Definicja terminu :

owoce

1. Budowa owoców

Owoc jest utworem powstającym przeważnie z zalążni słupka w wyniku zapłodnienia (a więc występuje tylko u roślin okrytozalążkowych) i zawierającym wewnątrz nasienie lub nasiona utworzone z przekształcenia zalążków. Niekiedy w budowie owoców oraz ich urządzeń do rozsiewania mogą też brać udział różne inne wytwory liści i osi pędów. Na przykład oś kwiatowa może brać udział w budowie owoców powstających z zalążni dolnych.

Owocnia (pericarpium) jest to zewnętrzna część owocu, powstała z zalążni słupka i okrywająca nasiona. W owocni wyróżniamy zwykle trzy warstwy, które powstają z odpowiednich trzech warstw owocolistka, a mianowicie z jego dwóch skórek i zawartego między nimi miękiszu. Może ona być sucha lub mięsista (soczysta), może być zamknięta lub otwierać się po dojrzeniu w celu uwolnienia nasion.

Warstwa zewnętrzna (egzocarpium), „skórka”, jest to cienka zewnętrzna warstwa okrywająca owoc, zwykłe jaskrawo zabarwiona. U niektórych roślin mogą powstawać na niej różnego rodzaju utwory, jak kolce, włoski, skrzydełka itp. Warstwa środkowa (mezocarpium) może być soczysta, zbudowana z komórek miękiszowych, tworząca miąższ w owocach soczystych np. u wiśni (Prunus) lub sucha, zbudowana z komórek grubościennych, często zdrewniałych, np. u leszczyny (Corylus).Legenda. Pokaż objaśnienia oznaczeń i skrótów
Szukaj
Oceń stronę
Ocena: 4.8
Wybór wg alfabetu:
a b c ć d e f g h i j k l ł m n o q p r s ś t u v w x y z ż ź
Pasaż zakupowy