Największe gady na świecie

Gady istnieją na tej planecie od milionów lat, ucząc się współistnienia, adaptacji i ewolucji w odniesieniu do swoich specyficznych siedlisk i nisz. To uczyniło z nich wyjątkową grupę zwierząt, które są doskonale przystosowane do określonych środowisk i ekosystemów, także pod względem rozmiaru. Nic zatem dziwnego, że jednymi z największych zwierząt, jakie kiedykolwiek żyły na świecie, były gady. Chociaż era dinozaurów, plezjozaurów i pterozaurów minęła, po świecie nadal chodzą krokodyle, aligatory czy żółwie, których rozmiary mogą nas zaskoczyć. Oto 10 największych gadów na świecie!Krokodyl różańcowy, fot. shutterstockKrokodyl różańcowy, fot. shutterstock
 1. Krokodyl różańcowy, waga od 400 do 1000 kg
 2. Krokodyl nilowy, waga od 250 to 750 kg
 3. Krokodyl orinokański, waga 380 to 635 kg
 4. Żółw skórzasty, waga od 250 to 650 kg
 5. Kajman czarny, waga od 300 to 500 kg
 6. Krokodyl amerykański, waga od 250 to 500 kg
 7. Gawial gangesowy, waga od 160 to 460 kg
 8. Aligator amerykański, waga od 204 to 454 kg
 9. Krokodyl błotny, waga od 160 to 350 kg
 10. Krokodyl gawialowy, waga od 190 to 320 kg

Krokodyl różańcowy, waga od 400 do 1000 kg

Krokodyl różańcowy, to największy współczesny gatunek krokodyla o masywnym, typowym dla tych zwierząt wyglądzie. Nazwę zawdzięcza dwóm rzędom charakterystycznych guzkowatych kostnych narośli (przypominających paciorek) ciągnącym się od oczu aż po otwory nosowe. Z uwagi na swą wielkość, siłę oraz agresywne usposobienie jest uważany za najgroźniejszy gatunek krokodyla. Jego ofiarą padło do tej pory kilkadziesiąt osób. Znane są przypadki, kiedy krokodyle tego gatunku porywały ludzi z łodzi i to tak sprawnie i cicho, że nawet ludzie siedzący w pobliżu niczego nie zauważyli.
Krokodyl różańcowy, fot. shutterstock

Krokodyl nilowy, waga od 250 to 750 kg

Krokodyl nilowy jest drugim co do wielkości gadem na świecie. Może urosnąć do 1650 funtów i mieć 16 stóp długości. To krokodyl słodkowodny, który jest towarzyski z innymi tego samego gatunku, często dzieląc pożywienie i tereny łowieckie. Dorosły krokodyl nilowy może pościć przez kilka miesięcy bez szkody dla zdrowia. Wykorzystuje taktykę zasadzek i może czekać kilka dni, aż ofiara zabłąka się w jego pułapkę. Z niektórymi ptakami brodzącymi łączy go swoista symbioza, ptak bezpiecznie żeruje w otwartej paszczy krokodyla, wyjadając różne pasożyty trapiące olbrzymiego gada.
Krokodyl nilowy, fot. shutterstock

Krokodyl orinokański, waga 380 to 635 kg

Krokodyl orinokański to niewielka populacja dużych gadów w Ameryce Południowej. Ten ogromny drapieżnik w sprzyjających warunkach może dorastać do 7 metrów długości. Ma długi pysk i stosuje dietę oportunistyczną, ale żywi się głównie rybami. Rzadko jest niebezpieczny dla ludzi, choć niektórzy oskarżają je plądrowanie ryb, co utrudnia funkcjonowanie lokalnym rybakom. Ze względu na zanieczyszczenie środowiska i kłusowników, którzy polują na skóry, populacja krokodyla orinokańskiego jest niewielka.
Krokodyl orinokański, fot. shutterstock

Żółw skórzasty, waga od 250 to 650 kg

Żółw skórzasty, to największy ze współcześnie żyjących żółwi. Żółw skórzasty jest pod wieloma względami wyjątkowy - poza tym, że jest największym z żyjących żółwi, to może przeżyć w bardzo zimnej wodzie - specjalne mechanizmy anatomiczne i fizjologiczne umożliwiają mu utrzymanie wewnątrz ciała temperatury wyższej niż otaczającej wody. Co więcej, żółwie skórzaste można odróżnić od innych gatunków żółwi morskich brakiem twardej, kostnej skorupy. Skórzane grzbiety pokryte są twardą, gumowatą skórą.
Żółw skórzasty, fot. shutterstock

Kajman czarny, waga od 300 to 500 kg

Kajmany czarne (Melanosuchus niger) wyglądają podobnie do aligatorów i krokodyli. Drzewo genealogiczne jest dość splecione, ale według ostatnich badań kajman jest bardziej podobny do aligatorów niż krokodyli. Czarne kajmany są ogromne, osiągając do 518 cm długości. Samice są nieco mniejsze niż samce i mają około 350 cm długości. Największy złowiony osobnik ważył 1100 kg. Chociaż kajmany czarne nie są najbardziej agresywnymi członkami rodziny aligatorów, nie należy do nich podchodzić. Są to dzikie zwierzęta i mogą być bardzo terytorialne, zwłaszcza jeśli mają w pobliżu gniazdo i jaja.
Kajman czarny, fot. shutterstock

Krokodyl amerykański, waga od 250 to 500 kg

Krokodyl amerykański to bardzo duży gad, który może ważyć nawet 500 kg. Jego średnia długość wynosi około 6 metrów. Można je znaleźć na obszarach przybrzeżnych i rzekach, ale wolą słoną wodę. Krokodyl amerykański ma wąską głowę na szczycie której znajdują się oczy, nozdrza oraz uszy. To położenie pozwala mu polować w ukryciu pod powierzchnią wody. Ich dieta składa się głównie z małych ssaków, ptaków, ryb, krabów, owadów, ślimaków, żab i czasami padliny. Wiadomo, że atakują ludzi, ale znacznie częściej przed nimi uciekają.
Krokodyl amerykański, fot. shutterstock

Gawial gangesowy, waga od 160 to 460 kg

Gawial gangesowy jest jedynym współcześnie żyjącym przedstawicielem rodziny gawialowate. Gatunek mocno rozpoznawalny, wyróżniający się wyglądem spośród innych krokodyli. Ciało smukłe. Na grzbiecie występują cztery rzędy płyt kostnych. Barwa ciała oliwkowobrunatna, spód jest nieco jaśniejszy. Głowa zakończona charakterystycznym, wąskim i wydłużonym pyskiem.
Gawial gangesowy, fot. shutterstock

Aligator amerykański, waga od 204 to 454 kg

Duży, masywny aligator, podobnie jak chiński krewniak o stosunkowo krótkim, płaskim pysku. W odróżnieniu od krokodyli, przy zamkniętym pysku zęby chowają się w odpowiednich zagłębieniach w szczęce. Aligator amerykański przez lata był prześladowany z uwagi na potencjalne zagrożenie jakie stanowi dla ludzi, a także z uwagi na jego cenną skórę, pożądaną w przemyśle galanteryjnym. Szacuje się że tylko w stanie Luizjana w latach 1940-47 zabito 500 000 sztuk. Obecnie dzika populacja jest chroniona, a  jej wielkość szacuje się na około 1 000 000 sztuk.
Aligator amerykański, fot. shutterstock

Krokodyl błotny, waga od 160 to 350 kg

Krokodyl błotny, to krokodyl średniej wielkości. Głowa jest płaska, krótka i szeroka, a na jej szczycie znajdują się oczy, nozdrza oraz uszy. Pysk jest zaokrąglony na końcu, płaski - ma najszerszy pysk wśród rodzaju Crocodylus. Ogon jest długi, bocznie spłaszczony. Gatunkiem podobnym jest krokodyl nilowy (Crocodylus niloticus). Krokodyl błotny jest zwierzęciem agresywnym, więc lepiej nie spotkać go na swojej drodze, może okazać się niebezpieczny dla człowieka.
Krokodyl błotny, fot. shutterstock

Krokodyl gawialowy, waga od 190 to 320 kg

Krokodyl gawialowy należy do rodziny krokodyli właściwych i jest jedynym przedstawicielem rodzaju Tomistoma. Jego głowa jest wąska i wydłużona, a na jej szczycie znajdują się oczy, uszy i nozdrza. Gatunkami podobnymi są gawial gangesowy (Gavialis gangeticus) oraz krokodyl wąskopyski (Mecistops cataphractus). Gatunek narażony na wyginięcie (kategoria VU na liście IUCN). Wpisany jest do konwencji CITES (załącznik I). Głównym zagrożeniem jest utrata i fragmentacja siedlisk. Wiele osobników ginie przez kłusownictwo oraz przez przypadkowe złowienia w sieci rybackie. Krokodyl gawialowy został najprawdopodobniej wytępiony w Tajlandii, od 1970 roku nie został zaobserwowany. Populacje szacuje się na 2 500 osobników.
Krokodyl gawialowy, fot. shutterstock
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

 1. Britannica; “Raptile: size range”; britannica.com; 2021-12-16
 2. Nicole Cosgrove; “18 Largest Reptiles in the World (with Pictures)”; Pet Keen; 2021-12-16
 3. Gary Rolfe, Gary Rolfe, Animals, Lizards, Snakes, Tortoises, Turtles & Terrapins ; “The Largest Reptiles in The World!”; reptilecentre.com; 2021-12-17
 4. Largest.org; “15 Largest Reptiles in the World”; largest.org; 2021-12-17
 5. By kelliemciver; “5 Largest Reptiles On The Planet”; mymcmurray.com; 2021-12-17
Ocena (5.0) Oceń: