Liść laurowy przyprawa - właściwości, wartości odżywcze i zastosowanie liścia laurowego | ekologia.pl
Ekologia.pl Styl życia Kuchnia Liść laurowy przyprawa – właściwości, wartości odżywcze i zastosowanie liścia laurowego

Liść laurowy przyprawa – właściwości, wartości odżywcze i zastosowanie liścia laurowego

Liść laurowy to dawniej składnik wieńców zdobiących głowy poetów i władców, a obecnie – przyprawa i surowiec leczniczy. Liść laurowy w suszonej postaci, dzięki swojemu intensywnemu aromatowi nadaje niepowtarzalny charakter wielu potrawom, a zawarte w nim substancje lecznicze łagodzą wiele dolegliwości. Za pomocą liści laurowych szlachetnego albo pozyskiwanego z nich olejku możemy wyleczyć choroby skórne, reumatyzm, przeziębienie, a nawet poprawić kondycję włosów i paznokci. Jakie jeszcze tajemnice kryją w sobie listki Laurus nobilis?

Liśc laurowy. - właściwości.

Liście laurowe, fot. pixabay.com
Spis treści


Liść laurowy, zwany bobkowym, to nic więcej niż suszony liść wawrzynu szlachetnego (Laurus nobilis) – rośliny która wywodzi się z regionu śródziemnomorskiego – Azji Mniejszej i Półwyspu Bałkańskiego. W Polsce nie występuje w formie dzikiej, jednak nadaje się do uprawy jako roślina doniczkowa.

Liść laurowy to nie tylko szlachetna przyprawa

Liść laurowy stanowi przede wszystkim popularną przyprawę, ze względu na swój intensywny aromat i korzenny, balsamiczny, lekko gorzki smak, który nadaje wyjątkowego charakteru takim potrawom, jak bigos, kapuśniak, rosół czy sosy i pieczenie. Za urzekającą woń liścia laurowego odpowiadają olejki eteryczne, garbniki i związki gorczycowe. Poza pełnieniem funkcji przyprawowej, liście laurowe są również sprawdzonym surowcem leczniczym, który łagodzi zaburzenia pracy układu krwionośnego, choroby skóry, przeziębienie i schorzenia reumatyczne. Zioło to charakteryzuje się również działaniem przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgrzybiczym.

Liść laurowy pod mikroskopem

Poza zawartością cennego olejku eterycznego, liść laurowy jest źródłem flawonoidów, lignan, laktonów seskwiterpenowych i alkaloidów izochinolinowych. W skład Oleum lauri wchodzi 1,8-cineol, linalol, eugenol, kostunol, geraniol, pinen, felandren oraz terpineol. Zawiera także białko, tłuszcz, węglowodany, błonnik, witaminywitamina A, witaminy z grupy B (witamina B1, B2, B3, B6 i B9) i witamina C oraz sole mineralnecynk, fosfor, magnez, potas, sód, wapń i żelazo.

Wybrane witaminy zawarte w 100 g liści laurowych:

Wybrane minerały zawarte w 100 g liści laurowych:

Wawrzyn szlachetny, fot. pixabay.com

Liść laurowy jako zioło dla cukrzyków i sercowców

Badania naukowe wykazały, że zawarty w liściu laurowym olejek blokuje aktywność α-glukozydazy, powodującej szybszy wzrost poposiłkowej glikemii. Za tego rodzaju właściwość olejku odpowiadają zawarte w nim składniki, takie jak α-pinen, limonen i cyneol. Inny eksperyment wykazał ponadto, że spożywanie ciastek zawierających w składzie sproszkowany liść laurowy, to skuteczny sposób na zredukowanie odpowiedzi glikemicznej w organizmie.

Co więcej, surowiec ten poprawia profil lipidowy u pacjentów z cukrzycą typu 2, co potwierdziły badania przeprowadzone przez naukowców pakistańskich z University of Agriculture. U 40 osób biorących udział w eksperymencie po 30 dniach zażywania określonych dawek sproszkowanych liści laurowych stwierdzono spadek poziomu stężenia cholesterolu całkowitego do 24%, zaś cholesterolu LDL do 40%. Co ciekawe, poziom „dobrego” cholesterolu HDL wzrósł u ochotników o 20%. Na podstawie wyników eksperymentu stwierdzono, że regularne przyjmowanie odpowiednich dawek (ok. 3 g) suplementów przygotowanych na bazie liści laurowych zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób kardiologicznych u ludzi.

Olejek laurowy to skuteczny sposób na pozbycie się trądziku

Preparaty z liściem bobkowym w składzie mają również szerokie zastosowanie zewnętrzne. Wywar lub maść sporządzona na bazie tego surowca to naturalny sposób na pozbycie się wielu chorób skórnych, takich jak trądzik czy łupież, dzięki działaniu tonizującemu i zwalczającemu stany zapalne. Słynne na całym świecie mydło z Aleppo, stanowi unikalne połączenie oleju laurowego z oliwą z oliwek. Jest to skuteczny preparat zwalczający trądzik i innego rodzaju przewlekłe problemy skórne. Dzięki silnym antybakteryjnym właściwościom i prostemu składowi, przynosi poprawę stanu nawet najbardziej wrażliwej i alergicznej skóry. Wystarczy wybrać mydło o odpowiednim stężeniu olejku, aby móc korzystać z jego przeciwzapalnego, antybakteryjnego i antyseptycznego działania, które dodatkowo przyspiesza regenerację naskórka. 

Liść laurowy jest naturalnym preparatem zwalczającym Candida albicans i gronkowca

Badania naukowe wykazały, że zawarte w olejku z owoców wawrzynu szlachetnego monoterpeny i seskwiterpeny mają działanie przeciwgrzybicze na Candida albicans. Na łamach czasopisma „Archives of Oral Biology” badacze przekonują, że zawarte w liściach laurowych składniki wpływają zarówno na biosyntezę ściany komórkowej, jak i przepuszczalność błony drożdżaka C. albicans, tym samym skutecznie go zwalczając.

Naukowcy z Tunezji dowiedli zaś, że pozyskiwany z liści laurowych olejek potrafi niszczyć gronkowca złocistego. W celu zwiększenia skuteczności preparatu, lekarze zalecają przed zastosowaniem na skórę ogrzać olejek w ciepłej wodzie, aby mógł się roztopić. Dodatkowo, w przypadku konieczności użycia go na szerszym obszarze skóry, należy go zmieszać z innym olejkiem, który będzie stanowił bazę. Co ważne, olej laurowy nie powinien być stosowany u małych dzieci, jako że, ze względu na intensywne działanie, może na delikatnej skórze wywoływać uczulenie i podrażnienia.

Domowy sposób na gęste włosy i mocne paznokcie z liściem laurowym

Poza poprawianiem stanu zdrowia skóry, olej pozyskiwany z liści laurowych nadaje się również do pielęgnacji włosów. Osoby, które borykają się z łupieżem i wypadającymi włosami powinny regularnie wcierać ten specyfik w skórę głowy. Stosowanie olejku, poza tym, że stymuluje porost włosów, wzmacnia mieszki włosowe. Doskonałe efekty przynoszą również zabiegi z wykorzystaniem domowej płukanki przygotowanej z liści laurowych.

Oto prosty przepis na jej wykonanie:

3 łyżki suszonych liści laurowych zalewamy wrzątkiem a następnie zostawiamy je do zaparzania na ok. pół godziny.  Po tym czasie odcedzamy wywar i odstawiamy na bok, aby nieco przestygł. Następnie przecedzamy miksturę, a gotową płukankę do włosów przelewamy do szklanej butelki. Gotowe! Domowy kosmetyk można przechowywać w lodówce przez kilka dni.

Co ciekawe, olejek laurowy można stosować także w celu poprawy kondycji łamliwych i rozdwajających się paznokci – przynosi lepsze efekty niż niejedna drogeryjna odżywka.

pixabay.com

Liść laurowy jako alternatywna metoda leczenia reumatyzmu i artretyzmu

Naturoterapeuci zalecają stosowanie wywaru z liści laurowych w celu łagodzenia dolegliwości towarzyszących reumatyzmowi i artretyzmowi. Preparat ten można stosować nie tylko zewnętrznie, lecz również wewnętrznie – dla wzmocnienia efektu.

Zawarte w liściach bobkowych olejki eteryczne działają rozgrzewająco, dzięki czemu kolą bóle reumatyczne. Regularne picie wywaru z liści laurowych pomaga z kolei oczyścić stawy ze złogów, przez co poprawia ich kondycję.

Liść laurowy to lekarstwo na przeziębienie

Za pomocą olejku laurowego można także wyleczyć przeziębienie, dzięki ich działaniu przeciwzapalnemu, wykrztuśnemu i napotnemu. Zielarze zalecają stosowanie okładów z gotowanych liści laurowych w przypadku zapalenia oskrzeli i suchego kaszlu.

Uwaga – liść laurowy wchodzi w interakcje z niektórymi lekami

O ile nie ma większych przeciwwskazań do stosowania preparatów zawierających liść laurowy w składzie i raczej każdy może ich bezpiecznie używać, o tyle nie powinno się łączyć ich z niektórymi farmaceutykami, ponieważ surowiec ten wchodzi z nimi w interakcje. Szczególnie ważne jest, aby nie mieszać ich z lekami przeciwbólowymi, ponieważ mogą opóźnić proces usuwania z organizmu zwalczających ból środków, nasilając ich działanie i prowadząc do nieprzyjemnych skutków ubocznych. Liścia laurowego nie wolno też stosować równolegle z lekami nasennymi, takimi jak zolpidem, lorazepam i klonazepam, ponieważ zioło to może wówczas wywoływać senność i silne problemy z koncentracją.

Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)
Bibliografia
  1. "Top 8 Benefits of Bay Leaves"; https://www.organicfacts.net/health-benefits/herbs-and-spices/bay-leaves.html; 2019-05-16;
  2. "BAY LEAF"; https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-685/bay-leaf; 2019-05-09;
  3. Geoff Burnie (i inni); "Botanica. Rośliny ogrodowe. ."; Könemann, 2005;
  4. Kuna Aparna; "Health Benefits of Bay Leaf"; Health Action, 31 (7), 24 – 26;
  5. www.ncbi.nlm.nih.gov; 2018-02-18;
4.8/5 - (5 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments