Herbata – właściwości, działanie i rodzaje herbat

Plantacja herbaty w Chinach - ojczyźnie herbacianych krzewów unsplash-logoDanurwendho Adyakusuma Plantacja herbaty w Chinach - ojczyźnie herbacianych krzewów unsplash-logoDanurwendho Adyakusuma

Herbata to drugi po wodzie, najpopularniejszy napój na całym świecie. Filiżanka herbaty uspokaja, wprowadza w błogi nastrój i jest nieodłącznym elementem spotkań towarzyskich. Do tego różne rodzaje herbat posiadają cenne właściwości prozdrowotne – są skuteczne w profilaktyce nowotworów, działają przeciwzapalnie i oczyszczają. Grunt to wypić dobrą herbatę! Niestety nie wszystkie herbaty można cenić tak samo.


Rośliny, z których przyrządza się napary herbaciane w systematyce traktowane są jako poszczególne odmiany gatunku herbata chińska (camellia sinensis) lub klasyfikowane jako różne, spokrewnione gatunki. Wszystkie zaliczamy do rodzaju kamelia, który obejmuje łącznie około 300 gatunków roślin herbatowatych. Pamiętajmy jednak, że tylko z niektórych przyrządza się herbatę. Ze względu na podobieństwo sposobu parzenia, herbatą nazywa się również napary z przeróżnych ziół, owoców i kwiatów. Stąd w sklepach zielarskich i supermarketach znajdziemy herbatę z dzikiej róży, lipową, miętową czy herbatkę malinową. Mianem herbat obdarowywane są również rozmaite mieszanki o działaniu odchudzającym, suplementy diety, a także herbaty w granulkach. Te ostatnie, choć słodkie i lubiane przez dzieci, nie mają już zbyt wiele wspólnego z oryginalną herbatą.

Każdy kraj ma swoją herbatę

Prawdziwą herbatę przyrządza się z listków, nierozwiniętych pączków i delikatnych łodyżek wiecznie zielonych krzewów herbacianych, których ojczyzną są Chiny. Po zebraniu liście herbaty muszą zwiędnąć, a następnie zwija się je, zgniata, poddaje fermentacji, suszy i sortuje. Wszystkie wymienione etapy obejmuje produkcja herbaty czarnej. Pozostałe rodzaje herbat powstają z wyłączeniem procesu fermentacji.

Krzewy herbaciane zakwitają naturalnie w klimacie tropikalnym i subtropikalnym obszarów leśnych w bliskości równika. Chińczycy odkryli herbatę, nauczyli się ją przetwarzać oraz parzyć, jako pierwsi opisali też właściwości i działanie naparów herbacianych. Następnie „zarazili” nią mieszkańców Japonii, a z biegiem czasu herbata powędrowała w pozostałe krańce świata. Choć w Europie herbatę spopularyzowali Anglicy, to nie oni sprowadzili do nas ten egzotyczny wówczas rarytas, a Holendrzy powracający z dalekich Chin na początku XVII wieku. Dziś herbatę pije się wszędzie i niezależnie od okoliczności. Wiele krajów wykształciło swoje własne sposoby przyrządzania i picia herbaty. Rosjanie przyrządzają ją w samowarach i nazywają czajem, Anglicy zaś popijają popołudniową herbatkę zgodnie z rytuałem „five o’clock”. Najbardziej rozbudowane i rygorystyczne ceremoniały parzenia herbaty przestrzegane są w Japonii, gdzie najczęściej pija się herbatę zieloną, także w postaci sproszkowanej matchy.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy