Pietruszka warzywo - właściwości, witaminy i wartości odżywcze pietruszki

Natka pietruszki. Fot. cookbookman17[CC BY 2.0 ], Flickr.com Natka pietruszki. Fot. cookbookman17[CC BY 2.0 ], Flickr.com

„Jabłko, gruszka czy pietruszka?” Pietruszka wchodzi w skład nie tylko wyliczanki dla dzieci, lecz także słynnej „włoszczyzny”, jako jedno z uniwersalnych warzyw potrzebnych do przygotowania zupy. Od pokoleń pietruszka jest popularna w polskiej kuchni, a także w medycynie ludowej - i bardzo dobrze - ponieważ jej zasługi dla naszego zdrowia są ogromne. Potencjał leczniczy kryje się nie tylko w korzeniu, lecz także w naci. Pietruszka ma wszechstronne właściwości - docenią ją kobiety borykające się z nieregularną miesiączką, osoby cierpiące na niedobór witaminy C, a nawet ludzie narażeni na nowotwór płuc i choroby stawów.


Pietruszka zwyczajna (Petroselinum crispum) należy do roślin selerowatych. Warzywo to pochodzi z krajów Europy Południowej, Wysp Kanaryjskich, Maroka, Tunezji i Algierii. Rosnącą dziko pietruszkę można spotkać na Półwyspie Bałkańskim i Apenińskim. Jest obecnie jedną z najpopularniejszych roślin uprawnych. Hoduje się ją nie tylko dla części jadalnych, czyli korzenia i liści, lecz także dla cennego oleju z nasion pietruszki.

Roślina ze skały

Historia pietruszki, sięga czasów starożytnych, na co wskazuje etymologia jej nazwy. Jako pierwsi odkryli ją starożytni mieszkańcy Egiptu, a następnie zaczęli się nią interesować Grecy i Rzymianie, kiedy roślina porastała wapienne skały („petra” oznacza po łacinie skałę). Uważano, że pietruszka w cudowny sposób wzmacnia organizm, wyostrza zmysły i przywraca siły. W Wiekach Średnich warzywo to uprawiano przede wszystkim z powodu jej leczniczych właściwości oraz w celach dekoracyjnych. Z czasem pietruszka, tuż obok takich warzyw „rosołowych”, jak por, marchew i seler, stała się jedną z najpopularniejszych przypraw w polskiej kuchni. W wieku dwudziestym, za sprawą zielarza Ojca Klimuszko, zaczęto jeszcze mocniej dostrzegać lecznicze właściwości surowej pietruszki. Roślina ta ma szerokie zastosowanie w ludowej medycynie. Wywar z jej korzenia stosuje się na zapalenie pęcherza moczowego i nadciśnienie, zaś sok z naci łagodzi m. in. wysypki skórne i gorączkę.


wikiiticslan[CC BY-SA 2.0 ], Flickr.com
Moim zdaniem
Lubisz pietruszkę?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy