Kwiczoł - opis, występowanie i zdjęcia. Ptak kwiczoł ciekawostki

Kwiczoł, fot. Kacper Kowalczyk Kwiczoł, fot. Kacper Kowalczyk

Trudno sobie wyobrazić, ale nasz powszechnie znany kwiczoł, był niegdyś gatunkiem łownym. Tak sobie myślę, ile musi być mięsa z takiego kwiczoła? Z pojedynczego niewiele, ale te ptaki latają ogromnymi stadami, zatem jak myśliwy strzelał, to pewnie z nadzieją, że upoluje kilka ładnych sztuk. Gdyby nie zakazano polowań na kwiczoły, to te znane, szczebiotliwe kwiczenie na nieboskłonie przeszłoby do historii, tak jak widoki wielomilionowych stad gołębia wędrownego w Ameryce Północnej. Na szczęście dla wielbicieli tych ptaków i dla samych ptaków stało się inaczej.„Kwiczoł? No siedział tam i kwiczoł!”

Uniwersalny opis tego ptaka brzmi tak: średniej wielkości, z szaroniebieską głową, nad czarnym okiem jasna brew. Biały brzuch z brązowymi kropkami, na wysokości wola z lekkim rdzawym nalotem. Pod intensywnie żółtym dziobem biała plamka. Pokrywy skrzydłowe brązowe, ogon cały czarny. Taka skrótowa charakterystyka barw upierzenia odnosi się do niemal każdego osobnika. Należy ją jednak uzupełnić o kilka aspektów, które dadzą nam całość morfologii kwiczoła.

Dorosłe osobniki dorastają do wielkości między 25 a 28 cm. Rozpiętość skrzydeł wynosi około 45 cm, a masa ciała w pełni rozwiniętych ptaków mieści się w granicach między 80-140 gramów. Nazwa kwiczoła jest adekwatna do głosów wydawanych przez te ptaki. Podczas startu wydobywają z siebie dźwięki, które mogą przypominać kwiczenie świni: „Kwi, Kwi, Kwi” – tak właśnie rozpoczynają swój start stada kwiczołów, chociaż to kwiczenie kwiczoła jest nieco wyższe od kwiczenia świni. Jednak to nie jedyne dźwięki, jakie ptaki z siebie wydają. Można jeszcze usłyszeć charakterystyczne „czak, czak, czak” przypominające skrzeczenie sroki, ale bardziej szczebiotliwe. Najczęściej ten głos jest używany w sytuacjach zagrożenia. W czasie, gdy do gniazd podchodzi jakiś drapieżnik, wtedy zaczyna panować wśród kwiczołów tzw. zorganizowany chaos – o zachowaniach w czasie lęgów będzie dalej.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy