Łabędź niemy - opis, występowanie i zdjęcia. Ptak łabędź niemy ciekawostki

Para łabędzi niemych, fot. Kacper Kowalczyk Para łabędzi niemych, fot. Kacper Kowalczyk

Łabędź niemy to piękny ptak będący symbolem wierności w bardzo dosłownym znaczeniu. Para łabędzi niemych przebywa ze sobą do końca swoich dni. Ptaki razem zakładają gniazdo, razem wędrują, razem przebywają na zimowisku i ogólnie wszystko robią razem. Można rzec, że to zwierzęta, z których niejeden mógłby wziąć przykład! Jaki jest łabędź niemy?


Bielszy odcień gęsi

Najbardziej znaną gęsią o niemal całkowicie białym upierzeniu jest śnieżyca, która niestety rzadko zalatuje do naszego kraju. Biały przedstawiciel dużych wodnych ptaków, regularnie zamieszkujący nasze ziemie to… łabędź niemy (Cygnus olor), który podobnie jak wspomniana śnieżyca, także jest członkiem rzędu blaszkodziobych. Z punktu widzenia anatomii oraz morfologii można o nim powiedzieć, że to taka nadmuchana do rozmiarów XL lub XXL gęś. Najcięższy znany historii samiec ważył około 22 kilogramów! Unieść się w powietrze z tafli wody ważąc tak dużo – prawdziwy wyczyn dla ptasiego organizmu.

Średnia masa ciała łabędzi niemych oscyluje między 11 a 15 kg. Osobniki w górnej granicy wagowej, to naprawdę bardzo duże, silne ptaki, których rozpiętość skrzydeł dochodzi do nawet 2,4 m, a długość ciała oscyluje między 1,6 a 1,7 m. Te wymiary powinny robić wrażenie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że w tym przypadku mowa o zwierzęciu, które lata, i które ma puste w środku kości. Upierzenie ptaka jest białe, i tym bielsze, im łabędź starszy. Młode osobniki, które dopiero co wykluły się z jaja są szarobrązowe z białym „nalotem”. Zupełne wypierzenie do szaty dorosłego osobnika, zajmuje im od 4 do 5 lat! Wtedy też osiągają dojrzałość płciową, a co za tym idzie, mogą przystępować do lęgów. Wraz z wiekiem zmienia się także kolor oraz kształt dzioba. Tuż po wykluciu oraz w pierwszym roku życia dziób łabędzia niemego jest szary, może być także lekko niebieski. W tym czasie rozwija się także guz – czarna narośl u nasady, występująca na części szczękowej. Ten dodatek osiąga dość duże rozmiary u samców – im większe, tym więcej testosteronu krąży we krwi takiego samca. No i jeszcze kolor – starszy osobnik ma bardziej pomarańczowy, tym intensywniejszy odcień, im dany ptak starszy. Specjaliści, którzy prowadzą badania nad łabędziami, rozpoznają po długości dzioba, wielkości guza oraz intensywności jego barwy wiek ptaka, a także płeć. Istnieją nawet specjalne próbniki, takie jak te znane nam ze sklepów z farbami, do łabędzich dziobów. Ornitolodzy przykładają je, robią zdjęcie, a następnie analizują powyższe parametry i swoje spostrzeżenia zapisują na specjalnych kartach osobników. To wszystko ma zazwyczaj miejsce podczas akcji obrączkowania tych majestatycznych zwierząt.


Łabędź niemy, fot. Kacper Kowalczyk
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy