Truskawki owoce - właściwości, witaminy i wartości odżywcze truskawek

Fot. James Lee [CC BY 2.0 ], Flickr.com Fot. James Lee [CC BY 2.0 ], Flickr.com

Truskawki

, choć są powszechnie dostępne niemal przez cały rok, wciąż łączone są z szampanem jako wykwintne owoce dla bogaczy. Szlachetne asocjacje przypisuje się im nie bez powodu. Truskawki to bowiem owoce o iście królewskim rodowodzie. Poza tym, że pięknie wyglądają, kusząco pachną i potrafią uświetnić każdy deser, ich zdrowotne właściwości są nie do przecenienia. Spożywając truskawki letnią porą możemy nie tylko schudnąć, lecz także wzmocnić nasze serce, wyregulować ciśnienie i poprawić nastrój.

Truskawka (Fragaria ×ananassa Duchesne) stanowi mieszankę dwóch gatunków poziomki  z rodziny różowatych. Nazywa się ją także poziomką ananasową tudzież poziomką wielkoowocową. Ów mix gatunków został stworzony sztucznie w XVIII wieku poprzez skrzyżowanie amerykańskiej poziomki wirginijskiej z jej chilijską odmianą. Truskawka składa się z krótkiej łodygi, lśniących liści, niewielkich białych kwiatów i aromatycznych, jadalnych owoców. Obecnie w Europie Środkowej można niekiedy spotkać jej zdziczałą formę.

Truskawki są cennym źródłem:
  • potasu (aż 153 mg / 100 g) żelaza
  • magnezu (13 mg / 100 g)
  • witamin młodości: witamina A, C i E
  • związków z grupy B (B1, B2, B3 i B6)
Truskawkowe pole

Jeśli chcemy hodować truskawki na działce, powinniśmy zapewnić im odpowiednio słoneczne stanowisko. Tylko dzięki intensywnej ekspozycji na promieniowanie UV owoce będą miały soczyście czerwony kolor i słodki smak. Należy również pamiętać o odpowiednio przepuszczalnym i zasobnym w składniki pokarmowe podłożu – najlepsza jest gleba o pH od 5,5 do 6,5. Termin sadzenia truskawek zależy od ich odmiany. Sadzonki „Frigo”, które są dostępne w sprzedaży wiosną należy posadzić do gruntu jak najszybciej. Z kolei odmiany zielone, prosto z gruntu, znajdziemy w sklepach ogrodniczych jesienią lub na wiosnę. Wsadzamy je do odpowiednio przygotowanej ziemi niedługo po dokonaniu zakupu. Najprościej jest hodować truskawki w doniczkach – można je wówczas uprawiać przez cały sezon. Największy ich wybór mamy na rynku w połowie sierpnia. Aby rośliny mogły się swobodnie rozwijać, powinno się rozmieszczać je w rzędach, oddalonych o 50 cm od siebie tak, aby między każdą z sadzonek był dystans 30 cm. Przeznaczone pod uprawę dołki powinny być na tyle głębokie, by korzenie truskawek się nie podwijały, a pąk, zwany „serduszkiem” mógł rosnąć ponad powierzchnią ziemi. W celu uzyskania bogatych plonów, rośliny należy regularnie i obficie podlewać. 
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy