Co jedzą sikorki? Czym je karmić? | ekologia.pl
Ekologia.pl Środowisko Przyroda Co jedzą sikorki? Czym je karmić?

Co jedzą sikorki? Czym je karmić?

Te popularne i powszechnie lubiane ptaki są stałymi gośćmi karmników i poidełek ustawianych przy domach i szkołach lub w parkach. Czy wiemy, czym powinno się karmić sikorki? Co najchętniej jedzą? Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych wiadomości, które pomogą zaprosić te piękne osobniki do własnego ogrodu na stałe.

Sikorka w okresie chłodów żywi się głównie nasionami różnego rodzaju, fot. Nitr/Shutterstock

Sikorka w okresie chłodów żywi się głównie nasionami różnego rodzaju, fot. Nitr/Shutterstock
Spis treści

Jak wygląda sikorka?

Co ciekawe, wyróżniamy aż 7 gatunków sikorek, z których 6 występuje w Polsce. Uważana za najpiękniejszą z nich sikorka lazurowa występuje w naszym kraju rzadko i tylko zimą. W chłodnych miesiącach polskie osobniki migrują do zachodniej Europy, m.in. do Francji, a do nas przylatują ich kuzyni ze Skandynawii – więc możemy je obserwować cały rok.

Chętnie osiedlają się w pobliżu parków, sadów i ogrodów, gdzie znajdują swoje ulubione pokarmy, które jedzą przez całą wiosnę i lato. Do ich największych przysmaków należą larwy motyli, które żerują na większości roślinkwiatów ogrodowych. Oprócz tego ich pożywieniem są owady i ich jaja oraz oczywiście nasiona, którymi należy karmić je w zimie, by osiedliły się w naszej okolicy.

Kiedy sikorki mają lęg?

ptakami monogamicznymi, choć zdarzają się im „skoki w bok”. Badania dowodzą, że ma to na celu zmianę puli genów, by u części młodych zwiększyć szansę na przeżycie. Co ciekawe, sikorki mają w roku dwa lęgi, a jeden potrafi liczyć nawet 16 jaj. Pierwszy najczęściej występuje na początku kwietnia i od tego momentu samiec i samica zajmują się wyłącznie karmieniem piskląt.

Młode żywią się głównie larwami, co pozwala rodzicom skutecznie oczyścić ogród ze szkodników. Jedzą bardzo dużo, stąd samiec i samica przez całą wiosną mają mnóstwo pracy. Pisklęta opuszczają gniazdo po około 3 tygodniach, a rodzice przygotowują się do nowego miotu.

Gdzie najchętniej mieszkają sikorki?

Najczęściej zasiedlają dziuple lub gotowe budki lęgowe. Odmianom preferującym lasy zdarza się również budować gniazda lub wykorzystywać naturalne układy gałęzi drzew. Jak pisano wyżej, chętnie zamieszkują również w pobliżu siedzib człowieka, dlatego niczym nadzwyczajnym nie jest gniazdo we wnętrzu słupka ogrodzeniowego, dziurze w murach budynków lub budce elektrycznej ze szparami w szybach.

Podobnie jak inne ptaki szukają miejsc, w których mogą karmić młode oraz terenów, gdzie występuje to, co szczególnie chętnie jedzą. Szczególnie ważne jest zabezpieczenie pokarmu na chłodne miesiące, ale powinniśmy to robić jedynie podczas wyjątkowo ostrych zim. Czym karmić sikorkę? Idealnym przysmakiem będzie niesolona słonina, która pozwala ptakom odbudowywać naturalną warstwę tłuszczu niezbędnego do przeżycia podczas największych mrozów.

Sikorki lubią też słoninę, fot. Nitr/Shutterstock

Co jedzą poszczególne odmiany sikorek?

Najbardziej popularna to sikora bogatka. Ma intensywnie żółty brzuszek, tak chętnie malowany przez najmłodszych. Jak w większości pozostałych gatunków ma czarną główkę z białymi policzkami, a pozostałe upierzenie przybiera kolor oliwkowo-zielony, co wygląda bardzo efektownie.

Ta sikorka chętnie zamieszkuje parki, sady i ogrody, gdzie znajduje naturalne źródła wody oraz sporo pożywienia. W takich miejscach również człowiek o niej nie zapomina i buduje miejsca, w których można ją karmić. Bardzo podobna do niej jest modraszka, którą różni większa ilość koloru niebieskiego w upierzeniu.

Trzecia najbardziej popularna to czubatka, którą charakteryzuje czubek na głowie z czarno-białą szachownicą. Barwa jej ciała jest kremowa ze skrzydłami w kolorze brązowym. Jej jadłospis jest podobny do wyżej wszystkich odmian, więc łatwo zgadnąć, co je ta sikorka – larwy, owady, ślimaki i ich jaja. Często występuje w lasach, unikając towarzystwa ludzi. Zdarza się, że można ją spotkać żerująca na padłych dzikach, sarnach czy innych leśnych stworzeniach.

Kolejna odmiana często spotykana w lasach to sikora sosnówka. Jest najmniejszą z odmian, ale i najszybszą. Preferuje drzewa iglaste i w ich koronach buduje gniazda. Zimą żywi się nasionami jodeł, świerków i sosen. Rzadko zbliża się do siedzib człowieka.

Ostatnie dwie odmiany to czarnogłówka i pospolita. Na pierwszy rzut oka są trudne do rozróżnienia. Nie mają żadnych żółtych elementów w upierzeniu, a ich główki są całkiem czarne. Stronią od ludzi, ale spotkać je można w dużych starych parkach. Jedzą głownie larwy i jajeczka owadów oraz, jak inne leśne osobniki, nasiona drzew iglastych.

Czym karmić sikorki? – pytania i odpowiedzi

Co je sikorka w zimie?

Sikorka w okresie chłodów żywi się głównie nasionami różnego rodzaju. Je nasiona drzew iglastych, które rozłupuje dzięki niezwykle ostremu dziobowi. Co ciekawe, leśne odmiany nie pogardzą również padliną.

Czym karmić sikorki?

Ptaki budują warstwę tłuszczu, która pozwala im przetrwać największy mróz, dlatego idealnym pożywieniem będą nasiona roślin oleistych i kawałki niesolonej słoniny.

Ile jest odmian sikorek?

W Polsce występuje 6 odmian, choć w okresie zimowym można spotkać również siódmą, tzw. sikorkę lazurową, która przylatuje do nas ze Skandynawii.

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. "What Do Great Tits Eat? (Complete Guide)"; https://birdfact.com/articles/what-do-great-tits-eat; data dostępu: 25-07-2023;
  2. "Great Tit"; https://haiths.com/collections/great-tit-wild-bird; data dostępu: 25-07-2023;
4.7/5 - (11 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments