Żywopłot szybkorosnący, ligustr. Kiedy i jak najlepiej przycinać żywopłot, by rósł gęsty i zdrowy?

Żywopłot stanowi naturalną osłonę nie tylko przed wzrokiem wścibskich sąsiadów, ale także przed hałasem docierającym z ruchliwej ulicy. Najpopularniejszymi roślinami, z których się go formułuje, są tuje. Ciekawie prezentuje się także m.in. z ligustru, berberysów, jaśminowca, kaliny. Z pewnością taka zielona ściana jest inwestycją na lata. Najpiękniejszy efekt w przypadku formowanego wału uzyskuje się zazwyczaj po upływie 5 do 10 lat. Przez ten okres krzewy wymagają starannego pielęgnowania, w tym przycinania, aby spełniały rolę zadbanego parkanu.Żywopłot chroni nasz dom i podwórko przed ciekawskimi sąsiadami. Źródło: shutterstock Żywopłot chroni nasz dom i podwórko przed ciekawskimi sąsiadami. Źródło: shutterstock
 1. Kiedy i jak najlepiej przycinać żywopłot, by rósł gęsty i zdrowy?
 2. Kiedy przycinać żywopłot liściasty?
 3. Jak przycinać żywopłot liściasty?
 4. Kiedy ciąć żywopłot iglasty?
 5. Jak przycinać żywopłot iglasty?
 6. Jakie narzędzia stosować do przycinania żywopłotów iglastych?
 7. Żywopłot z ligustru – uprawa i pielęgnacja
 8. Żywopłot z kwiatami i owocami
 9. Kiedy sadzić żywopłot z ligustru?
 10. Jak przycinać żywopłot z ligustru?
 11. Przycinanie żywopłotu - pytania i odpowiedzi

Kiedy i jak najlepiej przycinać żywopłot, by rósł gęsty i zdrowy?


Żywopłot, to zielona ściana, który chroni nasz dom i podwórko przed ciekawskimi sąsiadami. Izoluje nas od hałasów i zanieczyszczeń z ulicy, cieszy nasz wzrok. By był gęsty i zdrowy musimy wybrać odpowiednie gatunki krzewów iglastych lub liściastych (tuja, cis, żywotnika zachodniego, grab pospolity czy buki).

Kiedy przycinać żywopłot liściasty?


Pierwsze cięcie żywopłotu jest bardzo ważne – to od niego zależy jego późniejszy wygląd. Cięcie pobudza do wypuszczania nowych pędów i powoduje lepszy rozwój korzeni. Cięcie żywopłotu jest zabiegiem mającym znaczny wpływ na jego uformowanie i dalszy rozwój. Najlepiej przeprowadzać je w okresie przedwiośnia, kiedy powoli zaczyna rozkwitać pierwsza roślinność. Cięcie przeprowadzamy w dni bezdeszczowe, z dodatnią temperaturą. Miejsce cięcia powinno być zawsze gładkie, nieposzarpane, zlokalizowane najlepiej nad pąkiem.

Tego rodzaju prace pielęgnacyjne należy wykonać zarówno w przypadku nowo posadzonego parkanu, jak i starszych krzewów.

Jak przycinać żywopłot liściasty?


Egzemplarze silnie rozgałęzione przycinamy 30-40 cm nad ziemią. Natomiast rośliny, które mają niewiele pędów bocznych, tniemy niżej – do 15 cm nad ziemią. Przy pomocy odpowiednio dobranych narzędzi usuwamy jednocześnie pędy uszkodzone, złamane i słabe. „Krzewy o dużych liściach – na przykład kalinę sztywnolistną – należy ciąć sekatorem. Tnąc nożycami do żywopłotu, uszkodzilibyśmy liście, które potem zasychają. Do tego typu pielęgnacji należy pamiętać o systematyczności i regularności. Żywopłot liściasty formowany, który osiągnął już oczekiwaną przez nas wysokość, powinniśmy ciąć często – nawet raz w miesiącu, aby miał regularny, geometryczny kształt i uporządkowany wygląd. Wtedy usuwamy wszystkie gałązki wyrastające poza ustalony obrys bryły żywopłotu” - radzi Jarosław Soboń, Ekspert marki GARDENA.

A kiedy przycinać żywopłot liściasty nieformowany? Ponieważ rośnie naturalnie, cięcia pielęgnacyjne należy wykonywać w miarę potrzeby, co kilka lat.

Kiedy ciąć żywopłot iglasty?


Pierwsze cięcie powinno odbyć się wczesną wiosną przed rozpoczęciem wegetacji (w marcu). Następne przycinanie żywopłotów z kolei wykonuje się na początku lata (koniec czerwca/początek lipca) i polega na skróceniu młodych przyrostów o 1/3 lub 2/3 długości. Może się zdarzyć, że również latem potrzebne będzie dodatkowe cięcie uzupełniające (lipiec/sierpień) po to, aby skorygować kształt i pokrój roślin formowanych późną wiosną.

Kiedy natomiast nie wolno przycinać żywopłotu iglastego? Taki zabieg jest niewskazany późnym latem (po 15 sierpnia), ze względu na to, że roślina nie zdąży się zregenerować przed zimą. Z kolei młodym przyrostom grozi przemarznięcie.
Do przycinania żywopłotu potrzebne są odpowiednie narzędzia. Źródło: shutterstock

Jak przycinać żywopłot iglasty?


Równie popularne są zielone ściany z roślin iglastych takich jak np. tuje, jałowce, cyprysiki. One również wymagają odpowiedniego zadbania, aby pięknie wyglądały i spełniały swoją funkcję. Jak i kiedy ciąć żywopłot? Jest to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, bez którego ciężko uzyskać estetyczny efekt i właściwe zagęszczenie zielonej ściany.

W przeciwieństwie do krzewów liściastych, iglaki z reguły najpierw muszą się zakorzenić w nowym miejscu, a pierwsze przycinanie ma miejsce zwykle dopiero w trzecim lub czwartym roku uprawy, kiedy roślina jest już odpowiednio silna. Później zabieg ten przeprowadza się każdego roku, co najmniej raz w sezonie. Najrzadziej przycina się żywopłot z gatunków wolno rosnących takich jak np. cisy lub krzewy starsze, a z kolei najczęściej te, które szybko rosną — m.in. żywotnik zachodni „Brabant”.

Jakie narzędzia stosować do przycinania żywopłotów iglastych?


Strzyżenie żywopłotu nie jest trudne, powinno jednak być wykonywane właściwym sprzętem. Kiedy zauważymy, że korona naszego zimozielonego żywopłotu jest zbyt rzadka powinniśmy ją jak najszybciej przyciąć. Pędy wierzchołkowe skracamy o 10-20 cm, a boczne nieco mniej, usuwając przy tym pędy suche i uszkodzone. Do tej czynności przydadzą nam się odpowiednie nożyce do cięcia żywopłotu. Gdy już urosną, ponawiamy czynność w okresie wczesnoletnim, gdy już się rozwiną tegoroczne pędy.

Najważniejsze wskazówki dotyczące doboru narzędzi do przycinania:
 • narzędzia do pielęgnacji, sekatory i nożyce do przycinania żywopłotów powinny być odpowiednio naostrzone i czyste. Praca tępymi przyrządami może skutkować uszkodzeniem pędów;
 • sprzęt do cięcia powinien być dopasowany odpowiednio do wielkości i wieku, a także umiejętności ogrodnika;
 • dla użytkowników-amatorów, pielęgnujących swoje przydomowe ogrody najlepszym rozwiązaniem są nożyce o małej wadze, z regulowanym uchwytem.

Profesjonalni ogrodnicy powinni wybrać maszynę wydajną, o dobrym wyważeniu ze względu na duże powierzchnie do pielęgnacji. Pomocne mogą się także okazać nożyce na wysięgniku, które pozwalają sięgnąć miejsc trudno dostępnych.

Żywopłot z ligustru – uprawa i pielęgnacja


Na stworzenie efektownego żywopłotu doskonale nadaje się ligustr pospolity. To krzew z rodziny oliwkowatych, który jako jedyny z ok. 50 gatunków tego botanicznego rodzaju jest zadomowiony w Europie, a przy tym mocny i prosty w uprawie oraz łatwy w formowaniu. Oprócz tego ze względu na swoje kwiaty, a potem owoce w piękny sposób tworzy zielony wał płotu.

Żywopłot z ligustru może osiągnąć wysokość od dwóch do pięciu metrów. Pędy stykające się z ziemią łatwo się ukorzeniają, mają korę oliwkowozieloną, a później szarobrązową. Z wiekiem krzew staje się bardziej twardy i wytrzymały. Z kolei jesienią jego liście często mają ciekawe fioletowe przebarwienia. Warunki pogodowe (temperatura) wpływają na to, jak szybko je zrzuca – zimą lub dopiero na wiosnę.

Żywopłot z kwiatami i owocami


W czerwcu i lipcu na końcach nowych pędów pojawiaj się kremowobiałe kwiaty o bardzo intensywnym zapachu wabiącym pszczoły i inne owady. Żywopłot z ligustru wyróżnia się także niewielkimi, czarno połyskującymi jagodami, które kiedyś wykorzystywano do barwienia tkanin i wina. Te owoce są jednak niejadalne, a nawet lekko trujące dla ludzi, za to dla ptaków i małych zwierząt stanowią ważne źródło zimowego pokarmu.
Żywopłot z ligustru. Źródło: shutterstock

Kiedy sadzić żywopłot z ligustru?


Najlepiej jest znaleźć dla niego miejsce ciepłe i słoneczne, chociaż toleruje również zacienione. Ligustr lubi gleby niezbyt wilgotne, gliniaste, wapienne oraz łatwo przystosowuje się do różnych warunków. Najlepszą porą do zasadzenia jest jesień: od września do listopada. Aby krzewy się dobrze rozwijały, należy zostawić 40 do 90 cm wolnego miejsca przed i za przyszłym żywopłotem. Na metr bieżący wystarczą dwie do czterech sadzonek, które po wsadzeniu do ziemi należy obficie podlać oraz przez pierwsze tygodnie regularnie i intensywnie nawadniać.

Jak przycinać żywopłot z ligustru?


W związku z tym, że ten krzew ma bardzo duże przyrosty, przycinanie żywopłotów powinno mieć miejsce dwa razy w roku: pod koniec czerwca i sierpnia (ewentualnie wczesną wiosną). Jeśli ligustry stracą formę, można zrobić mocne cięcie odmładzające tuż nad ziemią. Przy wykonywaniu tych czynności trzeba zwrócić uwagę na to, czy między liśćmi i gałęziami nie wysiadają akurat ptaki lub czy nie karmią swoje młode.

Aby uzyskać estetyczny wygląd, należy przycinać żywopłot tak, by zielona ściana była tak samo szeroka na całej długości.

Przycinanie żywopłotu - pytania i odpowiedzi


Jakie gatunki iglaste najłatwiej się formuje?

Najprościej przycina się żywopłoty z cisów, tui, jałowców oraz choiny kanadyjskiej i cyprysików ze względu na to, że tworzą pąki boczne równomiernie na całej długości pędów.

O czym pamiętać przy przycinaniu żywopłotu?

Aby zabieg został prawidłowo przeprowadzony, należy przestrzegać właściwych terminów przycinania żywopłotów i wykonywać je dobrze naostrzonymi narzędziami (sekatorami, nożycami elektrycznymi).

Jakie rośliny nadają się na żywopłot liściasty?

Dereń biały i jadalny, forsycja, grujecznik japoński, karagana, rokitnik pospolity, suchodrzew pospolity, buk pospolity, bukszpan wieczniezielony, to przykładowe rośliny liściaste idealne na żywopłot, które poradzą sobie w różnych warunkach pogodowych i glebowych.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

 1. “How and when to trim a hedge”; gardensillustrated.com; 2022-06-21
 2. Jim's Mowing; “Correct Hedge Cutting Techniques”; jimsmowing.com.au; 2022-06-21
 3. “How to trim an overgrown hedge without killing it”; husqvarna.com; 2022-06-21
 4. David Beaulieu; “How to Trim a Hedge by Hand”; thespruce.com; 2022-06-21
 5. BBC; “How to prune hedges”; bbc.co.uk; 2022-06-21
Ocena (4.2) Oceń: