Kiwi owoc - właściwości, witaminy i wartości odżywcze kiwi

Aktinidia chińska. By JJ Harrison (jjharrison89@facebook.com) (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons Aktinidia chińska. By JJ Harrison (jjharrison89@facebook.com) (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Chiński agrest, jak nazywano kiedyś kiwi, to owoc odkryty stosunkowo niedawno. O szybkiej karierze kiwi przesądziły cenne wartości odżywcze, właściwości oczyszczające oraz odchudzające. Warto wprowadzić ten owoc na stałe do diety i zjadać codziennie nawet trzy sztuki tego owocu. Dzięki kiwi wzbogacimy organizm o wiele witamin, minerałów i korzystnie działających enzymów.


Kiwi: historia owocu aktinidii

Aktinidia smakowita i aktinidia chińska to drzewiaste pnącza rodzące nieduże i zawierające mnóstwo nasion jagody, znane nam pod nazwą „kiwi”. Rodzimym krajem kiwi (Actinidia deliciosa) są Chiny. Jednak to Nowozelandczykom zawdzięczamy popularyzację tego intrygującego owocu oraz jego zwyczajową nazwę.

Pierwsze informacje na temat kiwi rozeszły się po zachodnim świecie na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy to europejscy botanicy podróżujący po Azji zapoznali się z tą rośliną. Ale dopiero na początku XX wieku uprawa kiwi zaczęła rozwijać się na wielką skalę. Stało się tak za sprawą nowozelandzkiej nauczycielki Isabel Fraser, która wracając z Chin przywiozła do swojej ojczyzny nasiona aktinidii. W ciągu pół wieku cała Nowa Zelandia obrosła uprawami kiwi. W latach 50. natomiast rozpoczął się import owoców i przy tej okazji pojawiły się problemy terminologiczne. Dotychczas jagody aktinidii nazywano bowiem „chińskim agrestem”, jednak na arenie międzynarodowej to określenie się nie przyjęło. Postanowiono więc wykorzystać fakt, że te kuliste, brązowe i włochate owoce budzą skojarzenia z ptakiem kiwi, toteż ochrzczono je tą samą nazwą.


Owoce różnych gatunków Actinidia. (A = A. arguta, C = A. chinensis, D = A. deliciosa, E = A. eriantha, I = A. indochinensis, P = A. polygama, S = A. setosa.). Źródło: By Crowhurst et al. (BMC Genomics 2008 9: 351) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Moim zdaniem
Lubisz kiwi
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy