Niepokalanek pospolity - właściwości, działanie i zastosowanie niepokalanka pospolitego
Ekologia.pl Zdrowie Witaminy i suplementy Niepokalanek pospolity – właściwości, działanie i zastosowanie niepokalanka pospolitego

Niepokalanek pospolity – właściwości, działanie i zastosowanie niepokalanka pospolitego

Niepokalanek pospolity jest orientalnym ziółkiem o fioletowych kwiatach, które potrafi zdziałać cuda jeśli chodzi o kobiece dolegliwości na tle hormonalnym. To jedna ze skuteczniejszych naturalnych metod leczenia niepłodności, zaburzeń cyklu i łagodzenia objawów menopauzy. Roślina ta podnosi również płodność mężczyzn, a także okazuje się skuteczna w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych czy przewodu pokarmowego. Zioło to, poza wzmacnianiem organizmu od środka, działa również na zewnątrz, sprawiając, że nasza skóra i włosy są w nienagannej kondycji. Na czym dokładnie polega fenomen niepokalanka pospolitego?

Niepokalanek pospolity, fot. Wut_Moppie/Shutterstock

Niepokalanek pospolity, fot. Wut_Moppie/Shutterstock
Spis treści


Niepokalanek pospolity, zwany mnisim (Vitex agnus-castus), to gatunek rośliny z rodziny werbenowatych. Ze względu na uwarunkowania klimatyczne, w Polsce nie występuje on dziko, można natomiast go spotkać w rejonie Morza Śródziemnego, aż po zachodnią Azję. Rośnie on również w Północnych Indiach, w Albanii i Maroko. Wyróżniający się fioletowymi kwiatami niepokalanek lubi sporo wilgoci i ciepła. Z tego względu występuje zazwyczaj nad wodą – najczęściej nieopodal rzek i mórz. Jest również uprawiany jako roślina ozdobna, a jego owoce uznaje się w Azji za cenną przyprawę. Z wyglądu przypominają nieco pieprz i po ususzeniu mogą być stosowane jako naturalny preparat, który reguluje pracę układu hormonalnego. Sporo wartości prozdrowotnych mają również liście niepokalanka. Suplement ten można nabyć z reguły w sproszkowanej formie w wielu sklepach zielarskich lub za pośrednictwem Internetu. Ze względu na jego właściwości estrogenne, naturoterapeuci zalecają niepokalanek mnisi kobietom cierpiącym na zaburzenia hormonalne skutkujące uporczywymi objawami zespołu napięcia przedmiesiączkowego tudzież nieregularnymi miesiączkami. Zioło to ma również działanie antyrakowe, moczopędne, rozkurczowe, przeciwgorączkowe, antyseptyczne, żółciopędne oraz uspokajające i, co ciekawe, nadaje się również dla mężczyzn!

Niepokalanek pospolity to takie kobiece zioło

Niepokalanek pospolity już od czasów starożytnych jest nazywany „kobiecym ziołem”. Za sprawą medycyny naturalnej, roślina ta od wieków jest wykorzystywana jako preparat przywracający równowagę cyklu menstruacyjnego i leczący niepłodność u kobiet. Zawarte w jej owocach diterpeny stymulują receptory dopaminowe, które czuwają nad prawidłowym wydzielaniem prolaktyny. Zbyt niskie stężenie tego hormonu w organizmie mocno zakłóca cykl menstruacyjny, utrudniając zajście w ciążę i jej prawidłowy przebieg. Przyjmowanie niewielkich dawek niepokalanka pobudza wydzielanie prolaktyny, zaś zwiększenie dawki blokuje uwalnianie tego hormonu. Zioło to zwiększa ponadto produkcję hormonu luteinizującego, który wspiera proces owulacji, wytwarzanie ciałka żółtego oraz produkcję progesteronu. Dzięki swojemu estrogennemu działaniu, niepokalanek łagodzi również szereg dolegliwości spowodowanych menopauzą. Spożywanie suplementów na jego bazie pomaga kobietom w okresie przekwitania uporać się m.in. z nadmierną potliwością, przewlekłym zmęczeniem, zawrotami głowy, uderzeniami gorąca, rozdrażnieniem i stanami depresyjnymi. Niepokalanek pospolity przeciwdziała również nadwrażliwości piersi objawiającej się m.in. obrzękiem, a także likwiduje bóle menstruacyjne i problem zatrzymywania wody w organizmie.

Niepokalanek nazywany jest kobiecym ziołem, fot. marilyn barbone/Shutterstock

Naukowcy są na tak!

Badania laboratoryjne potwierdzają skuteczność niepokalanka pospolitego w zwiększaniu płodności i leczeniu prowadzących do niepłodności zaburzeń. W trakcie jednego z eksperymentów 67 kobietom o osłabionej płodności i z problemami dotyczącymi owulacji podawano przez pewien czas ziołowy preparat na bazie wyciągu z tej rośliny. W efekcie okazało się, że u pacjentek unormował się poziom progesteronu w fazie lutealnej, owulacja przebiegała bez przeszkód. Co więcej, 38 z badanych kobiet nie miało później żadnych problemów z zajściem w ciążę. 

Niepokalanek pospolity dla mężczyzn?

Wbrew powszechnej opinii, przypuszcza się, że niepokalanek pospolity podnosi płodność nie tylko kobiet, lecz także – mężczyzn. Zioło to pobudza bowiem wytwarzanie i uwalnianie testosteronu przez komórki śródmiąższowe jądra. Działa ponadto stymulująco na komórki podporowe kanalików nasiennych i na spermatogenezę, co znaczenie poprawia jakość męskiego nasienia.

Naturalnie piękna cera i lśniące włosy z niepokalankiem pospolitym

Dzięki regulacji gospodarki hormonalnej organizmu przejawiającej się m.in. w stabilizacji wydzielania prolaktyny oraz estrogenów i progesteronu, niepokalanek przyczynia się do nienagannej kondycji naszej skóry i włosów. Regularna suplementacja tego zioła ogranicza powstawanie wyprysków i reguluje pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu wspiera leczenie trądziku. Naturoterapia uwzględniająca niepokalanek w diecie poprawia również wygląd naszych włosów, ograniczając ich wypadanie, a także wzmacniając je i dodając im blasku.

Niepokalanek pospolity – ziółko, które chroni przed rakiem i przedłuża młodość

Za sprawą wysokiej zawartości flawonoidów i garbników, niepokalanek pospolity wykazuje również działanie antyutleniające, dzięki czemu przeciwdziała powstawaniu nowotworów. Picie wywarów z tego zioła znacznie obniża ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy i jajnika, a także płuc, jelita grubego i żołądka. Co więcej, taka terapia ma działanie odmładzające. Wymiatając wolne rodniki z organizmu zioło to przyczynia się bowiem do opóźniania procesu starzenia się skóry.

Niepokalanek pospolity można spożywać zarówno w postaci naparu, jak i nalewki, fot. wasanajai/Shutterstock

Niepokalanek pospolity można spożywać zarówno w postaci naparu, jak i nalewki, fot. wasanajai/Shutterstock

Suplementacja niepokalanka pospolitego w praktyce

Niepokalanek pospolity można spożywać zarówno w postaci naparu, jak i nalewki. Aby przygotować napar, należy łyżkę liści albo owoców (świeżych lub sproszkowanych) zalać 200 ml wrzątku, a następnie zostawić pod przykryciem na ok. 20 minut. Tak przygotowany napój wypijamy po pół szklanki 4 razy w ciągu doby. Napar ma specyficzny, lekko pieprzowy smak. Jako że działanie zioła na układ hormonalny jest dość powolne, kuracja może trwać miesiącami. Z tego względu należy pamiętać o regularnej suplementacji. Inaczej zaś wygląda leczenie tym ziołem takich schorzeń, jak zakażenie przewodu pokarmowego, infekcje górnych dróg oddechowych czy zaburzenia krążenia limfy. Nawet krótkotrwałe zażywanie preparatów z niepokalankiem może w takich przypadkach przynieść pożądane efekty. Dzięki wykrztuśnemu, napotnemu i antyseptycznemu działaniu zioło to znacznie skraca czas trwania choroby i pozwala szybko wrócić do zdrowia.

Uwaga:
Niepokalanka nie wolno łączyć z lekami przeciwdopaminowymi ani ze środkami  antykoncepcyjnymi. Zioło to potrafi bowiem znacząco zmieniać ich działanie!

Dlaczego warto przyjrzeć się niepokalankowi pospolitemu?

Niepokalanek pospolity jest niewątpliwie ziołem, które każda miłośniczka naturalnych terapii powinna mieć w swojej podręcznej apteczce. Umiejętnie stosowany, poza wyregulowaniem hormonów, przyczynia się do poprawy kondycji cery i włosów, a także działa odmładzająco i przeciwnowotworowo. To także zbawienny środek dla kobiet w okresie menopauzy. Z jego dobrodziejstw mogą korzystać również mężczyźni zmagający się z obniżoną płodnością. Zioło to skutecznie radzi sobie ponadto z infekcjami górnych dróg oddechowych i zaburzeniami pracy układu pokarmowego. I jak tu przejść obojętnie obok niepokalanka pospolitego?

Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)
Bibliografia
  1. Alina Petre; “Vitex Agnus-Castus: Which . Benefits of Chasteberry Are Backed by Science?”; data dostępu: 2023-04-10;
  2. Jennifer Lefton; “What Is Vitex?”; data dostępu: 2023-04-10;
  3. Anna Magiera, Aleksandra Prokop, Mateusz Gieleta, Monika Olszewska; “Therapeutic potential of chastetree (Vitex agnus-castus) in gynecological diseases – a review of the current state of knowledge”; Farmacja Polska 77(8):491-502 ; DOI:10.32383/farmpol/142622; 2023-04-10;
  4. van Wyk B-E, Wink M. ; “Rośliny lecznicze świata. Ilustrowany prze-wodnik. Wyd. 1. ”; MedPharm Polska; 2004.;;
  5. Mina Cheraghi Niroumand, Fatemeh Heydarpour, Mohammad Hosein Farzaei; “Pharmacological and Therapeutic Effects of Vitex agnus‑castus L.: A Review”; data dostępu: 2023-04-10;
  6. John C. Zasada and C. S. Schopmeyer; “Vitex agnus-castus L.”; data dostępu: 2023-04-10;
4.8/5 - (18 votes)
Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Niepokalanek to cud , prezent od natury dla kobiet

Mam 48 lat i pewnie przekwitam.nie mogę sobie poradzić z zawrotami glowy kołataniem serca.czy niepokalanek może mi pomóc?bralam antykoncepcje Ale bardzo zle się czułam.pomocy

To całkowita prawda. Brałam tabletki różne hormony i nic. Niepokalanka czyni cuda tak jak tu pisze

To prawda brałam . Jest tak jak piszą w tym artykule. Polecam.