Mysikrólik (Regulus regulus)

Nazywany/a też: mysikrólik zwyczajny

Mysikrólik, fot. godi photo/Shutterstock
Mysikrólik  to najmniejszy europejski ptak. Częściowo osiadły. W stadkach widywany z sikorami. W Polsce liczny ptak lęgowy.
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Mysikrólik  jest krępej budowy. Wierzch szarozielony, spód jaśniejszy, brunatnobiały. Duża głowa, krótka szyja. Dziób mały, ciemny. Dymorfizm płciowy słabo widoczny. Jego najcharakterystyczniejszą cechą jest "czapeczka" - pasek ciemieniowy, z ciemnym obramowaniem (żółty u samic, pomarańczowy u samców). Ciemne oko, wokół niego biała obwódka. Na skrzydłach dwie białe pręgi, na zakończeniach skrzydeł kilka białych plamek. U osobników młodocianych gładkie ciemię bez czarnego obramowania, dziób jasny. Mysikrólik nie ma czarnego paska ocznego oraz jasnego paska na gardle, jak u zniczka.
Czy wiesz, że...Mysikrólik wydaje bardzo wysoki dźwięk w związku z czym osoby starsze go nie słyszą.

Występowanie

Kilkanaście opisanych podgatunków mysikrólika występuje w strefie umiarkowanej Europy i Azji aż po Japonię. Unika obszarów na dalekiej północy, a na południu Europy spotykany jedynie w górach. W Ameryce Północnej występują izolowane populacje tego gatunku. W Polsce licznie zamieszkuje lasy świerkowe głównie na południu i północnym-wschodzie. Polskie mysikróliki na zimę odlatują na południe, natomiast do Polski przylatują (często bardzo liczne) stada z obszarów bardziej oddalonych na północ.

Biotop

Mysikróliki najczęściej spotykane są w górach. Preferują zwarte lasy iglaste, głównie świerczyny i jedliny. Rzadziej wybierają lasy sosnowe oraz mieszane.

Lęgi

Mysikrólik tworzy pary monogamiczne. Oboje rodzice budują, grube okrągłe gniazdo z zasłoniętym dojściem (z gałązek, liści, trawy, piór, wełny) dość wysoko na rozwidleniu drzewa iglastego (bardzo trudne do wypatrzenia). Mocują je do gałązek mchem, pajęczymi nićmi. Podczas toków samiec stroszy piórka na ciemieniu. Lęgi dwa w roku (w maju i w czerwcu). Samica składa 8-10 żółtawych jaj z delikatnymi plamkami i wysiaduje je około 14 dni. Po wykluciu karmione przez oboje rodziców przez 15-20 dni.

Pokarm

Mysikrólik żywi się owadami, ich larwami, pajęczakami. Rzadziej pokarmem roślinnym.
Mysikrólik, fot. godi photo/Shutterstock Mysikrólik, fot. godi photo/Shutterstock

Galeria zdjęć

Mysikrólik, fot. godi photo/ShutterstockMysikrólik, fot. Margus Vilbas Photography/Shutterstock
Mysikrólik- samiec i samica, fot. Chieh-Wen Lai/ShutterstockMysikrólik, fot. Margus Vilbas Leif Ingvarson/Shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Wróblowe
Rodzina:Mysikróliki
Rodzaj:Regulus
Gatunek:Mysikrólik
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź