Traszka grzebieniasta zalicza się do rodziny salamandrowatych. O jej siostrze - traszce zwyczajnej, i kuzynce, która nadała imię rodzinie, czyli salamandrze już pisałem. Ogólnie rzecz biorąc ta grupa płazów na złość początkującym przyrodnikom, podszywa się pod jaszczurki. Chociaż jaszczurkami ne są!

- Traszka grzebieniasta to największa z traszek
- Traszka grzebieniasta woli nizinne zbiorniki
- Wytańczyć samicę
- Ogródek dla traszki grzebieniastej
Traszka grzebieniasta to największa z traszek
Traszka grzebieniasta (T. cristatus) to stwór, który może porwać swoim urokiem każdego miłośnika przyrody. Zwłaszcza jeśli zajrzymy w podwodne ostępy. Tam samiec ukaże się nam w pełnej krasie. Cóż to znaczy? W odróżnieniu od traszki zwyczajnej pokaże swój grzebień biegnący od głowy aż po końcówkę ogona. Ten charakterystyczny wachlarz był jednym z powodów nadania temu gatunkowi takiej, a nie innej polskiej nazwy. Niektórzy czytający te słowa mogą sobie pomyśleć, biorąc pod uwagę śródtytuł, że to właśnie ten dodatek do traszkowej urody sprawia wrażenie, iż płaz jest większy od pozostałych przedstawicieli rodzaju. Otóż nie! Traszka grzebieniasta dorasta nawet do 18 cm długości ciała, co czyni ją największą spośród innych traszek. Samce są nieco mniejsze od samicy, a ma to związek z okresem godowym. Tzn. natura tak stworzyła te zwierzęta, by było im w miarę wygodnie podczas kopulacji, a dwa, żeby osobniki nie konkurowały ze sobą o pokarm. Strategia jak najbardziej słuszna, zwłaszcza że mamy do czynienia z organizmami niezbyt inteligentnymi. Zatem rozdzielenie bazy żerowej w ten sposób poprzez ewolucyjne dostosowanie rozmiarów jest kierunkiem niezbędnym do przetrwania populacji, a następnie jej rozwoju. Masa ciała również nie powala na nogi, bo chociaż najcięższa to traszka, to waży zaledwie 11 gramów. Głowa dobrze oddzielona od reszty ciała, a otwór gębowy bardzo duży. Zarówno w żuchwie, jak i w szczęce występują zęby ułożone w dwa rzędy. Czyni to z niej prawdziwego podwodnego drapieżnika, chociaż nie zapominajmy, że traszki żyją zarówno w wodnym oraz lądowym środowisku. Czas przebywania w jednym bądź drugim zależy od okresu w roku. Podczas godów płaz pływa pośród wodnych ostępów, natomiast później wędruje tam, gdzie znajdzie dla siebie trochę pokarmu, a także będzie mógł się schować przed drapieżnikami.
Traszka grzebieniasta swoim ubarwieniem nie zachwyca jak inne gatunki. Wierzch ciała ma ciemnej, szarej lub oliwkowej barwy, natomiast brzuch jest jaśniejszy ‒ żółty lub jasnokremowy. Ten ciemny deseń wierzchniej strony ciała przełamują złote, a u niektórych osobników żółte oczy. Skóra płaza jest śliska, ale na bokach ciała wyraźnie chropowata, bo pokryta gruczołami, które produkują wydzielinę ochronną. Kończyny traszki grzebieniastej są bardzo silne, z przodu mają cztery palce, natomiast tylne maja pięć palców niepołączonych ze sobą błoną pławną. Ta właściwość zwierzęcia może wydawać się co najmniej dziwna, bo z reguły zwierzęta, które mają dużo do czynienia z wodą taką błonę posiadają. Z pewnością jest to urządzenie natury umożliwiające lepsze poruszanie się pod wodą, ale traszka brak ten kompensuje dużym, silnym ogonem, który działa tak jak silnik w łodzi.

Traszka grzebieniasta, fot. Kacper Kowalczyk
Traszka grzebieniasta woli nizinne zbiorniki
Traszka grzebieniasta jest stworzeniem wodno-lądowym. Czas godów, a także rozród odbywa pod woda. Kiedy to wszystko dobiegnie do swojego końca wówczas płazy wychodzą na suchy ląd i do czasu zapadnięcia w sen zimowy szwendają się po okolicy. Traszki kroczą z miejsca na miejsce i w tym czasie szukają wygodnej do przetrwania zimy szczelinki.
Wiemy, że wychodzi na ląd, pozostaje tylko pytanie, jaki ląd? Wilgotny przede wszystkim. Traszka grzebieniasta jest uważana za leśnego płaza, bowiem poza okresem godowym chodzi głównie do lasów liściastych, mieszanych, a nawet iglastych. Wymarzonym dla niej środowiskiem są śródleśne polany. Tam i wilgotno, i jest co jeść, a i cienia mniej, i istnieje możliwość szybkiego ukrycia przed niebezpieczeństwem, no a pośród mchu przetrwania zimy. Ta prosta w swej budowie roślina jest nie dość, że wspaniałym magazynem wody, to jeszcze izolatorem ciepła. Takie warunki zapewniają dosłownie wymarzone na przetrwanie zimy. Ale konieczne jest, by to wszystko miało miejsce w odległości nie większej niż 2 km od źródła wody. Taka odległość jednak jest domeną najstarszych osobników. Młodsze traszki grzebieniaste bytują z reguły w tzw. strefach buforowych, czyli praktycznie do 50 metrów od zbiornika.

Samiec traszki grzebieniastej, fot. shutterstock
Wytańczyć samicę
Okres godowy rozpoczyna się bardzo szybko, bowiem płazy po wybudzeniu z zimowego letargu na przełomie marca i kwietnia, a nawet już w lutym, przystępują do poszukiwania odpowiednich dla siebie terytoriów. Jak już znajdą miejsce, w którym na świat przyjdzie ich potomstwo, to samce muszą udowodnić samicom, że właśnie z nimi warto wejść w związek. Traszki grzebieniaste wykształciły cały zespół zachowań oraz gestów, których pozazdrościłby niejeden Casanova.
Ekologia.pl poleca

Traszka grzebieniasta - larwa, fot. shutterstock
Ogródek dla traszki grzebieniastej
Chyba nikogo, kto choć trochę interesuje się płazami, nie zaskoczę. Ogród przyjazny traszkom, to ogród także przyjazny dla innych płazów. Powinien być, najogólniej rzecz biorąc, wilgotny, z dużą ilością kryjówek oraz z dostępem do otwartych przestrzeni wodnych. Ogród bez oczka wodnego zwabi tylko ropuchy, natomiast o innych możemy zapomnieć.
Ekologia.pl (Kacper Kowalczyk, Czwórka Polskie Radio)
Bibliografia
- BIBLIOTEKA MONITORINGU RODOWISKA; “Traszka grzebieniasta Triturus cristatus”; data dostępu:
- Kupfer, Alexander & Kneitz, Stephan. (2000). ; “Population ecology of Great Crested Newts (Triturus cristatus) in an agricultural landscape: dynamics, pond fidelity and dispersal.. ”; Herpetological Journal. 10. 165-172. ;
- W. Arntzen, G. Espregueira Themudo, B. Wielstra; “The phylogeny of crested newts (Triturus cristatus superspecies): nuclear and mitochondrial genetic characters suggest a hard polytomy, in line with the paleogeography of the centre of origin”; Contributions to Zoology, 76 (4) 261-278 (2007);
- “Traszka grzebieniasta (Triturus cristatus)”; data dostępu: 2020-07-13
- Juszczyk W. 1987. ; “Płazy i gady krajowe, t. 1-3. (Wyd. II) ”; PWN, Warszawa.;