Ekorozwój nazywany jest inaczej rozwojem zrównoważonym, co wskazuje na to, że korzystanie z zasobów naturalnych powinno odbywać się w granicach działań akceptowanych ekologicznie oraz uzasadnionych ekonomicznie i społecznie. Kierunek ten sprzeciwia się więc podejmowaniu kroków, które niosą za sobą zachwianie równowagi w otaczającym nas świecie przyrodniczym i mających zgubny wpływ na funkcjonowanie poszczególnych ekosystemów. Rozwój zrównoważony narzuca na nas konieczność utrzymania równowagi pomiędzy trzema systemami: gospodarczym, społecznym i środowiska naturalnego.

źródło: NASA
Początki idei ekorozwoju sięgają lat 70. XX wieku. Sam termin został wprowadzony w 1972 roku na konferencji ONZ w Sztokholmie. Jego doprecyzowania podjęto się trzy lata później podczas III Sesji Zarządzającej Programem Narodów Zjednoczonych Ochrony Środowiska. Określono wówczas, że społeczeństwo funkcjonujące w oparciu o ideę zrównoważonego rozwoju, to społeczeństwo, które za nadrzędne uznaje w tym zakresie wymogi ekologiczne. W kolejnych dekadach podjęto dalsze ustalenia, co do wdrażania idei ekorozwoju i sformalizowano je w akty prawne o zasięgu międzynarodowym. Najważniejszym i najbardziej obszernie definiującym model ekorozwoju dokumentem jest tzw. Agenda 21, przyjęta w 1992 roku podczas II Konferencji ONZ w Rio de Janeiro „Środowisko i rozwój”.

By Alex Rio Brazil (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons
Jeśli chodzi o polski system prawny, na politykę ekorozwoju uwagę zwraca Konstytucja z 1997 roku w art. 5, który mówi o tym, że Rzeczpospolita Polska „zapewnia ochronę środowiska, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju” oraz wskazuje władze publiczne jako podmiot odpowiedzialny za prowadzenie polityki gwarantującej bezpieczeństwo ekologiczne.

By GST HBK (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons
Idea ekorozwoju wiąże się także z koniecznością wypracowania odpowiednich systemów edukacji, która wpajałaby obywatelom postawę świadomego i racjonalnego korzystania z dóbr naturalnych oraz konsumenckich.
Bibliografia
- Grażyna Łabno; “Ekologia. Słownik encyklopedyczny”; Wydawnictwo Europa, Warszawa 2006;
- Stefan Kozłowski; “Ekorozwój – wyzwanie XXI wieku”; Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2000;
- Zdzisława Otałęga (red. nacz.); “Encyklopedia biologiczna T. III”; Agencja Publicystyczno-Wydawnicza Opres, Kraków 1998;
- Victor I. Danilov-Danil'yan K. S. Losev Igor E. Reyf; “Sustainable Development and the Limitation of Growth. Future Prospects for World Civilization”; Springer Berlin Heidelberg, 2010;
- Stefan Kozłowski; “W drodze do ekorozwoju”; Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1997;