Mąka orkiszowa - właściwości, skład , zastosowanie mąki orkiszowej

Mąka orkiszowa może wydawać się zdrowotną nowinką, ale w rzeczywistości należy do podstaw tradycyjnej ludzkiej diety sprzed tysięcy lat. Źródła archeologiczne wskazują, że już w epoce brązu prymitywne społeczeństwa umiały uprawiać orkisz – hybrydę dwóch dzikich traw, blisko spokrewnioną ze współczesną pszenicą. Jeszcze w czasach średniowiecza było to wręcz najpopularniejsze zboże w Europie! Niestety, potem jego znaczenie zmalało i dopiero w XXI w. mąka orkiszowa powróciła do łask jako surowiec kojarzony przede wszystkim ze zdrową żywnością.Ziarna orkiszu; źródło: Wikimedia CommonsZiarna orkiszu; źródło: Wikimedia Commons

Z botanicznego punktu widzenia orkisz należy do rodzaju pszenicy – widać to choćby w nomenklaturze łacińskiej – Triticum spelta wersus uprawiany współcześnie gatunek Triticum aestivum. Ziarna orkiszu różnią się jednak dość widocznie od ziaren klasycznej pszenicy – są nieco większe oraz otoczone dość silną łuską, stąd trudniejszy proces przetwórstwa, który zawyrokował na korzyść powszechnych upraw pszenicy. Orkisz ma wszak swoje zalety jako zboże – przede wszystkim jest mało kapryśny i dobrze znosi nawet chłodny klimat. Co więcej, jako ziarno praktycznie nieobecne przez kilka dobrych stuleci, nie podległ tyle modyfikacjom co pszenica, a to przekłada się na wspomnianą już atrakcyjność odżywczą.

Obecnie do czołówki światowych producentów orkiszu należą Włochy, Niemcy, Hiszpania, Polska, Stany Zjednoczone oraz Kanada.

Charakterystyka mąki orkiszowej

Ziarna orkiszu można kupić w całości i stosować jako zamiennik kaszy czy ryżu. Znacznie częściej jednak spotyka się w sklepach mąkę orkiszową, która w przeciwieństwie do klasycznej pszenicznej mąki, królującej w naszych kuchniach, ma swój charakterystyczny, przyjemny smak, które określany bywa zwykle jako lekko słodki i orzechowy. Porównując obie mąki w postaci pełnoziarnistej, w orkiszowej nie obserwujemy również charakterystycznej goryczki.


Mąka orkiszowa; źródło: Wikimedia Commons
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy