Koenzym Q10 – właściwości, działanie i zastosowanie koenzymu Q10

Koenzym Q10 to nie tylko popularny składnik kosmetyków do pielęgnacji urody, lecz także związek chemiczny, który odpowiada za poprawne funkcjonowanie komórek w naszym organizmie.Koenzym Q10, zwany ubichinonem, dostarcza nam energii, a także chroni przed wolnymi rodnikami, przedłużając naszą młodość. Niedobór tej substancji prowadzi do groźnych konsekwencji zdrowotnych. W jaki sposób możemy zadbać o prawidłową podaż koenzymu Q10 w diecie? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania ubichinonu?Koenzym Q10 - zapewnia młody wygląd skóry. Fot. CeltStudio/ShutterstockKoenzym Q10 - zapewnia młody wygląd skóry. Fot. CeltStudio/Shutterstock
 1. Kiedy koenzym Q10 ujrzał światło dzienne?
 2. Czym grozi niedobór koenzymu Q10?
 3. Różnorodne źródła ubichinonu
 4. Suplementy z koenzymem Q10
 5. Czy koenzym Q10 zawarty w kosmetykach naprawdę działa?
 6. Koenzym Q10 a wyniki sportowe
 7. Dlaczego warto suplementować koenzym Q10?
Koenzym Q10, zwany ubichinonem, stanowi związek chemiczny, dzięki któremu nasz organizm może dobrze funkcjonować. Ma formę pomarańczowego proszku i składa się z 10 jednostek izoprenowych – czemu zawdzięcza swoją nazwę. Jako że wraz z wiekiem wytwarzamy coraz mniejsze ilości tego koenzymu, w celu zachowania dobrego samopoczucia, powinniśmy przyjmować go zewnętrznie lub wewnętrznie w formie suplementów diety bądź kosmetyków.

Kiedy koenzym Q10 ujrzał światło dzienne?


Koenzym Q10 odkryto w roku 1957. Dowiedziono wówczas, że substancja ta jest produkowana w mitochondriach komórek roślin i zwierząt. Największe stężenie koenzymu znajduje się w sercu, wątrobie i innych organach, które odgrywają dużą rolę w procesie przemiany materii. Główne zadanie ubichinonu polega na przewodzeniu elektronów w łańcuchu oddechowym. Odpowiada on za przekształcanie energii z pożywienia w energię, którą może spożytkować nasz organizm do tego, by móc harmonijnie funkcjonować. Specjaliści podkreślają ogromne znaczenie tego związku nie tylko dla stanu naszego zdrowia, lecz także urody. Nie bez powodu koenzym Q10 jest zwany „eliksirem młodości”.

Czym grozi niedobór koenzymu Q10?


Niedobory koenzymu Q10 mają bardzo poważne konsekwencje dla naszego organizmu. Fizycznie odczuwalne zaburzenia pojawiają się, gdy jego spadek przekroczy 25%. Przy ubytku przekraczającym 75% mogą nawet wystąpić dolegliwości zagrażające życiu, prowadzące do silnych zaburzeń funkcjonowania układu odpornościowego czy układu krążenia.

Badania naukowe wskazują na to, że osoby cierpiące na nadciśnienie, dystrofię mięśni czy borykające się z nadwagą, mają niedostateczne ilości tego związku w narządach. Prawdopodobnie niedobór koenzymu Q10 zwiększa również ryzyko występowania alergii, a nawet raka. Co ciekawe, suplementacja tego związku okazuje się pomocna także w przypadku chorób dziąseł. Przyjmowanie tej substancji przyspiesza bowiem leczenie paradontozy i znacznie poprawia ogólny stan naszego uzębienia. Koenzym Q10 wspomaga kurację i przeciwdziała rozwojowi takich chorób, jak:
Koenzym Q10 wpływa nie tylko na zdrowie, ale i na urodę. Fot. Ground Picture/ShutterstKoock

Różnorodne źródła ubichinonu


Jako że koenzym Q10 jest wytwarzany w naszym ciele jedynie w znikomej ilości, a z wiekiem, po ukończeniu 30 lat, zdolności do jego produkcji dodatkowo maleją, ważne jest odpowiednie jego suplementowanie. Należy także unikać czynników, które upośledzają zdolność syntezy tego związku – a mianowicie – spożywania nadmiernej ilości alkoholu czy stosowania radykalnych diet odchudzających. Doskonałym źródłem koenzymu Q10 w żywności są:

Należy jednak pamiętać, że związek ten jest wrażliwy na wysoką temperaturę, przez co jego zawartość w pożywieniu zmniejsza się podczas gotowania czy długiego przechowywania jedzenia w nieodpowiednich warunkach. Co ważne - przyswaja się jedynie w obecności tłuszczów.

Suplementy z koenzymem Q10


Jeśli, pomimo zbilansowanej diety, nadal cierpimy na niedobór koenzymu Q10, powinniśmy sięgnąć po tabletki, kapsułki lub płyn zawierający ten ważny dla zdrowia związek. Choć koszt takich środków nie jest niski (od kilkudziesięciu do kilkuset złotych), warto zadbać o odpowiednią podaż tego związku w diecie.

Dawkowanie koenzymu zależy oczywiście od wieku i stanu zdrowia pacjenta. Zanim rozpoczniemy kurację tą substancją, powinniśmy zapoznać się z ulotką danego suplementu lub skonsultować się z lekarzem specjalistą. Istnieją bowiem przeciwwskazania do stosowania preparatów z ubichinonem – należą do nich niektóre składniki chemioterapii czy stosowanie leków przeciwzakrzepowych lub preparatów na nadciśnienie. Koenzymu Q10 nie powinny zażywać także dzieci oraz kobiety w ciąży i matki karmiące.

Czy koenzym Q10 zawarty w kosmetykach naprawdę działa?


Koenzym Q10 można stosować również zewnętrznie na skórę. Aplikacja tego związku opóźnia procesy starzenia się, dając efekt odmładzający. Hamuje on spadek poziomu kwasu hialuronowego i kolagenu w skórze, przyspiesza regenerację naskórka, a także ogranicza negatywny wpływ promieniowania UV na nasze ciało. Co więcej, jego obecność znacząco wpływa na aktywność witaminy E – silnego przeciwutleniacza. Kremy, sera czy maseczki zawierające koenzym Q10 bez trudu przenikają przez naskórek do głębszych warstw skóry, dzięki czemu dają pożądane efekty. Regularne stosowanie preparatów pielęgnacyjnych z tym związkiem sprawia, że skóra staje się doskonale odżywiona i wygląda dużo młodziej.
Pokarmowe źródła koenzymu Q10. Fot. CeltStudio/Shutterstock

Koenzym Q10 a wyniki sportowe


Koenzym Q10 to jeden z najpopularniejszych suplementów stosowanych przez sportowców. Badania naukowe dowodzą, że ubichinon poprawia wytrzymałość fizyczną i wspiera procesy przetwarzania kalorii z pożywienia w energię. Przyjmowanie koenzymu Q10 zwiększa wydolność mięśni, dzięki czemu pozwala osiągnąć lepsze wyniki sportowe.

Dlaczego warto suplementować koenzym Q10?


Jako że ciężko jest sprawdzić dokładny nią dietę, zwłaszcza po 30 roku życia. Szczególnie osoby starsze, prowadzące stresujący tryb życia czy przyjmujące leki na bazie statyn, powinny zadbać o odpowiednią podaż koenzymu Q10, aby uniknąć poważnych konsekwencji jego niedoboru. Warto także stosować kosmetyki do pielęgnacji skóry z wysoką zawartością ubichinonu. Substancja ta dba bowiem nie tylko o zdrowie naszych narządów, lecz także o urodę.
Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)

Bibliografia

 1. Urszula Gałka, Jan Ogonowski; “KoenzymQ–powstawanie,właściwości i zastosowanie w preparatach kosmetycznych”; LAB Laboratoria, Aparatura, Badania, rok 15, nr 5, 14--21 ;
 2. D. Rodowski; “Zastosowanie koenzymu Q10 w kosmetologii ”; „Biuletyn kosmetologiczny”, (1998), 4,173-175;
 3. Ewa Siemieniuk, Elżbieta Skrzydlewska; “Koenzym Q10 – biosynteza i znaczenie biologiczne w organizmach zwierząt i człowieka”; Postepy Hig Med Dosw. (online), 2005; 59: 150-159;
 4. Andrich J., Saft C., Gerlach M., Schneider B., Arz A., Kuhn W., Muller T. ; “Coenzyme Q10 serum levels in Huntington’s disease. ”; J. Neural. Transm. Suppl., 2004; 68: 111–116;
 5. Cooper J.M., Schapira A.H.: ; “Friedreich’s Ataxia: disease mechanisms, antioxidant and Coenzyme Q10 therapy. ”; Biofactors, 2003; 18: 163–171;
Ocena (3.7) Oceń: