Dieta OXY (dieta białkowa) – opis i zasady. Jadłospis w diecie OXY

Dieta OXY promowana jest jako zdrowa dieta białkowa, która umożliwia zrzucenie nadmiaru kilogramów w ciągu kilku tygodni. Pozytywnie wypowiadają się o niej celebryci, którzy zwracają uwagę na proste przepisy, dobre samopoczucie podczas odchudzania oraz skuteczność programu. W jakim stopniu zasady nowej diety zbieżne są z popularnym swego czasu programem odchudzania autorstwa doktora Dukana? Czy dieta OXY jest, dla odmiany, bezpiecznym sposobem na utratę wagi?



Foto: stevepb // via PixabayFoto: stevepb // via Pixabay

Dukan na cenzurowanym
   
Swego czasu istną furorę robiła dieta proteinowa autorstwa Pierre’a Dukana. Jej założenia były proste – spadek masy ciała miał nastąpić w wyniku wycofania z jadłospisu węglowodanów i przerzucenia się na menu oparte głównie o produkty białkowe. Dieta proteinowa (wysokobiałkowa) charakteryzowała się zróżnicowanym czasem trwania – okres jej stosowania miał być uzależniony od liczby kilogramów, których chcieliśmy się pozbyć. W przypadku niektórych osób mógł więc trwać dosyć długo, biorąc pod uwagę wszystkie, konieczne do przebycia fazy. Kompozycja posiłków, jaką proponował Dukan okazała się jednak bardzo szkodliwa, zwłaszcza dla tych, którzy przestrzegali tej diety dłuższy czas. Tak wysoki udział białka w posiłkach stanowi bowiem ogromne obciążenie dla nerek i wątroby, szybko zwiększa ryzyko wystąpienia osteoporozy, a ponadto sprowadza na nas ciągłe zmęczenie i osłabienie. W rezultacie dieta Dukana znalazła się na szczycie niechlubnej listy najgorszych diet „cud”, a dla wielu stosujących ją osób skończyła się trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Jej ogromna, światowa popularność nie wzięła się jednak znikąd. Ogołocone z węglowodanów posiłki rzeczywiście skutkowały utratą kilogramów. Fakt, że na dłuższą metę odbijały się efektem jo-jo i wspomnianymi problemami zdrowotnymi, zaczęto zauważać później. Omawiana tu dieta OXY, podobnie jak dieta Dukana, obcina węglowodany i stawia na białko (którego zawartość w codziennym menu to aż 35%, a więc znacznie więcej, niż w typowym, zbilansowanym jadłospisie). Jej twórcy przekonują jednak, że jest bezpieczna. Czy to możliwe?

OXY Shake – gwarant bezpieczeństwa?

Dieta OXY została opracowana przez polską dietetyczkę. Nie jest jednak ogólnodostępna, tak jak dieta doktora Dukana czy inne popularne diety. Jej zalecenia poznajemy w pełni po uprzednim wykupieniu pakietu dietetycznego (on-line). Wówczas dopiero mamy okazję zapoznać się ze szczegółowym jadłospisem. Wiadomo jednak, że dieta składa się z czterech faz zasadniczych oraz etapu stabilizacji. Każda z faz trwa tydzień. Podczas drugiej i trzeciej fazy, ważnym elementem menu jest tzw. OXY shake, mający zapobiegać negatywnym skutkom wysokiego udziału białka w diecie. Jego bazą są żurawina, kefir i otręby pszenne. Należy spożywać go raz dziennie na II śniadanie lub podwieczorek. Jak utrzymuje twórca diety, picie tego napoju zapobiega osłabieniu, powodowanym brakiem węglowodanów oraz chroni nerki i wątrobę. Nie licząc tej modyfikacji, dieta OXY w najważniejszej fazie nie odbiega jednak od swojej sławetnej poprzedniczki. Przez tydzień jemy posiłki wysokobiałkowe, złożone z produktów pochodzenia zwierzęcego. W kolejnym tygodniu nadal bazujemy na białku, choć dodatkowo wprowadzamy też białko roślinne. Jak wygląda to w praktyce?


Moim zdaniem
Stosowałeś/stosowałaś dietę OXY?
Ocena (4.6) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy