Ocet spirytusowy przyprawa – właściwości, skład i zastosowanie octu spirytusowego

Odstraszający swoim nieprzyjemnym zapachem ocet spirytusowy to produkt, który znajduje wieloaspektowe zastosowanie nie tylko w przemyśle, lecz także w gospodarstwie domowym. Z pomocą octu spirytusowego możemy przyprawić potrawy i przedłużyć ich trwałość, zdezynfekować ranę czy odkamienić pralkę. Istnieją także diety redukcyjne, które zalecają spożywanie roztworów octowych, a niektórzy naukowcy utrzymują, że ocet spirytusowy to środek obniżający poziom glukozy czy cholesterolu. Jakie są inne zastosowania octu spirytusowego i dlaczego produkt ten należy stosować ostrożnie?fot. pixabay.comfot. pixabay.com
 1. Ocet spirytusowy: dawniej - środek do rozbijania kamieni – dziś - odkamieniacz
 2. Ocet spirytusowy to ulga przy oparzeniu słonecznym
 3. Ocet spirytusowy jest lekarstwem na zmiany skórne
 4. Ocet spirytusowy jako sposób na redukcję cholesterolu i glukozy?
 5. Ocet spirytusowy to środek odchudzający
 6. Ocet spirytusowy jest sposób na zdrowe serce?
 7. Lekarstwo na infekcje bakteryjne - ocet spirytusowy!
 8. Ocet spirytusowy to dezodorant, odświeżacz oddechu i lek na gardło
 9. Ocet spirytusowy pomoże w sprzątaniu
 10. Ocet spirytusowy należy stosować wyłącznie z głową!
Ocet spirytusowy stanowi wodny roztwór kwasu octowego, który wyróżnia ostry, intensywny zapach i kwaśny smak. Z reguły produkt ten występuje w stężeniu sześcio- lub dziesięcioprocentowym. Jest on wynikiem fermentacji spirytusu rozcieńczonego do określonego stężenia. Substancję tę powszechnie stosuje się w przemyśle spożywczym - głównie jako przyprawa zakwaszającą. Niektórzy kucharze nie wyobrażają sobie wielu dań bez dodania do nich przynajmniej kilku kropel octu, który, poza zakwaszeniem ich, dodatkowo je konserwuje. Niewielkie ilości octu spirytusowego w żywności pobudzają apetyt i ułatwiają proces trawienia. Nadmiar tej substancji powoduje jednak problemy zdrowotne.

Ocet spirytusowy: dawniej - środek do rozbijania kamieni – dziś - odkamieniacz

Ze względu na niską cenę i powszechną dostępność, octu spirytusowego używa się go masowo także w gospodarstwie domowym. Jest to skuteczny środek czyszczący, odkamieniający i dezynfekujący. Od wieków figuruje on w recepturach na domowe odplamiacze, kosmetyki czy środki o działaniu leczniczym. Co ciekawe, w starożytności preparat ten wykorzystywano do rozbijania kamieni lub skał. Stosowano go także w wielu kopalniach kruszców na terenie dzisiejszej Hiszpanii. Obecnie ocet spirytusowy znajduje największe zastosowanie jako przyprawa, środek czystości, a także suplement diety. Tradycyjna medycyna uznaje ocet za przydatne lekarstwo, które powinno znajdować się w każdym gospodarstwie domowym. Najnowsze badania naukowe dowodzą, że ocet spirytusowy może być skutecznym środkiem na pozbycie się takich problemów zdrowotnych, jak wysoki dolegliwości bólowe, cholesterol, nadciśnienie czy otyłość.

Ocet spirytusowy to ulga przy oparzeniu słonecznym

Ocet spirytusowy wykazuje działanie lekko znieczulające. Wodny roztwór tego preparatu może szybko i skutecznie złagodzić dolegliwości bólowe, będące wynikiem np. użądlenia przez pszczołę. Dodanie kilku łyżek octu do wypełnionej wodą wanny działa również łagodząco na swędzącą skórę. Okłady z octu spirytusowego to także dobry sposób na złagodzenie nieprzyjemnych objawów oparzenia słonecznego – należy jednak pamiętać, by przed użyciem octu spirytusowego na powierzchnię skóry zasięgnąć porady u lekarza specjalisty. Środek ten stosowany nieumiejętnie lub w nadmiernych ilościach działa bowiem drażniąco na skórę.

Ocet spirytusowy jest lekarstwem na zmiany skórne

Naukowcy z University of Pittsburgh w Bradford dowiedli, że zawarty w occie spirytusowym kwas sprawdza się jako naturalny środek do usuwania brodawek. Substancja ta, regularnie aplikowana na zmianę skórną, stopniowo redukuje jej powierzchnię. Ocet spirytusowy to z pewnością jeden z tańszych i prostszych sposobów na walkę z tą nieestetyczną dolegliwością.
Warzywa marynowane w occie, fot. pixabay.com

Ocet spirytusowy jako sposób na redukcję cholesterolu i glukozy?

W 2005 roku Japończycy przeprowadzili badanie, które wykazało obniżenie poziomu cholesterolu u szczurów, którym podawano określone dawki octu spirytusowego. Rok później udowodniono, że ocet może również obniżać poziom glukozy we krwi, jak podaje The Vinegar Institute. Przypuszcza się, że ocet spirytusowy może okazać się skuteczny również w procesie obniżania poziomu cholesterolu i glukozy u ludzi.

Ocet spirytusowy to środek odchudzający

Ocet spirytusowy stanowi także środek wspierający diety redukcyjne. Badania przeprowadzone na grupie japońskich ochotników z nadwagą wykazały, że regularne spożywanie niewielkiej dawki tego produktu może zmniejszyć masę ciała, ilość tkanki tłuszczowej i poziom trójglicerydów w organizmie. Kwas octowy jest ponadto skuteczny w zatrzymywaniu procesu odkładania się tłuszczu w organizmie i lipidach wątrobowych. Substancja ta mobilizuje bowiem ciało do sprawnego przetwarzania tłuszczów. Z tego względu, umieszczenie potraw z octem spirytusowym w codziennej diecie zapobiega nadwadze i wspiera procesy trawienne.

Ocet spirytusowy jest sposób na zdrowe serce?

Badania kliniczne dowiodły, że spożywanie sosów do sałatek na bazie oleju i octu (od pięciu do sześciu w tygodniu) znacząco zmniejsza ryzyko śmiertelnej choroby niedokrwiennej serca u kobiet. Kwas octowy obniża bowiem ciśnienie krwi, wspierając tym samym pracę serca.

Lekarstwo na infekcje bakteryjne - ocet spirytusowy!

Rozcieńczony ocet spirytusowy (2% roztwór kwasu octowego) może skutecznie leczyć infekcje ucha, w tym zapalenie ucha zewnętrznego i zapalenie ucha środkowego. Działa on także przeciwbakteryjnie, hamując namnażanie się Staphylococcus aureus i Pseudomonas aeruginosa w obrębie uszkodzeń skóry. Ocet w formie roztworu można z tego względu stosować jako środek do oczyszczania i dezynfekcji ran.

Ocet spirytusowy to dezodorant, odświeżacz oddechu i lek na gardło

Ocet spirytusowy ma właściwości, które sprawiają, że produkt ten sprawdzi się również codziennej pielęgnacji włosów, dodatek do kąpieli oraz jako lekarstwo na drobne dolegliwości.
Oto propozycje domowego zastosowania octu spirytusowego:

Ocet spirytusowy pomoże w sprzątaniu

Ocet spirytusowy sprawdzi się także jako środek przydatny w domowych porządkach. Należy jednak pamiętać, aby do sprzątania zakładać lateksowe lub winylowe rękawice – ocet w wysokim stężeniu działa bowiem drażniąco na skórę i może powodować jej pękanie. Z pomocą tego produktu możemy się pozbyć pleśni, uporać się z kamieniem w sedesie czy kabinie prysznicowej, a także wyczyścić pralkę, ekspres do kawy lub zmywarkę. Preparat ten nie dość, że jest skuteczny, to jeszcze kosztuje grosze!
fot. pixabay.com

Ocet spirytusowy należy stosować wyłącznie z głową!

Ocet spirytusowy jest niewątpliwie produktem o szerokim spektrum zastosowania. Warto go mieć nie tylko w domowej spiżarni, lecz także apteczce czy pomieszczeniu gospodarczym. Wykorzystując ocet spirytusowy jako przyprawę, kosmetyk, środek czystości czy lekarstwo na drobne dolegliwości, powinniśmy pamiętać, że produkt ten należy stosować uważnie i jedynie w niewielkich ilościach. W większych stężeniach ocet jest bowiem niebezpieczny dla zdrowia. Z tego powodu należy ściśle przestrzegać receptur i dokładnie sprawdzać przepisy na sporządzanie domowych kosmetyków czy środków czystości. Tylko wówczas będziemy mieć pewność, że unikniemy nieprzyjemnych powikłań. Przed zewnętrznym lub wewnętrznym zastosowaniem octowych preparatów, należy również skonsultować się z lekarzem.
Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)

Bibliografia

 1. Wikipedia; “Vinegar”; data dostępu: 2019-10-02
 2. Ansley Hill; “White Vinegar: Ingredients, Uses and Benefits”; data dostępu: 2019-10-02
 3. Marc Lallanilla; “10 Surprising Uses for White Vinegar”; data dostępu: 2019-10-02
 4. Julia Heffelfinger; “15 Reasons Why White Vinegar Is the Most Magical Household Ingredient”; data dostępu: 2019-10-02
 5. Alexandra Ossola; “What Is Vinegar and What Makes It a Good Cleaner?”; data dostępu: 2019-10-02
 6. ThoughtCo; “What Is the Chemical Composition of Vinegar?”; data dostępu: 2019-10-02
Ocena (3.7) Oceń: