Kasza kuskus - właściwości i wartości odżywcze. Przepisy kasza kuskus

Fot.Alex Fot.Alex "Skud" Bayley /Flickr CC[CC BY 2.0 ], Flickr.com

Utożsamiana z dobrobytem, płodnością i wiernością, kasza kuskus w krajach północno-zachodniej Afryki jest podstawą codziennej diety, a zarazem pokarmem świętym. Kasza kuskus przyrządzana w czasochłonny, tradycyjny sposób jednoczy w kuchni kobiety z całej rodziny i jest nieodłącznym składnikiem uczt weselnych i religijnych.Kasza kuskus ma prawie tysiącletnią historię i wywodzi się z kuchni krajów Maghrebu – pierwotnie z Algierii, Maroko i Tunezji, skąd rozprzestrzeniła się na Libię, Egipt i Bliski Wschód. Z etymologicznego punktu widzenia słowo „kuskus” pochodzi z arabskiego pojęcia kaskasa i oznacza „rozbijać, tłuc”. Dawniej kasza powstawała bowiem jako materiał odpadowy przy mieleniu pszenicy w kamiennych żarnach. Do dnia dzisiejszego Marokanki pieczołowicie rozbijają dłońmi zmielone ziarna z wodą i solą, formując małe granulki, a następnie gotując je w specjalnym garncu na parę. Ten proceder trwa dobrych kilka godzin, a finalnie kaszę łączy się najczęściej z baraniną, kurczakiem, przyprawami i dużą ilością warzyw.

Kuskus z pudełka

Współczesny kuskus, który kupić można w każdym supermarkecie, bardziej przypomina makaron niż kaszę. Otrzymuje się go poprzez wymieszanie mąki pszennej typu semolina, wody i dodatków. Tak powstałą masę przesiewa się przez sito o odpowiednio wielkich oczkach. Następnie „ziarenka” podgotowywane są na parze i suszone, skracając do minimum czas przygotowania. Niestety, kasza kuskus typu instant nie jest już tak aromatyczny i wilgotny jak tradycyjny afrykański przysmak. Jeśli zależy ci na intensywniejszym smaku, wybieraj grubsze odmiany kaszy, idealnie produkowane z pełnoziarnistej lub orkiszowej mąki. Tym sposobem przemycisz również do menu więcej cennych składników odżywczych.

Wbrew pozorom kuskus nie jest wcale bezwartościowym węglowodanem na równi z białą mąką pszeniczną. Jako dodatek do obiadu jest dobrym źródłem roślinnego białka oraz ważnych witamin i minerałów.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy