Petunie ogrodowe kwiaty – sadzenie, uprawa i pielęgnacja petunii ogrodowych

Petunia ogrodowa; źródło: pixabay.com Petunia ogrodowa; źródło: pixabay.com

Petunie ogrodowe to jednoroczne kwiaty, które są jedną z najpopularniejszych balkonowych dekoracji. Ogromny wybór odmian petunii ogrodowych pozwala łatwo komponować wielobarwne mozaiki, które kwitną obficie od maja aż do wystąpienia pierwszych przymrozków. Co ciekawe, pod względem botanicznym urocze rośliny spokrewnione są z tytoniem i pomidorami!


Rosnące dziko w Ameryce Południowej petunie ogrodowe odkryli konkwistadorzy już w XVI w. Lokalne plemiona nazywały długie kwitnące na biało pnącza „petun”, co w dowolnym tłumaczeniu oznacza bezwartościowy tytoń. Rośliną początkowo nikt się jednak nie zainteresował, a wręcz utożsamiano ją z mocami szatańskimi. Dopiero w pierwszej połowie XIX w. kolejni podróżnicy europejscy przywieźli z Argentyny różnobarwne odmiany petunii i oficjalnie zaklasyfikowano je do rodziny psiankowatych. Ze skrzyżowania dwóch dzikich odmian – Petunia axillaris, o wielkich białych kwiatach, oraz Petunia violacea, o fioletowym ubarwieniu, powstał mieszaniec Petunia x hybrida znany dziś jako petunia ogrodowa.

Od tamtego momentu historia uprawy petunii zasadniczo przyspiesza – zaintrygowani ogrodnicy tworzą wciąż nowe odmiany o różowych, fioletowych, niebieskich i białych kielichowatych kwiatach, a także dwubarwnych płatkach, nakrapianych oraz z wydatnymi przebarwionymi żyłkami. Powstałe kultywary klasyfikuje się wedle budowy kwiatów na petunie multiflora – o licznych kwiatach średniej wielkości; grandiflora – o wielkich kwiatach osiągających nawet 10 cm średnicy oraz miliflora o drobnych kwiatach i kompaktowej budowie. Różnice pojawiają się również w długości pędów, te najdłuższe petunie kaskadowe, sięgające nawet 2 metrów długości, zyskują sobie nawet oddzielne miano surfinii.

Petunie – wymagania glebowe


Zarówno petunie, jak i surfinie uwielbiają słońce, co wiąże się z południowoamerykańskim bagażem genetycznym. Idealnie jest więc uprawiać je z ekspozycją na południe lub południowy zachód. Zarówno na balkonie, jak i na rabacie warto też dbać o ochronę przed wiatrem, który może poniszczyć kwiaty.

Jeśli chodzi o glebę, to idealne podłoże musi być lekkie, przepuszczalne, żyzne i próchnicze, o odczynie lekko kwaśnym od 5 do 6,5 pH. Surfinie są przy tym jeszcze bardziej kapryśne, więc najlepiej jest zakupić w sklepie ogrodniczym specjalny substrat do wysadzania petunii, który zapewni roślinom idealne warunki do rozwoju. W naszym klimacie dominuje uprawa doniczkowa, a same skrzynki z ziemią też należy odpowiednio przygotować – naczynia muszą mieć odpływ i być na tyle głębokie, aby pomieściły funkcjonalną warstwę drenażu.


Petunia exserta By scott.zona from Miami, Florida, USA (Petunia exserta 04Uploaded by pixeltoo) [CC BY 2.0 ], via Wikimedia Commons


wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy