Koperek warzywo - właściwości, witaminy i wartości odżywcze koperku

Koperek ogrodowy. Fot. pixabay.com Koperek ogrodowy. Fot. pixabay.com

Koper ogrodowy (koperek), to wyjątkowo smaczny dodatek do ziemniaków, ryb i sałatek. Koperek stanowi również popularny suplement, ze względu na swoje poprawiające trawienie właściwości. Herbatka z owoców tego warzywa to skuteczny lek na kolki niemowlęce i bóle brzucha. Taki napój jest nie tylko zdrowy, lecz także pięknie pachnie. Najwięcej aromatu kryją w sobie nasiona koperku, które wydzielają słodki zapach. Co ciekawe, tę ozdobną roślinę można bez problemu uprawiać w przydomowym ogródku. Dlaczego warto wprowadzić koperek do codziennej diety?


Koper ogrodowy (Anethum graveolens) to roślina z rodziny selerowatych. Prawdopodobnie pochodzi z Azji Południowo-Zachodniej. Obecnie nie można go spotkać w stanie naturalnym, jest natomiast powszechnie uprawiany na wszystkich kontynentach. W Polsce roślina ta ma wiele lokalnych nazw, m.in.: kajzer, koper swojski, koper wonny, koperek, kopr czy kopr polski.

Koper ogrodowy, czyli proste łodygi, zielone liście i żółte kwiatki

Koper ogrodowy dorasta do maksymalnie do 120 cm wysokości. Jego łodygi są proste, nagie, rozgałęzione i puste w środku. Liście tej rośliny mają barwę zieloną o lekko niebieskawym odcieniu. Okres kwitnienia koperku trwa od lipca do września. Roślina ta wytwarza wówczas baldachowate kwiatostany, które składają się z drobnych baldaszków zawierających niewielkie kwiaty koloru żółtego. Z czasem koperek wydaje owoce o soczewkowatym kształcie. Mają one od 3 do 5 mm długości i składają się z dwóch rozłupek.

Koperek, który lubi ogrody

Koperek może być uprawiany nawet przez mniej doświadczonych ogrodników. Ta jednoroczna roślina nie ma dużych wymagań glebowo-klimatycznych. Najlepiej rozwija się na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od wiatru i na lekko wilgotnym podłożu. Ziemia przeznaczona pod uprawę kopru ogrodowego powinna być odpowiednio spulchniona, żyzna i przepuszczalna. Nasiona tej rośliny wysiewa się na wiosnę, bezpośrednio do gruntu – można je również sukcesywnie dosiewać w okresie od lata do jesieni. Do najbardziej znanych odmian koperku należą: 'Bouquet', 'Fernleaf', 'Mammoth', 'Vierling'. Koper jest odporny na szkodniki, aby jednak otrzymać dorodne, aromatyczne okazy, należy roślinę regularnie podlewać, zwłaszcza w czasie suszy. Świeże listki kopru można zrywać z rośliny już po 4 tygodniach od wysiewu, niemal każdym etapie jej wzrostu. Największy plon uzyskamy jednak w okresie jej kwitnienia. Jako że liście koperku po ścięciu szybko więdną i żółkną, warto je pokroić, zamrozić lub wysuszyć. Dawniej koper wieszano przy oknie, aby chronić dom przed nieczystymi mocami. Obecnie roślina ta jest ceniona głównie ze względu na swoje prozdrowotne, przyprawowe i dekoracyjne zastosowanie.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy