Granat owoc - właściwości, witaminy i wartości odżywcze granatu

Jeśli mowa jest o rajskim owocu, to do głowy wcale nie powinno przychodzić nam jabłko, ale właśnie granat – wychwalany od czasów glinianych tabliczek i papirusu. Na swoją sławę granat zasłużył dzięki właściwościom leczniczym i odmładzającym. Współcześnie wiemy już, że granat rzeczywiście zawiera substancje, które pomagają utrzymać młodość i witalność oraz wzmacniają organizm.Fot. blair_25[CC BY 2.0 ], Flickr.comFot. blair_25[CC BY 2.0 ], Flickr.com

Granat – historia i pochodzenie

Granatowiec właściwy, bo tak nazywa się roślina rodząca owoce granatu, to nieduże drzewo lub krzew o maksymalnej wysokości 5 metrów, posiadająca smukłe listki i piękne jaskrawoczerwone kwiaty. Była uprawiana już za czasów pierwszych cywilizacji przez mieszkańców Mezopotamii oraz Fenicjan, a później także w starożytnym Egipcie. Owoce granatowca przypominają kształtem i kolorem jabłka, i choć nie rosną na obszarze Chin, nazywa się je również „chińskimi jabłkami”. Do wyobraźni zdecydowanie bardziej przemawia jednak określenie „rajski owoc”. Pod czerwoną skorupką z domieszką żółci kryją się jadalne nasiona w osłonkach, niezwykle soczyste, cierpko-słodkie o intensywnej barwie. Nadają się do przyrządzenia soku oraz do spożycia na surowo. Granatowiec to drzewo niesprawiające problemów w uprawie, o cennych właściwościach, wykorzystywanych niegdyś w tradycyjnej medycynie ludowej.

Granat znany i nieznany

Owoc granatu i jego drobne, czerwone ziarenka to dla nas kwintesencja egzotyki. Ale inne egzotyczne owoce, takie jak chociażby mango czy ananas są nam o wiele lepiej znane. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na fakt, że granat od czasów pierwszych cywilizacji był nie tyle popularnym, co wyniesionym do rangi symbolu płodem natury. Pojawia się w licznych wierzeniach. Znajdziemy go na ikonografiach i obrazach, wspomina się go w Biblii i w Torze, a także w podaniach ludowych. Jako owoc bogów występuje zarówno w rzymskiej, jak i w greckiej mitologii. W zależności od wyznania i kultury, w których go opiewano oznaczał życie, płodność, zdrowie, miłość, rozkwit, energię, siłę, niezłomność, nieśmiertelność czy zmysłowość. W symbolice chrześcijańskiej wiąże się go właśnie z nadejściem nowego życia. Przepołowiony owoc granatu znajduje się w herbie zakonu Bonifratrów, w którym jest znakiem przeznaczenia i doskonałości, a także otwarcia się na bliźniego w duchu miłosierdzia.

Sława, jaką zyskał w ten sposób granat wiąże się z jego właściwościami, ważnym miejscem zajmowanym w medycynie ludowej, rajskością jaką przywodzi na myśl, a także z wewnętrzną strukturą. Niewielkie, soczyste ziarna o pięknym kolorze, spojone mięsistą osłonką i zamknięte w jasnoczerwonej skorupce rzeczywiście mogą kojarzyć się z doskonałością oraz niezwykłym rodzajem życiodajnej energii.


By H. Zell (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Ocena (4.3) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy