Ser oscypek – właściwości, skład i zastosowanie sera oscypka

Oscypki. Fot. pixabay.com Oscypki. Fot. pixabay.com

Ser oscypek – my Polacy pękamy z dumy z racji posiadania tak niepowtarzalnego, górskiego przysmaku. Nie ma się co dziwić, ten unikatowy ser stanowi swoistą wizytówkę naszego kraju – zaklęty w nim jest aromat górskich łąk, pastwisk i hal. Ser oscypek to chyba jeden z niewielu naszych produktów lokalnych, który wzbudza wiele emocji. Jedni go uwielbiają, inni zaś szczerze nie znoszą. Jedno jest pewne – nie można wyjechać z Podhala nie próbując tradycyjnego polskiego ser oscypka.


Krótka historia oscypka

Ser oscypek pojawił się na ziemi polskiej wraz z wędrującymi wzdłuż całych Karpat bałkańskimi pasterzami wołoskimi. To właśnie oni zaadaptowali u nas stada owiec oraz całą bacowską kulturę – zaczynając od sposobów wypasania owiec, przez organizację bacówek, aż po opracowanie receptur na wyroby z owczego mleka. Pierwsze wzmianki o produkcji wędzonego, lekko słonawego serka pochodzą z XV wieku. Znajdują się w dokumentach lokacyjnych wsi Ochotnica w Gorcach. Z kolei szczegółowy opis zawierający wytwarzanie oscypka umieszczono w instruktażu państwa Ślemieńskiego na Żywiecczyźnie, pochodzącym z 1748 roku. Co ciekawe, ta pierwotna receptura pozostała niezmienna do dnia dzisiejszego.

Nazwa serka może pochodzić od słowa „oszczypywać”, czyli rozdrabniać (stanowi jeden z etapów produkcji) lub od „oszczypek”, który oznaczać może mały oszczep – nawiązanie do charakterystycznego kształtu wyrobu. Jednak niezależnie od etymologii oscypka, jedno jest pewne: trudno sobie wyobrazić polskie góry bez tego niepowtarzalnego sera. W nim zaklęty jest smak oraz zapach tych obszarów oraz wielowiekowa tradycja.

14 lutego 2008 r. oscypek został zarejestrowany jako Chroniona Nazwa Pochodzenia. Unia Europejska określiła także dokładne parametry oscypka i wyznaczyła miejsca, gdzie może być wyrabiany. Prawdziwy oscypek powinien pochodzić z kilku miejsc Polski: województwo śląskie - w gminie powiatu cieszyńskiego (Istebna), w gminach powiatu żywieckiego (w Milówka, Węgierska Górka, Rajcze, Ujsoły, Jeleśnia, Koszarawa), w całym powiecie nowotarskim i powiecie tatrzańskim, w gminach powiatu suskiego (Zawoja i Bystra Sidzina), w gminach powiatu limanowskiego (Niedźwiedź i cześć gminy Kamienica, która położona jest na terytorium Gorczańskiego Parku Narodowego lub znajduje się na południe od rzeki Kamienica oraz sołectwa z gminy Mszana Dolna: Olszówka, Raba Niżna, Łostówka, Łętowe i Lubomierz) oraz w gminach powiatu nowosądeckiego (Piwniczna, Muszyna i Krynica).

Sery oscypki, a raczej sery oscypkopodobne, wytwarzane w innych rejonach naszego kraju, nie są uznawana za oryginalne. Za wyrabianie i sprzedawanie tego typu serów bez certyfikatu można stanąć przed sądem. Produkowane poza bacówką sery powinny być określane inną nazwą. Górale wykazują się ogromną kreatywnością w tej sferze, nazywając swoje produkty m. in. o.scypkami, scypkami, serkiami bacy czy serami podhalańskimi. Nie dajmy się jednak zwieść, bardzo łatwo można je pomylić z oryginałem.


Wypas owiec. Fot. pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy