Ser halloumi - właściwości, skład i zastosowanie sera halloumi

Ser halloumi Ser halloumi. By Rainer Zenz (originally uploaded as de:Datei:Halloumi-1.jpg) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Cypryjczycy pilnie strzegą oryginalnej receptury tego sera. Nic w tym dziwnego, gdyż ser halloumi stanowi dla nich dobro narodowe, które jest szalenie ważnym elementem ich tradycyjnej kuchni. Tylko na tej niewielkiej europejskiej wyspie producenci posiadają prawo do jego wyrobu i nazwy. Ser halloumi jest nie tylko smaczny, ale posiada wiele składników mineralnych oraz witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.


Egzotyczne pochodzenie halloumi

Oryginalny ser halloumi wytwarzany jest tylko na Cyprze. Prawdopodobnie pamięta on czasy Bizancjum. Dla Cypryjczyków stanowi bardzo ważny element ich narodowej kuchni, a zarazem najbardziej rozpoznawalny produkt eksportowy tej małej wyspy. Przeciętny Cypryjczyk spożywa 8 kg tego sera każdego roku. Tuż po Cyprze, największym jego konsumentem jest Wielka Brytania, gdzie zdobył uznanie na początku XXI wieku. Ser halloumi popularny jest we wschodniej części Morza Śródziemnego. Obecnie można go kupić także w Polsce, chociaż cena jest stosunkowo wysoka, w porównaniu z innymi serami. Znajdziemy go przede wszystkim w sklepach z greckimi i innymi produktami kuchni śródziemnomorskiej oraz na targach żywności. Coraz częściej również widnieje na półkach w supermarketach popularnych sieciówek. 

Ser halloumi wytwarza się z mleka owczego lub mieszanki mleka owczego, koziego i krowiego. Bardzo częstym dodatkiem jest listek mięty. Halloumi cechuje się dużą elastycznością, mimo, że należy do gatunku serów półtwardych. Ma biały kolor. Może być spożywany na surowo, aczkolwiek najlepiej smakuje grillowany lub smażony. Wszystko dzięki temu, że topnieje w wysokiej temperaturze.

Halloumi bardzo często porównuje się do włoskiej mozzarelli. Wszystko dlatego, że oba sery przygotowywane są w podobny sposób, jednak używa się do nich zupełnie innych rodzajów mleka. Struktura sera zazwyczaj jest zwarta, a posmak ma słony. Warto wiedzieć, że dawniej mięta oprócz nadawania smaku miała chronić produkt przed zepsuciem ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze.


Grillowany ser haloumi. By Anatoliy Smaga [CC BY-SA 4.0 ], from Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy