Daktyle owoce - właściwości, witaminy i wartości odżywcze daktyli

Daktyle gościły na stołach arabskich książąt od tysiącleci, wierzono, że zapewniają długowieczność i chronią przed chorobami. W XX wieku teorie te zostały potwierdzone naukowo. Słodki smak tych owoców sprawia, że doskonale zastąpić mogą cukierka czy krówkę. Daktyle mają za to nieporównywalnie więcej wartości odżywczych i witamin. Są cenione przez sportowców, gdyż  błyskawicznie dostarczają energii i ogromną dawkę potasu. Jeśli nadal się wahasz czy warto zastąpić ciastko daktylem, przeczytaj!Daktyle. By IOOI at German Wikipedia (Self-photographed) [CC BY-SA 2.0 de], via Wikimedia CommonsDaktyle. By IOOI at German Wikipedia (Self-photographed) [CC BY-SA 2.0 de], via Wikimedia Commons

Daktyle - najstarszy owoc świata
 
Daktylowce uważane są za jedne z najstarszych uprawianych drzew na świecie! Skamieniałości wskazują, że istnieje ono na ziemi od 50 milionów lat. Najstarsze ślady upraw pochodzą z doliny Indusu oraz terenów Bliskiego Wschodu. Uważa się, że ojczyzną daktylowca się okolice obecnego Iraku. Z największym prawdopodobieństwem uprawiano go na szeroką skalę w starożytnej Mezopotamii i Egipcie około 4 000 r. p. n. e.! Archeolodzy znaleźli dowody, że istniały jeszcze starsze uprawy, datowane na około 7 000 lat p.n.e. Starożytni Egipcjanie wykorzystywali daktyle do pędzenia wina, cenione były też świeże owoce. Liście daktylowca służyły do budowy szałasów i dachów. Z pestek zaś wytwarzano biżuterię. Z czasem daktylowiec rozprzestrzenił się na tereny Południowo–Zachodniej Azji, Afryki Północnej i Hiszpanii.

Daktylowy Matuzalem

Biblijna postać Matuzalema symbolizuje długowieczność. Tym imieniem zostało nazwane nasionko daktylowca znalezione w Izraelskiej twierdzy Masada w latach 60. ubiegłego wieku. Archeolodzy znaleźli tam pestki sprzed 2 000 lat! Jakim zaskoczeniem było, gdy jedno z nasionek wykiełkowało! Na cześć biblijnego bohatera nazwano je Matuzalem. Jedynym z terenów, gdzie daktylowiec był niezwykle popularny była właśnie Starożytna Judea. W I w. n. e. Pliniusz Starszy opisuje daktylowiec nadmieniając, że najsmaczniejsze daktyle pochodzą właśnie z tych terenów.

Biblijne konotacje

Słowo „daktyl” w Biblii użyte jest 26 razy, nie tylko w kontekście owocu, oznacza ono też imię damskie oraz nazwę miejscowości. Żydzi cenili daktylowce nie tylko ze względu na owoce. Od czasów panowania dynastii Machabeuszy daktylowiec był symbolem triumfu i sprawiedliwości. Liście daktylowca noszono podczas procesji, a Tora zabraniała wycinania palm daktylowych podczas wojny. Zwyczaj noszenia liści daktylowca w procesjach opisany jest w Nowym Testamencie w scenie wjazdu Jezusa do Jerozolimy.


Palma z daktylami. By Irshadpp (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy