Najpiękniejsze kwiaty jesieni

Jesienny ogród nie musi wcale smutny i ponury. Oprócz przebarwiających się liści zdobić go mogą również kwiaty, które wytrzymują na pędach aż do pierwszych przymrozków, a nawet jeszcze dłużej. Klucz do sukcesu to zaplanować zagony tak, aby po odejściu lata miejsce piwonii, róż i lilii zajęły inne gatunki o podobnych wymaganiach glebowych. Oto dziesięć najpiękniejszych kwiatów jesieni, które warto mieć w przydomowym ogrodzie.Astry i chryzantemy w jesiennej kompozycji, fot. Natalia Greeske/ShutterstockAstry i chryzantemy w jesiennej kompozycji, fot. Natalia Greeske/Shutterstock
  1. Petunie supertunie
  2. Hortensja dębolistna
  3. Bratki
  4. Celozja
  5. Wiecznik kulisty
  6. Werbena pospolita
  7. Zawilec japoński
  8. Perowskia łobodolistna
  9. Wyżlin większy
  10. Kapusta ozdobna
Jesień kojarzy się przede wszystkim z astrami i chryzantemami. Są to kwiaty urocze, oferujące szeroką paletę żywych barw, ale nie przez wszystkich lubiane ze względu na skojarzenia z cmentarzem. Na szczęście, wybór jest znacznie szerszy i obejmuje również bardzo eleganckie i zjawiskowe kwiaty.

Petunie supertunie

W popularnym mniemaniu petunie to kwiaty lata, uprawiane na tarasach w koszykach i podwyższonych donicach. Wśród licznych odmian ten popularny gatunek ma również prawdziwego superbohatera, który doskonale znosi jesienne chłody. Supertunie rosną szybciej, są bardziej bujne, a ich kwiaty opadają po przekwitnięciu, co eliminuje konieczność ich ręcznego usuwania. Wybierać możemy spośród dziesiątek wariantów kolorystycznych, a jedyne, o co należy zadbać, to słoneczne stanowisko, przepuszczalne podłoże oraz częste podlewanie i nawożenie nawet 1-2 razy w tygodniu. W nagrodę możemy cieszyć się kaskadami kwiecia nawet w listopadzie!
Różowe supertunie, fot. Harsahay mahawar/Shutterstock

Hortensja dębolistna

Hortensje to fenomenalne krzewy, które cieszą oczy nawet zimą, z zeschniętymi kwiatostanami. Jesienią doskonałą ozdobą zagonów są w szczególności hortensje dębolistne o przebarwiających się liściach i stożkowatych kwiatach. Latem białe lub różowawe, wraz z nastaniem chłodów stają się żółte i rdzawe, bez utraty walorów estetycznych. Dodatkową zaletą tego gatunku jest mrozoodporność, która umożliwia zimowanie bez ochrony. Warto natomiast zadbać o stałą wilgotność podłoża, nawet zimą, gdyż przesuszenie bardzo negatywnie wpływa na kondycję krzewów. Podłoże nie musi być kwaśne – może być neutralne, a stanowisko powinno zapewniać sporo słońca, ale nie tego najbardziej parzącego.
Jesienne hortensje, fot. Molly Shannon/Shutterstock

Bratki

Choć wydają się bardzo delikatne, bratki tak naprawdę odporne są nawet na przymrozki. Wysadzone jesienią do donic lub na zagony będą cieszyć oczy do czasu, aż temperatura spadnie nisko poniżej zera. Przy łagodnych jesieniach kolorowe kwiaty potrafią towarzyszyć nam przez większość listopada. Bratki tolerują przy tym różne rodzaje podłoża, pełne słońce, a także półcień – tak naprawdę nie znoszą jedynie upałów. Warto je jednak często podlewać, nawet codziennie, unikając przy tym przemoczenia gleby. Nawożenie nie jest w ogóle konieczne. Najbardziej odporne na niskie temperatury są bratki trójbarwne (Viola tricolor), cenione również za właściwości zdrowotne.
Bratki w donicy, fot. Bremerlemons/Shutterstock

Celozja

Spokrewniona z amarantusem celozja srebrzysta to unikalna piękność na rabatach. Jej kwiatostany przyjmują formę kłosów (C. argentea spicata), grzebieni (C. argentea cristata) lub pierzastych stożków (C. argentea plumosa) i odmieniają się przez najbardziej soczyste odcienie żółci, różu i czerwieni. Jest co prawda dość kapryśna i nie znosi dobrze przymrozków, ale w ciepłą jesień utrzymuje się w kondycji do października, a czasem i początków listopada. Wystarczy zapewnić jej osłonięte od wiatru, słoneczne stanowisko i lekką, przepuszczalną glebę. Gdy pogoda zacznie już płatać figle, kwiaty celozji można zasuszyć i wykorzystać do domowych bukietów.
Celosia argentea cristata, fot. Wirestock Creators/Shutterstock

Wiecznik kulisty

Do rodziny amarantowatych należy także wiecznik kulisty, zwany również gomfreną. I jego niewielkie okrągłe kwiatostany doskonale nadają się do suszenia, a nawet plecenia wieńców. Na dodatek doskonale znosi mrozy i jest bardzo łatwy w uprawie. Roślina jest silnie rozgałęziona i dorasta 60 cm wysokości, dobrze wypełniając luki na zagonach. Najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach, z okresowym nawożeniem, ale radzi sobie dobrze, nawet jeśli ją zaniedbamy. W sklepach ogrodniczych można nabyć ciekawe odmiany w kolorach różu, fioletu czy intensywnej czerwieni.
Białe kwiaty wiecznika kulistego, fot. Riyan prastyo/Shutterstock

Werbena pospolita

Werbena pospolita to roślina jednoroczna, która pozostaje jednak w ogrodzie na długie lata, spontanicznie rozsiewając się w każdym sezonie. Wysokie nawet na 100 cm pędy są rozgałęzione, ale na tyle delikatne w strukturze, że nie tworzą nigdy chaszczy. Fioletowe kwiatostany utrzymują na nich do pierwszych przymrozków i są wyjątkowo wytrzymałe na deszcze i wiatry. Werbenie sprzyja żyzna, próchnicza ziemia oraz przynajmniej częściowo nasłonecznione stanowisko. Nie potrzebuje jednak zwykle podlewania ani nawożenia, preferując umiarkowaną wilgotność gleby i radząc sobie dobrze bez żadnych zabiegów pielęgnacyjnych.
Werbeny dorastają nawet 100 cm wysokości, fot. Tom Meaker/Shutterstock

Zawilec japoński

W cieniu lub półcieniu uprawiać warto zawilce japońskie, które zakwitają w sierpniu i trzymają się na pędach do pierwszych przymrozków. Średnio wysokie, często rozgałęzione, mają urocze pięciopłatkowe kwiatostany z wyrazistym żółtym środkiem. W zależności od odmiany mogą być białe, kremowe lub różowe. Poleca się sadzić je na osłoniętych od wiatru stanowiskach i zasilać kompostem. Podłoże nie powinno być ani zbyt suche, ani przemoczone. Zawilce japońskie oraz ich kuzyni, zawilce chińskie, to rośliny zaskakujące w jesiennym krajobrazie – pośród suchych opadających liści stanowią unikalny kontrast.
Zawilec japoński, fot. Eugeniusz Dudzinski/Shutterstock

Perowskia łobodolistna

Zwana popularnie rosyjską szałwią, jest zdecydowanie trwalsza niż lawenda i inne gatunki szałwii ozdobnych. Długie liliowe kwiatostany kontrastują ze srebrzystymi liśćmi, a najwyższe odmiany sięgają nawet 150 cm, doskonale prezentując się wśród ornamentalnych traw. Perowskia latem przyciąga chmary owadów, a najlepiej powodzi się jej na suchych, słonecznych stanowiskach z mniej żyzną, piaszczystą i neutralną lub alkaliczną glebą. Gatunek nie tylko długo kwitnie, ale także doskonale znosi mrozy i odradza się bez problemów w kolejnych sezonach.
Wyjątkowo trwała perwskia łobodolistna, fot. Flower_Garden/Shutterstock

Wyżlin większy

Wyżlin większy, inaczej lwia paszcza, to kolejna roślina, która raczej kojarzy się z latem niż jesienią. W rzeczywistości jej kolorowe kwiatostany doskonale znoszą październikową pogodę i doskonale poprawiają nastrój ogrodnikom. Można je sadzić w gruncie lub donicach, a przy tym doskonale nadają się na kwiaty cięte. Na szczególną uwagę zasługują ozdobne odmiany o pełniejszych, dłuższych kwiatostanach, dostępne w bardzo ciekawych odcieniach. Wyżliny potrzebują sporo słońca i żyznego, próchniczego podłoża. Nie zaszkodzi im okresowa susza, ale nie lubią podmokłej ziemi. Nasiona można wykorzystać do przyszłorocznego siewu.
Kwiaty wyżlinu większego, fot. kuenlin/Shutterstock

Kapusta ozdobna

Chociaż nie jest de facto kwiatem, kapusta ozdobna może zawstydzić wiele kwitnących gatunków na zagonie. Kolorowe karbowane główki to bardzo wyrazisty akcent, który doskonale nadaje się na skraje rabat oraz do jesiennych kompozycji doniczkowych. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje intensywnego nawożenia, ale nie straszne są jej nawet listopadowe chłody – wręcz przeciwnie, to właśnie przy kilkustopniowej temperaturze prezentuje się najlepiej. Wymaga przepuszczalnego, neutralnego podłoża i stosunkowo dużo słońca. Regularnie podlewana, nie stwarza większych problemów i w przeciwieństwie do swoich warzywnych krewnych rzadko bywa molestowana przez szkodniki.
Ozdobna kapusta, fot. Aoi190/Shutterstock
Jesienne kwiaty warto połączyć na zagonach z ozdobnymi trawami, których kwiatostany właśnie po odejściu lata prezentują się najlepiej. Ponadto dobrym tłem są krzewy, których liście nabierają ciepłych barw wraz z nadejściem chłodów, np. berberysy, oczary czy kaliny koralowe. Doskonałym uzupełnieniem jesiennego ogrodu będą również drzewa i krzewy, które obwieszają się uwielbianymi przez ptactwo kolorowymi owocami, typu głóg jednoszyjkowy, jałowiec, pięknotka amerykańska czy wyjątkowo zdrowa aronia czarna.
Ekologia.pl (Agata Pavlinec)

Bibliografia

1. “40 Best Fall Flowers to Brighten Up Your Garden With Warm Hues” Abigail Bailley, https://www.goodhousekeeping.com/home/gardening/g22563541/fall-flowers/, 27/10/2023
2. “26 Fall-blooming Flowers to Grow in Your Autumn Garden” Janet Loughrey, https://www.provenwinners.com/learn/fall-flowers, 27/10/2023
3. “35 Best Fall Flowers and Plants for Autumn Interest” Janece Maze, https://www.countryliving.com/gardening/garden-ideas/g4662/fall-flowers/, 27/10/2023
4. “20 of the best plants for autumn flowers” Tamsin Hope Thomson, https://www.gardenersworld.com/plants/best-autumn-flowers/, 27/10/2023
5. “40 Best Fall Flowers to Plant for Autumnal Color” David Beaulieu i in., https://www.thespruce.com/planting-fall-flowers-for-autumn-colors-2130924, 27/10/2023

Ocena (5.0) Oceń: