Poziomki owoce - właściwości, witaminy i wartości odżywcze poziomek

Fot. Björn S...[CC BY-SA 2.0 ], Flickr.com Fot. Björn S...[CC BY-SA 2.0 ], Flickr.com

Poziomki rosną na słonecznych obrzeżach lasów i połaciach dopieszczonych światłem traw. To dzięki nim możemy cieszyć się smakiem truskawek. Ale zaraz… czy poziomki w czymś im ustępują? Może tylko w jednym – wielkości. Te maleńkie owoce mają nam jednak bardzo wiele do zaoferowania. Poziomki poprawią nasze samopoczucie, zdrowie, wygląd, no i zaspokoją apetyt na smaki lata.


Poziomki w naturze

Poziomki to rozłożyste byliny, zaliczane do rodziny różowatych. Występują w wielu częściach świata i w różnych odmianach gatunkowych. W Polsce, wśród gatunków rosnących dziko, spotykamy trzy. To poziomka pospolita, wysoka oraz twardawa.
Uprawa
Uprawa poziomek w Europie ma charakter amatorski. Do zasadzenia poziomki w ogrodzie lub nawet w donicy na balkonie zachęcają niskie wymagania tej rośliny. Nasłonecznione stanowisko i gleba wilgotna oraz bogata w substancje mineralne.
Trudno pomylić poziomki z innymi leśnymi owocami. Są nieduże – sięgają zwykle 30 cm nad ziemię, mają włochate ogonki z trójdzielnymi, ząbkowanymi listkami oraz białe, drobne kwiatki i malutkie czerwone owoce. Oprócz tego, że występują w warunkach naturalnych, możemy je także uprawiać. Uprawa poziomek w Europie ma jednak w dużej mierze charakter amatorski. Do zasadzenia poziomki w ogrodzie lub nawet w donicy na balkonie zachęcają niskie wymagania tej rośliny. Nasłonecznione stanowisko i gleba wilgotna oraz bogata w substancje mineralne – to wszystko, czego jej trzeba. Pamiętajmy jednak, że odmiany ogrodowe poziomek dają owoce mniej aromatyczne i wyraziste w smaku, niż dzikie.

Poziomka wielkoowocowa, czyli truskawka

Nie da się zaprzeczyć, że truskawka przewyższa poziomkę popularnością. Pamiętajmy jednak, że powstała ona nie inaczej, jak właśnie przez skrzyżowanie dwóch gatunków poziomek – północnoamerykańskiej odmiany wirginijskiej oraz poziomki chilijskiej. Wydarzenie to miało miejsce w Europie, początkiem XVIII wieku. I zadecydowało o tym, że to właśnie truskawka, a nie poziomka pospolita będzie uprawiana powszechnie. Do dziś poziomka pozostaje w naszej świadomości w zasadzie jedynie owocem dzikim, po który trzeba przejść się do lasu. Choć, jak już wiemy z poprzedniego akapitu, możemy ją mieć we własnym ogrodzie, a nawet na balkonie.

Mówiąc więc o truskawkach, wypowiadamy się tak naprawdę o poziomkach. A rozpływając się nad ich smakiem, w rzeczywistości kłaniamy się poziomkom. Truskawka to zresztą tylko jedna z nazw zwyczajowych. Roślinę tę możemy równie dobrze nazywać poziomką ananasową lub wielkoowocową. Ale dość już o nazewnictwie. Wszak o wiele bardziej liczą się właściwości poziomek, i to jak możemy je wykorzystać w medycynie naturalnej, domowej kosmetyce i w kulinariach.


pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy