Najpiękniejsze pustynie na świecie

Pustynie to coś więcej niż tylko piasek. Mogą być domem dla wielu roślin i zwierząt i zawierać różnorodne i imponujące krajobrazy. Pomimo surowego środowiska pustynie mają do zaoferowania wiele atrakcji, których nie znajdziemy nigdzie indziej na świecie – od olśniewających białych krajobrazów Arktyki po afrykańskie wydmy w kolorze ochry... Oto 10 najpiękniejszych pustyń na świecie!Pustynia w Namibii, fot. shutterstockPustynia w Namibii, fot. shutterstock
 1. Pustynia Mojave/USA
 2. Pustynia Sonoran/USA
 3. Pustynia Atakama/Chile
 4. Bardenas Reales/Hiszpania
 5. Sahara/Afryka
 6. Pustynia Namib/Namibia
 7. Sossusvlei/Namibia
 8. Pustynia Arabska/Bliski Wschód
 9. Gobi/Mongolia
 10. Pustynia lodowa/Antarktyda

Pustynia Mojave/USA

Pustynia Mojave to najmniejsza pustynia w Ameryce Północnej. Zajmuje obszar 124 tys. km² i znajduje się w południowo-wschodniej Kalifornii. Ta pustynia obejmuje również niektóre części Nevady i Arizony. Pustynia Mojave od północy graniczy z zimną pustynią Great Basin, a od południa z pustynią Sonora - najgorętszą pustynią w Ameryce Północnej. Jednym z najbardziej nieprzyjaznych obszarów na pustyni Mojave jest Dolina Śmierci, gdzie temperatura latem osiąga 50 °C. Najbardziej charakterystyczną atrakcją pustyni Mojave są wydmy Kelso, stworzone przez południowo-wschodni wiatr, mają przyciągający wzrok złoto-różowy kolor. Jeśli chodzi o życie, na pustyni Mojave spotkamy tylko kilka gatunków roślin: Parkinsonia florida, Justicia californica i jukka krótkolistna nazywana także drzewem Jozuego (Joshua tree). Wśród tych gatunków najbardziej znane jest drzewo Jozuego. Nie można go znaleźć nigdzie indziej na świecie. Mojave jest także domem dla oszałamiającego Parku Stanowego Valley of Fire oraz wielu miast i muzeów, w tym Las Vegas, co czyni go bardzo popularnym celem turystycznym.
Park Narodowy Joshua Tree (Joshua Tree National Park), fot. shutterstock

Pustynia Sonoran/USA

Rozciągnięta na części Arizony, Kalifornii i Meksyku pustynia Sonora to piękny krajobraz pełen endemicznej fauny i flory – żyje tu ponad 60 ssaków, 20 płazów, 100 gadów, 20 gatunków ryb, 350 gatunków ptaków, 2000 gatunków roślin. Niektóre gatunki roślin nie występują nigdzie indziej na świecie. Na przykład kaktus saguaro czy drzewo Jozuego. Pustynia Sonora jest też najgorętszą i drugą co do wielkości pustynią w Ameryce Północnej, gdzie latem temperatura dochodzi do nawet 48 stopni Celsjusza. Obszar ten jest również bogaty w kulturę, wiele plemion rdzennych Amerykanów nazywa ten obszar domem.
Pustynia Sonoran, fot. shutterstock

Pustynia Atakama/Chile

Pustynia Atakama to najbardziej sucha pustynia na świecie. Położona w północnym Chile rozciąga się na powierzchni 104 741 km². Atacama to praktycznie bezdeszczowe miejsce. Co ciekawe, w niektórych częściach tej pustyni nigdy nie odnotowano opadów. Średnie opady na pustyni Atakama wynoszą zaledwie 1 milimetr rocznie. Porównując: pustynia Atakama jest 50 razy bardziej sucha niż Dolina Śmierci w Kalifornii. Dlaczego tak się dzieje? Andy i chilijskie pasmo przybrzeżne po obu stronach pustyni Atakama blokują przedostawanie się wilgotnego powietrza na pustynię. W rezultacie gleba na tej pustyni jest sucha i pozbawiona życia. Co ciekawe, geologia pustyni jest podobna do Marsa. Dlatego Atacama używana była przez NASA do testowania instrumentów do przyszłych misji na Czerwoną Planetę. Duża wysokość, czyste niebo i brak zanieczyszczeń sprawiają, że Atacama jest jednym z najlepszych miejsc do obserwacji gwiazd. Na pustyni Atacama działają trzy międzynarodowe obserwatoria.
Pustynia Atakama, fot. shutterstock

Bardenas Reales/Hiszpania

Niedawno ogłoszone przez UNESCO rezerwatem biosfery, Bardenas Reales w południowo-wschodniej Nawarrze jest jedną z niewielu pustyń w Europie. Półpustynny krajobraz o powierzchni 42 500 hektarów, zaskakuje swoją formą, a mimo nagiego i niegościnnego krajobrazu skrywa w sobie wielkie walory przyrodnicze. W Bardenas Reales erozja gleb gliniastych, gipsowych i piaskowców wyrzeźbiła kapryśne kształty, tworząc niemal księżycowy krajobraz opanowany przez wąwozy, płaskie płaskowyże i samotne wzgórza. Klimat charakteryzuje się ekstremalnymi warunkami, z bardzo mroźnymi zimami ustępującymi prawie bez przechodzenia w wiosnę i skwarne lata. Obszar jest skąpy w roślinność, ale za to nie brakuje tutaj zwierząt – w rezerwacie biosfery występuje wiele gatunków ptaków drapieżnych, takich jak sęp płowy, sęp egipski, orzeł przedni i jastrząb wędrowny. Występuje również duża różnorodność ptaków łąkowych, takich jak tardlowiec, drop mały, kulik pospolity, kumak czarnobrzuchy i rzadki skowronek Dupont.
Bardenas Reales, fot. shutterstock

Sahara/Afryka

Sahara obejmuje obszar ok. 9 mln km2 Afryki Północnej (czyli więcej niż kontynentalne Stany Zjednoczone) i jest największą gorącą pustynią na świecie. Jej obszar rozciąga się na 11 państw: Maroka, Algierii, Tunezji, Libii, Egiptu, Sahary Zachodniej, Mauretanii, Mali, Nigru, Czadu i Sudanu. Sahara ma wszystkie stereotypowe cechy pustyni i jest pokryta wysokimi wydmami, można spotkać tam wielbłądy i skorpiony, a także tętniące życiem oazy, które dają schronienie zmęczonym gorącym piaskiem Sahary, wędrowcom. Krajobraz składa się głównie ze skalistej hamady, czyli jałowej krainy ze skalistymi płaskowyżami. Znajdziesz tu również niewielkie płaty łąk (choć nieliczne), krzewy pustynne, góry i solniska. Sahara jest także domem dla imponującej różnorodności flory i fauny, w tym kilku gatunków lisów. Sahara nie należy do przyjaznych miejsc – temperatury regularnie przekraczają trzy cyfry, podczas gdy silne wiatry wzbijają burze piaskowe, które zaciemniają niebo i dławią płuca wszystkiego, co nie zdąży się ukryć.
Sahara, fot. shutterstock

Pustynia Namib/Namibia

Pustynia Namib to piękna pustynia przybrzeżna w Namibii. Rozciąga się na powierzchni 81 000 km² . Szacunkowy wiek pustyni Namib wynosi 55 milionów lat, co sprawia, że jest jedną z najstarszych pustyń na świecie. Z wysokimi wydmami, surowymi górami, żwirowymi równinami i wyjątkowymi gatunkami zwierząt i roślin pustynia Namib zachwyca swoją wyjątkowością. Na pustyni Namib znajdują się jedne z najwyższych wydm na świecie. Mająca 382,8 metra Dune 7 jest najwyższą wydmą na pustyni Namib. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych części pustyni Namib jest Deadvlei. To gliniana patelnia, na której stoją martwe, ciemne drzewa otoczone najwyższymi wydmami pustyni Namib. To raj dla fotografów i jedno z najbardziej surrealistycznych miejsc na świecie.
Pustynia Namib, fot. shutterstock

Sossusvlei/Namibia

Położone w południowej części pustyni Namib Sossusvlei to skarbnica wydm o zdumiewającej wielkości. Nieskazitelne góry piasku zostały uformowane przez powietrze, wypychane i przemieszczane przez zderzające się wschodnie wiatry znad Oceanu Atlantyckiego i zachodnie wiatry z Gór Naukluft. Uważa się, że mają od 60 do 80 milionów lat i reprezentują najwyższe, jak i najpiękniejsze wydmy na świecie. Wiele z nich ma wysokość ponad 200 metrów, z których najwyższa ma przydomek Big Daddy i ma około 325 metrów wysokości. Nawet gdy odwiedzają je turyści, którzy codziennie zostawiają swoje ślady na piasku, wszelkie odciski ich działalności są usuwane każdej nocy, przez wiatry które zamiatają bałagan. .
Sossusvlei, fot. shutterstock

Pustynia Arabska/Bliski Wschód

Zajmując prawie cały Półwysep Arabski, jest to druga co do wielkości pustynia na świecie. Ta spektakularna pustynia rozciąga się na rozległym obszarze 2 300 000 km2. Większa część tej pustyni leży w Arabii Saudyjskiej. Północna strona pustyni arabskiej graniczy z Pustynią Syryjską, na południu z Morzem Arabskim, na zachodzie z Morzem Czerwonym i wschodzie z Zatoką Omańską. Klimat Pustyni Arabskiej charakteryzuje się upalnymi dniami i mroźnymi nocami. Latem temperatura może sięgać nawet 55 stopni Celsjusza. Największą część pustyni arabskiej zajmuje Rub’al Khali - największy obszar ciągłego piasku na świecie. Rub’al Khali jest również znany jako pusty kwartał. Arabska pustynia zawiera wiele pasm górskich. Najwyższym z nich jest góra Al-Nabi Shu’ayb. Znajduje się w Jemenie. Pomimo surowego klimatu pustynia arabska jest wspaniałym źródłem zasobów naturalnych, w tym gazu ziemnego, ropy naftowej, fosforanów i siarki.
Pustynia arabska, fot. shutterstock

Gobi/Mongolia

Zajmująca około 2 mln km2, obejmująca obszar zarówno południowej Mongolii, jak i północno-zachodnich Chin, pustynia Gobi jest największą pustynią w Azji i piątą co do wielkości na świecie. Słynie z wydm, gór, a także rzadkich zwierząt, takich jak lamparty śnieżne, wielbłądy dwugarbne, koziorożce syberyjskie. Gobi jest również znana z ekstremalnych temperatur sięgających nawet 50 stopni Celsjusza latem i ekstremalnie niskich temperatur zimą. Pustynia Gobi obejmuje pięć głównych regionów ekologicznych – step pustynny Wielkanocny Gobi, płaskowyż Alashan, dolinę jezior Gobi, dorzecze Junggar i pasmo Tian-shan. Ekoregiony te reprezentują różne cechy geologiczne, w tym góry, słone bagna, krajobrazy skaliste i wydmy. Pustynia Gobi ma również duże znaczenie historyczne – słynie z roli w Imperium Mongolskim i ważnych przystanków na Jedwabnym Szlaku.
Pustynia Gobi, fot. shutterstock

Pustynia lodowa/Antarktyda

Nie wszystkie pustynie są gorące. Ogromny obszar pokryw i czap lodowych na północy Antarktydy tworzy drugą co do wielkości pustynię na świecie. Dlaczego lodowata Antarktyda uważana jest za pustynię? Ponieważ ma niewielką ilość opadów, średnio poniżej 100 mm rocznie. W przeciwieństwie do „gorących” pustyń, arktyczna pustynia polarna jest całkowicie jałowa, a jej warstwy lodu nie są w stanie w ogóle utrzymać żadnych roślin ani zwierząt. To także najzimniejsze, najbardziej wietrzne i suche miejsce na Ziemi. Mimo tych wszystkich faktów jest to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Co ciekawe, najwyższa temperatura kiedykolwiek zarejestrowana na Antarktydzie to zaledwie 14,5 stopnia Celsjusza. Jak można założyć, najniższa temperatura, jaką kiedykolwiek zarejestrowano na Ziemi, występuje również na Antarktydzie - 94,7 stopnia Celsjusza. Jest to również najbardziej wietrzne miejsce na Ziemi. Wiatr w niektórych częściach Antarktydy może osiągnąć prędkość 200 mil na godzinę. Pomimo surowego środowiska, na Antarktydzie żyją niesamowite zwierzęta i ptaki, w tym pingwiny, foki, wieloryby, wędrowne albatrosy, burzyki i petrele.
Lodowa pustynia na Antarktydzie, fot. shutterstock
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

 1. “https://www.wanderlust.co.uk/content/worlds-most-beautiful-awesome-deserts/”; data dostępu: 2021-04-06
 2. “https://www.insider.com/photos-of-beautiful-deserts-around-the-world-2020-6#the-sonoran-desert-has-the-most-diverse-plant-life-of-all-north-american-deserts-12”; data dostępu: 2021-04-07
 3. “https://themysteriousworld.com/most-beautiful-deserts/”; data dostępu: 2021-04-09
 4. “https://theculturetrip.com/north-america/usa/articles/the-16-most-spectacular-deserts-in-the-world/”; data dostępu: 2021-04-08
 5. “https://www.tripstodiscover.com/12-of-the-worlds-most-beautiful-deserts/”; data dostępu: 2021-04-08
 6. “https://matadornetwork.com/trips/11-beautiful-deserts-world/”; data dostępu: 2021-04-09
Ocena (5.0) Oceń: