Morwa biała owoc - właściwości, witaminy i wartości odżywcze morwy białej

Morwy pochodzą z Chin, gdzie od wieków są wykorzystywane w medycynie alternatywnej oraz w hodowli jedwabników morwowych. Do Europy dotarły stamtąd dość prędko, bo jeszcze w średniowieczu, kiedy to zaczęliśmy na własną rękę produkować jedwab. Obecnie morwa biała to roślina powszechna, której praktycznie wszystkie części stosuje się w lecznictwie. Jeśli zmagasz się z cukrzycą lub planujesz dietę odchudzającą, zapoznaj się z właściwościami morwy białej.Morus alba. By Luis Fernández García (Own work) [CC BY-SA 2.1 ES], via Wikimedia CommonsMorus alba. By Luis Fernández García (Own work) [CC BY-SA 2.1 ES], via Wikimedia Commons
 1. Pochodzenie morwy białej
 2. Morwa biała – witaminy i wartości odżywcze
 3. Liście morwy białej pomogą przy cukrzycy i podczas odchudzania
 4. Morwa biała w przydomowym ogrodzie
 5. Herbata przeciwdiabetyczna z morwy białej

Pochodzenie morwy białej

Szymon Pisulewski, w księdze „Gromady przyrodzone królestwa roślinnego”, pisał w 1841 roku o morwie białej następująco: Morwa biała (Morus alba L.), piękne drzewo w południowej Europie i Azyi dziko rosnące, a w celu karmienia jedwabników w całej utrzymywana Europie.

Z kolei w wydanym kilkanaście lat wcześniej poradniku Stanisława Wodzickiego czytamy tak: Pod względem żywienia jedwabników Morwa biała czyli tak zwana Chińska ma nad innemi pierwszeństwo. Przy czym uważają, że na przeszczepionych listki bywaią miększe i delikatnieysze, iakoż we Francyi kilka ich znaią odmian (…) Franciszek Praucad był pierwszym, który to użyteczne drzewo do Fracyi w 1564 roku zaprowadził. Morwa żyie tam do 60 i 70 lat, a każde drzewo wydadź może 3 ½ centnarów tęgich słodkich i soczystych liści.

Obydwaj autorzy morwę białą traktują głównie jako roślinę cenną dla przemysłu włókienniczego, bo stanowiącą pożywienie dla gąsienic jedwabników. Nie ma się temu co dziwić, ponieważ właściwości lecznicze owoców i liści morwy białej potwierdzono badaniami dopiero w XX wieku. Tymczasem medycyna chińska wykorzystuje je już od dawien dawna. Chińczycy jako pierwsi poznali zdrowotne atrybuty tego drzewa, gdyż to właśnie na ich ziemi odkryto morwę. Liście, korzeń i korę wykorzystywali oni przede wszystkim do przygotowywania naparów przeciwgorączkowych. Byli też przekonani o rewitalizującym działaniu mikstur z dodatkiem morwy, leczyli nimi nadciśnienie oraz infekcje górnych dróg oddechowych. Poza tym roślina pozwoliła im stać się pionierami w wytwórstwie jedwabiu.

Morwa biała – witaminy i wartości odżywcze

Dziś znamy o wiele więcej właściwości morwy białej, które mogą skutecznie poprawić stan naszego zdrowia, a nawet wyglądu. Znakomita większość użytecznych substancji aktywnych pochodzi z liści morwy białej, dlatego popularne jest raczej picie naparów i herbat morwowych, aniżeli jedzenie owoców.

Te ostatnie nie są jednak bynajmniej pozbawione cech odżywczych. Zawierają bowiem tłuszcze, białko, węglowodany, błonnik, cukry, kwasy organiczne, pektyny, flawonoidy, taniny oraz garbniki. Jedzenie ich pomaga przyśpieszyć pracę jelit, uodpornić się przed chorobami i infekcjami, wspomaga system ochrony wątroby oraz żołądka, pozytywnie wpływa na stan skóry. Morwa zawiera sporo witamin - witaminy z grupy B (witamina B1, B2, B3 i B6) i witamina C, a także liczne sole mineralne - fosfor, potas i żelazo. Sok z morwy białej jest nieoceniony w walce z infekcjami dróg oddechowych, i towarzyszącym im kaszlem oraz stanem zapalnym – działa bowiem przeciwzapalnie i obkurcza śluzówkę. Picie go ułatwia zbicie gorączki.

Owoce morwy białej przypominają budową oraz wielkością maliny lub jeżyny. Mają bardzo słodki smak, niektórzy mogą go wręcz uznać za mdły. W sklepach z produktami ekologicznymi zaopatrzymy się w suszoną morwę białą. Po świeżą morwę możemy z kolei udać się do parków i ogrodów spacerowych. Drzewo wydaje owoce pod koniec lipca i z łatwością je rozpoznamy. Pamiętajmy, że choć zawierają one naprawdę dużo cukrów, są też niskokaloryczne i bogate w błonnik.
Pędy z dojrzewającymi owocami. By B.navez (Own work (own photographic work)) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

Liście morwy białej pomogą przy cukrzycy i podczas odchudzania

Morwa biała stała się hitem odkąd stwierdzono w niej obecność substancji hamujących rozkład cukrów. Co to oznacza dla diabetyków i otyłych? Wspomniane substancje czynne zmniejszają wchłanianie się cukrów prostych w organizmie oraz hamują przemianę cukrów złożonych do prostych, a następnie ich rozkład do glukozy.

Dzieje się tak, ponieważ w pierwszej kolejności zahamowane zostaje działanie enzymu rozkładającego węglowodany. Skutkiem jest niższy poziom cukru we krwi, zmniejszony apetyt na słodkości, obniżenie stężenia cholesterolu oraz ograniczone odkładanie się tkanki tłuszczowej w komórkach tłuszczowych. Właściwości te prezentują substancje czynne zawarte w liściach morwy białej, dlatego omówione efekty możemy uzyskać pijąc napary z suszu.

Morwa biała w przydomowym ogrodzie

Sklepy i apteki pełne są preparatów zawierających morwę białą. Możemy się nią wspomagać zażywając witaminowo-lecznicze tabletki w postaci suplementów, pijąc wspomniane już soki, wykorzystując wyciąg z korzenia morwy czy też preparaty z kory lub parząc herbaty z suszonych liści. Są to popularne i dostępne produkty, nie ma najmniejszego problemu, aby je nabyć. Jeśli jednak mamy własny ogród, rozważmy zasadzenie drzewka morwy. Odmiany ogrodowe są mniejsze, niż te rosnące w parkach. Co istotniejsze, morwa ma dość niewielkie wymagania. Wystarczy jej nasłonecznione miejsce z lekką, żyzną glebą. Jest odporna na zanieczyszczenia i niskie temperatury. Liście wypuszcza dość późno, bo dopiero w maju. Wtedy też zbieramy je do samodzielnego suszenia.
Owoce morwy białej. Freeimeges.com/Altan Ramadan

Herbata przeciwdiabetyczna z morwy białej

Liście morwy białej możemy suszyć tradycyjną metodą – rozkładając je pojedynczo w przewiewnym i nieco zaciemnionym miejscu lub zdecydować się na szybszy sposób z wykorzystaniem piekarnika. Posiadając już ususzone liście morwy białej, przyrządzamy napar. Na 100 g suszu zużywamy 100 ml wody. Nie zalewajmy morwy wrzątkiem dopiero co zdjętym z ognia. Poczekajmy kilka minut aż temperatura wody obniży się o 2-3 stopnie C. Całość parzymy około 5 minut. Najlepiej napar z liści morwy białej pić dwa razy dziennie, rano i wieczorem.
Ekologia.pl (Elżbieta Gwóźdź)

Bibliografia

 1. Szymon Pisulewski; “Gromady przyrodzone królestwa roślinnego”; Warszawa 1841, Drukarnia Juljana Kaczanowskiego.;
 2. Stanisław Wodzicki,; “O chodowaniu, użytku, mnożeniu i poznawaniu drzew, krzewów i ziół celnieyszych przez Stanisława Wodzickiego. Tom VI, Kraków 1828”; wydano w Drukarni braci Gieszkowskich.;
 3. Oxford Plants 400; “Morus alba L.”; data dostępu: 2019-05-15
 4. Morus alba Linn; “A phytopharmacological review” Bandna Devi i in.”; data dostępu: 2019-05-15
 5. Qingxia Yuan, Longyan Zhao, Journal of Agricultural and Food Chemistry; “The Mulberry (Morus alba L.) Fruit—A Review of Characteristic Components and Health Benefits”; data dostępu: 2019-05-15
 6. Hongxia Zhang i in.; “Effects of Mulberry Fruit (Morus alba L.) Consumption on Health Outcomes: A Mini-Review”; data dostępu: 2019-05-15
 7. Kamal Patel ; “Morus alba”; data dostępu: 2019-05-15
Ocena (3.9) Oceń: