NIEDŹWIEDŹ GRIZLI. Ssak. Zwierzę - niedźwiedź grizli, grizzly, niedźwiedź szary
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ssaki Drapieżne Niedźwiedziowate Ursus Niedźwiedź grizli
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Niedźwiedź grizli (Ursus arctos horribilis)

Nazywana/y także: grizli, grizzly, niedźwiedź szary
Niedźwiedź grizli
Spis treści
Wygląd

Niedźwiedź grizli to podgatunek niedźwiedzia brunatnego. Głowa jest dosyć duża, z zaokrąglonym pyskiem. Szyja krótka. Uszy są krótkie i zaokrąglone. Ciało jest krępe. Barwa ciała zmienna, od jasnopłowej do ciemnobrązowej. Na grzbiecie znajduje się garb. Podeszwa stopy nieowłosiona Stopy wyposażone są w długie pazury. Ogon jest krótki. Samce są większe od samic.

Występowanie

Niedźwiedź grizli obecnie zamieszkuje północno-zachodnią Amerykę Północną. Jego zasięg obejmuje niemal całą Alaskę i zachodnią Kanadę. Rzadziej spotykany jest na północno-zachodnich krańcach USA. Dawniej jego zasięg obejmował znaczny obszar zachodniej części kontynentu i sięgał na południe aż północnego Meksyku.

Tryb życia

Niedźwiedź grizli zamieszkuje bardzo różnorodne siedliska. Optymalnym środowiskiem życia dla grizzly są duże kompleksy leśne z niewielkimi otwartymi polanami, zaroślami, łąkami i wrzosowiskami. Niedźwiedź ten może również zamieszkiwać skrajnie odmienne siedliska: półpustynie, stepy, obszary wysokogórskie i tereny arktyczne. Spotykany jest również często w pobliżu siedzib ludzkich. Zwierzę terytorialne. Poza okresem rozrodczym prowadzi samotny tryb życia. Zimę spędza w przygotowanym legowisku (gawrze) do 7 miesięcy.

Odżywianie

Niedźwiedź grizli jest wszystkożerny. Żywi się w głównej mierze pokarmem roślinnym (m.in. owocami, korzeniami, nasionami), ponadto grzybami, bezkręgowcami (owadami i ich larwami, pierścienicami, mięczakami), kręgowcami (rybami, ssakami, ptakami i ich jajami) oraz padliną.

Rozmnażanie i rozwój

Niedźwiedź grizli to gatunek poligynandryczny. Samica przystępuje do rozrodu co dwa-trzy lata. Okres godowy odbywa się od maja do lipca. Ciąża trwa 180-250 dni. Poród ma miejsce w zimie (między styczniem a lutym). Samica rodzi od 1 do 4 młodych. Zwykle na świat przychodzą dwa młode. Młode rodzą się ślepe i mierzą ok. 20 cm. Potomstwo pozostaje przy matce do ponad dwóch lat. Dojrzałość płciowa osiąga miedzy piątym a ósmym rokiem życia. W naturze żyje do 20-30 lat.
5/5 - (8 votes)
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie chce poprawiać, ale w trybie życia jest napisane gten .

Dziękujemy za zwrócenie uwagi.
Pozdrawiam serdecznie
Joanna Szubierajska