and comparison with other nymphalid butterflies. ”; Dong wu xue yan jiu = Zoological research / "Dong wu xue yan jiu" bian ji wei yuan hui bian ji. 33. 191-201. 10.3724/SP.J.1141.2012.02191. ;
- Jarosław Buszko, Janusz Masłowski ; “Motyle dzienne Polski”; Wydawnictwo Koliber;
- “https://en.butterflycorner.net/Apatura-ilia-Lesser-Purple-Emperor-Kleiner-Schillerfalter-Le-Petit-Mars.429.0.html”; data dostępu: 2019-07-08
- “http://www.eurobutterflies.com/sp/ilia.php”; data dostępu: 2019-07-08