Bóbr kanadyjski (Castor canadensis)

Nazywany/a też: bóbr amerykański

Źródło: Corel Stock Photo
Dorosły osobnik bobra kanadyjskiego ma 80-100 cm długości, ogon 28-38 cm i waży 20-35 kg, czasem więcej. Palce potężnych tylnych nóg są połączone błoną pławną. Na drugim palcu kończyn tylnych znajduje się rozdwojony paznokieć służący do czyszczenia sierści. Odbyt i otwór moczowopłciowy mają ujście we wspólnej pseudokloace.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Bóbr kanadyjski występuje w Ameryka Północna, poza obszarem tundry, na południu sięga aż do Florydy. W Europie sprowadzono go do Finlandii gdzie wytworzył bardzo dobrze prosperujące populacje, które obecnie wyparły bobra europejskiego. W Ameryce do tej pory jest zwierzęciem łownym ze względu na bardzo dobrej jakości futro, np. w stanie Pensylwania rocznie zabija się 3-4 tysiące sztuk. Żyją nad brzegami jezior i powoli płynących rzek, których brzegi porasta topola, wierzba, olcha, brzoza, czasami także sosna.

Tryb życia

W czasie nurkowania bóbr kanadyjski zamyka nozdrza i uszy. Na spodzie podstawy ogona znajduje się gruczoł tłuszczowy - tłuszczem z niego zwierzę naciera sierść. Wydzieliną gruczołów przyodbytowych bóbr oznacza swoje terytorium. Jest przeważnie zwierzęciem nocnym, nie zapada w sen zimowy. Na brzegu buduje sobie norę przykrytą stertą gałęzi. Przy niskich brzegach buduje żeremia z gałęzi i mułu wysokie na 2 m i zajmujące powierzchnię do 12 m kw. Wejście do gniazda znajduje się z reguły pod wodą. Na ciekach wodnych budują tamy do 100 m długości, którymi sztucznie podnoszą poziom wody. Żyją monogamicznie w rodzinach, razem z potomkami w wieku 1-2 lat, potem młode usamodzielniają się.

Odżywianie

Bóbr kanadyjski żywi się młodymi gałązkami, korą, kambium i liśćmi tych drzew, a także bylinami. Jeśli w bliskim sąsiedztwie rośnie kukurydza, ewentualnie inne płody rolne, dożywia się także nimi.

Rozmnażanie i rozwój

Rozmnażanie bobra kanadyjskiego przebiega od lutego do marca. samica jest ciężarna przez 105 dni i rodzi około 8 młodych w miocie (bóbr europejski od 1 do 5), które karmi mlekiem przez 3 miesiące. Młode dojrzewają płciowo w wieku 2,5-3 lat.
Bóbr kanadyjski,Castor canadensis,North American Beaver Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Bóbr kanadyjski,Castor canadensis,North American BeaverBóbr kanadyjski,Castor canadensis,North American Beaver
Bóbr kanadyjski,Castor canadensis,North American Beaver

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rząd:Gryzonie
Rodzina:Bobrowate
Rodzaj:Castor
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź