Lanolina – właściwości, skład i zastosowanie lanoliny

Lanolina - substancja tłuszczowa produkowana przez owce. unsplash-logoFrantisek Duris Lanolina - substancja tłuszczowa produkowana przez owce. unsplash-logoFrantisek Duris

Co mają wspólnego ciepły wełniany koc i lanolina? Obie te rzeczy doskonale chronią przed zimnem. Lanolina jest produktem ubocznym odtłuszczania owczej wełny. To sebum, które gruczoły łojowe owiec produkują, by zabezpieczyć skórę przed mrozem i wilgocią. Dla nas lanolina może okazać się równie skutecznym produktem ochronnym. Jej właściwości pozwalają na znaczne poprawienie kondycji skóry i włosów.


Skąd pochodzi lanolina?

Lanolina wyróżnia się na tle większości wosków i tłuszczów do pielęgnacji ciała, ponieważ jako jedna z nielicznych wśród tego typu substancji nie jest wytwarzana przez rośliny, a przez zwierzęta. Jest to wosk produkowany przez owce w okresach niekorzystnych warunków pogodowych, zarówno zimą, jak i latem. Słowo lana w języku… oznacza wełnę. Lanolina wytwarzana przez gruczoły łojowe owiec pokrywa ich skórę i wełnę. Po zgoleniu wełna musi zostać odpowiednio oczyszczona z pokrywających ją substancji i brudu. W ten sposób pozyskuje się lanolinę. Jest ona więc de facto produktem ubocznym. Ze względu jednak na dobre właściwości kosmetyczne, po odłączeniu od wełny, zostaje poddana procesowi rafinacji. Taka oczyszczona, rafinowana lanolina ma ciemnożółtą barwę, słabo wyczuwalny zapach i jest mazista. 

Lanolinę znajdziemy w niemalże wszystkich typach produktów kosmetycznych – szamponach i odżywkach do włosów, mydłach, dezodorantach, żelach pod prysznic, płynach do kąpieli, balsamach i kremach do ciała, w szminkach, a także w pomadkach i maściach ochronnych, w których przyjmuje formę najbardziej zbliżoną do oryginalnej. Dodatek lanoliny zawierają również płyny do prania i płukania odzieży oraz tkanin. Nadają się one przede wszystkim do prania materiałów z wełny i kaszmiru, m.in. ubrań czy pościeli. W sprzedaży dostępna jest poza tym lanolina w płynie, substancja piorąca przeznaczona również do tego typu materiałów.Lanolina to organiczna substancja woskowa, wchodząca w skład wydzieliny gruczołów łojowych owiec. Jest mieszaniną estrów cholesterolu oraz wyższych kwasów tłuszczowych z wyższymi alkoholami nienasyconymi. Ma charakterystyczny dla siebie zapach, który traci na intensywności w procesie oczyszczania. Oczyszczona lanolina jest substancją bezwodną i pełni funkcję emulgatora oraz stabilizatora. Może wchłonąć dwa razy więcej wody niż wynosi jej waga.
Lanolinę pozyskuje się w wyniku oczyszczania wełny, jest ona produktem ubocznym. unsplash-logoEmma Louise Comerford
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy