Witamina B6 - właściwości, działanie i występowanie witaminy B6

Witamina B6. Dla zdrowia i urody. fot. dreamstime

Witaminę B6 znajdziemy w drożdżach, kaszy gryczanej i mięsie. Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jeśli chcemy mieć zdrowe nerwy, serce, zwiększyć odporność na przeziębienia i wyglądać promiennie, powinniśmy zadbać o to, by nasza dieta była bogata w produkty mające w swoim składzie pirydoksynę. Jak wiadomo, świadome odżywianie wygrywa z najlepszą suplementacją.


Witamina B6, zwana pirydoksyną, stanowi grupę sześciu organicznych związków organicznych  – pochodnych pirydyny (pirydoksyny, pirydoksalu, pirydoksaminy) oraz fosforanów tych związków. Każda z postaci tej witaminy jest wchłaniana do krwi w jelitach. Co więcej, wszystkie mogą się przekształcać – jedna w drugą. Główną formę pirydoksyny, która występuje w osoczu, stanowi fosforan pirydoksalu.

Naturalne źródła pirydoksyny

Witamina B6 jest w naszym organizmie magazynowana w wątrobie, nerkach, mięśniach i mózgu jako fosforan pirydoksalu, zaś proces jej wchłaniania odbywa się w przewodzie pokarmowym. Znajdziemy ją również w produktach spożywczych. Doskonałe jej źródło stanowią drożdże piwowarskie (1,5 mg/100 g) i kasza gryczana (0,67 mg/100g). Witamina ta występuje jednak również w mięsie i wędlinach (mięso indycze - do 0,59 mg/100 g; mięso kurczaka - do 0,55 mg/100 g; wieprzowina - do 0,52 mg/100 g), papryce czerwonej (0,45 mg/100 g), ziemniakach (0,30 mg/100 g), kapuście pekińskiej (0,23 mg/100 g) i pieczywie żytnim (do 0,19 mg/100 g). Niestety, musimy pamiętać, że w przypadku mięsa, podczas procesu smażenia, peklowania i gotowania poziom witaminy może spaść nawet o 50 procent! Z tego powodu żywność pochodzenia roślinnego jest najlepsza jeśli chodzi o podaż tej substancji. Zalecane dzienne zapotrzebowanie na witaminę B6 u dzieci do 3 roku życia wynosi 0,5 mg, zaś u kobiet i mężczyzn - 1,3 mg. Po 50. roku życia dobowe spożycie witaminy powinno wzrosnąć o 0,3 mg. Również osoby, które spożywają dużo produktów białkowych powinny odpowiednio wzbogacić dietę o pirydoksynę.


Bogatym źródłem witaminy B6 jest kasza gryczana. Fot. pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy