Pumeks – właściwości, działanie i zastosowanie pumeksu

Pielęgnacja naszych stóp wymaga uwagi i odpowiednich narzędzi. Kiedy myślimy o pedikiurze na myśl przychodzą nam kremy zmiękczające i pumeks. Ten ostatni służy przede wszystkim do usuwania suchego i zrogowaciałego naskórka ze skóry stóp. Co warto wiedzieć o pumeksie? W jaki sposób należy go używać oraz jak dbać o jego prawidłową higienę?Pumeks służy przede wszystkim do usuwania suchego i zrogowaciałego naskórka ze skóry stóp. Źródło: shutterstockPumeks służy przede wszystkim do usuwania suchego i zrogowaciałego naskórka ze skóry stóp. Źródło: shutterstock
 1. Pumeks – co to takiego?
 2. Jak prawidłowo używać pumeksu?
 3. Nietypowe zastosowanie pumeksu
 4. Jakie są alternatyw dla naturalnego pumeksu?
 5. Pumeks – czy dla każdego?
 6. Czy warto używać pumeksu?

Pumeks – co to takiego?

Pumeks (z łac. Pumex) to surowiec pochodzenia naturalnego. Powstaje z zastygniętej lawy, czyli z magmowej skały wulkanicznej. Posiada szklistą, drobnoziarnistą i porowatą powierzchnię. Naturalny pumeks jest barwy białej, szarej, czarnej, jasnobrunatnej lub niebieskawej. Poza tym, jest ciężki, bardzo twardy i nierozpuszczalny w wodzie. Pumeks posiada również swój syntetyczny odpowiednik. Można go poznać po tym, że jest lekki jak piórko, kolorowy i zazwyczaj dużo tańszy, ale nie jest tak twardy jak pumeks wulkaniczny, a co za tym idzie – mniej skuteczny.

Pumeks powstaje dzięki sile żywiołu, jakim jest wulkan. Wydobywająca się z krateru lawa, w trakcie zastygania pieni się i tworzy charakterystyczne pęcherzyki, które są efektem rozpuszczania się gazów. W taki sposób kształtuje się zastygnięta piana, czyli pumeks. W tym wulkanicznym tworzywie znajdziemy takie substancje chemiczne jak kwarc, biotyt i plagioklaz. Największe złoża pumeksu znajdują się na terenie Armenii, na Madagaskarze, na Wyspach Liparyjskich oraz wyspach greckich.

Pumeks znany i stosowany był już w starożytności. Wykorzystywano go głównie do produkcji materiałów budowlanych, które wykazywały podobne właściwości do keramzytu. Grecy i Rzymianie mielili pumeks, mieszali go z wapniem i piaskiem – w taki sposób powstawał materiał budowlany o dużo większej wytrzymałości i odporności na wodę. Ten wulkaniczny surowiec stosowano także w kosmetyce. W starożytnym Egipcie gładka skóra twarzy była wyznacznikiem wysokiego statusu społecznego. By to osiągnąć, do tego celu wykorzystywano właśnie pumeks. Co ciekawe, tego surowca używano również w piśmiennictwie, głównie do usuwania starych zapisów – był wtedy swego rodzaju gumką do ścierania.

Naturalny pumeks cechuje się wysokim stopniem ścieralności, dlatego też idealnie nadaje się do usuwania martwego naskórka ze stóp oraz pozbywania się wszelkich zrogowaceń, nagniotków czy temperowania odcisków. Jednak pumeks ma również inne zastosowanie – stosuje się go również w gospodarstwie domowym, przemyśle jubilerskim oraz budownictwie. Na budowach pumeks służy jako materiał izolacyjny oraz surowiec służący do filtracji. Jubilerzy cenią go jako materiał, który służy zdobienia biżuterii. Natomiast gospodynie domowe używają pumeksu jako sprzymierzeńca do walki z wszelkimi zabrudzeniami.
Na podstawie: https://www.healthline.com/health/how-to-use-a-pumice-stone#aftercare

Jak prawidłowo używać pumeksu?

Wbrew pozorom używanie pumeksu nie jest takie oczywiste. Trzeba pamiętać o wielu ważnych rzeczach, by przypadkiem nie zaszkodzić sobie. Stosowanie tego wulkanicznego surowca nie ogranicza się jedynie do potarcia nim pięt i odłożeniu na półkę przy wannie. Pierwszą i najważniejszą zasadą jest to, że pumeks – tak jak szczoteczka do zębów – powinien być używany tylko i wyłącznie przez jedną osobę. Nie powinno się nim dzielić z innymi domownikami albo pożyczać od innej osoby. W taki sposób bardzo łatwo zarazić się grzybicą, brodawką albo złapać inne równie nieprzyjemne infekcje bakteryjne.

Po drugie pumeksu należy stosować raz na tydzień albo co dwa tygodnie. Zbyt częste jego stosowanie może być przyczyną przyspieszonej odbudowy nowego naskórka, a w rezultacie – do pogłębiania tego problemu. Pumeksowanie pięt wykonuje się delikatnie, okrężnymi ruchami wokół zrogowaciałych miejsc. By ułatwić tę czynność, wcześniej stopy można wymoczyć w ciepłej wodzie z mydłem.

Trzecią zasadą jest odpowiednia higiena pumeksu. Po każdym użyciu koniecznie trzeba oczyścić go z brudu oraz pozostałości po martwym naskórku. Robimy to pod strumieniem gorącej wody, używając szczoteczki oraz mydła. Po starannym wyczyszczeniu pumeksu, trzeba go wysuszyć. Nie powinno się pozostawiać go na brzegu wanny czy w kabinie prysznicowej, ponieważ wilgotne powietrze sprzyja rozwojowi wszelkich drobnoustrojów we wnętrzu pumeksu. Natomiast przeniesione na stopy przy kolejnym użyciu tego surowca może doprowadzić do rozwoju chorób skórnych, takich jak np. grzybica. Dla pewności raz na dwa tygodnie można zdezynfekować pumeks gotując go we wrzątku lub pozostawiając go na kilkanaście godzin w zimnej wodzie z dużą ilością soli, żeby usunąć z niego nawet najmniejsze bakterie. Jeśli jednak nie chcemy dezynfekować pumeksu, co najmniej raz na miesiąc powinniśmy wymieniać go na nowy surowiec wulkaniczny.
Pumeks idealnie nadaje się do usuwania martwego naskórka ze stóp. Źródło: shutterstock

Nietypowe zastosowanie pumeksu

Większość z nas używa pumeksu do usuwania twardej i zrogowaciałej skóry pięt, ale pumeks ma znacznie więcej zastosowań. Można go również stosować do:
 • Czyszczenia piekarnika i płyty kuchennej – pumeks znacznie ułatwia pielęgnację i higienę tych kuchennych urządzeń. Działa lepiej niż większość specjalistycznych czyścików. Przed przystąpieniem do pracy, trzeba się upewnić, czy pumeks jest mokry i elastyczny, a następnie przystąpić do usuwania plam i przypalonego tłuszczu.
 • Usuwania zmechaceń na ubraniach – po miesiącach użytkowania nasze ubrania, nawet te, o które szczególnie dbamy, zaczynają się mechacić. By pozbyć się nieestetycznych kulek i zmechaceń, warto sięgnąć po pumeks. Niektórzy wolą używać do tego maszynki do golenia, ale przez nią można zrobić dziury w delikatnych materiałach. Miękka i porowata powierzchnia pumeksu jest idealna do usuwania wszelkich kłaczków wystających z naszych ubrań, a przy tym nie zniszczymy ulubionych ciuszków.
 • Usuwania sierści zwierząt – usuwanie sierści naszych zwierzęcych pupilów może być uciążliwe, zwłaszcza kiedy dostaną się do małych, trudno dostępnych zakamarków. Z pomocą przychodzi pumeks, który idealnie nadaje się do czyszczenia dywanów. Wystarczy zwilżyć go, przystawić do zabrudzonego dywanu i przesunąć w jednym kierunku zbierając wszystkie włosy.
 • Przerabiania ulubionych dżinsów – jeśli chcemy podkręcić wygląd naszych ulubionych spodni, albo nadać nowe życie starym dżinsom, trzeba sięgnąć po pumeks. Wystarczy intensywnie pocierać nim powierzchnię na spodniach, aby poluzować włókna tkaniny. W zależności od siły i intensywności pocierania, na spodniach powinny tworzyć się małe pęknięcia i dziury. Poszarpane dżinsy są aktualnie pożądanym trendem modowym.  
 • Nawożenia roślin – kluczem do zdrowych i pięknych roślin jest dobrej jakości gleba. Dodanie pumeksu do domowych kwiatów jest dodanie do ziemi odrobiny pumeksu. Taki zabieg pomaga zatrzymać glebie wodę, niezbędne składniki odżywcze potrzebne do wzrostu roślin oraz dodatkowo odżywia je.

Jakie są alternatyw dla naturalnego pumeksu?

Jeśli nie mamy czasu na odpowiednią pielęgnację skóry stóp pumeksem, a także i jego higienę lub po prostu nie jesteśmy przekonani o do szorowania pięt zastygniętą lawą, można zastosować alternatywne produkty do pielęgnacji stóp. Warto sięgnąć po odpowiednik pumeksu w formie kosmetyku peelingującego. W drogeriach znajdziemy wiele preparatów o kremowej konsystencji, które zawierają złuszczające drobinki pumeksu oraz inne składniki pielęgnujące skórę wykazujące działanie łagodzące i regenerujące, np. z olejkiem migdałowym, alantoiną, mocznikiem czy kwasem mlekowym. Tego typu preparaty nie tylko delikatnie złuszczają martwy naskórek, ale także poprawiają krążenie krwi.

Dobrym rozwiązaniem w pielęgnacji stóp jest tarka, która jest znacznie bezpieczniejszym i łatwiejszym produktem w użytkowaniu niż pumeks. Zdecydowanie łatwiej jest utrzymać ją w czystości, dzięki czemu nie jesteśmy narażeni na rozwój bakterii i drobnoustrojów.

Inną alternatywą dla tradycyjnego pumeksu są elektryczne polerki do stóp. Tego typu urządzenie bardzo szybko i skutecznie poradzi sobie z wszelkimi zgrubieniami, nagniotkami i popękanymi piętami. Polerki wyposażone są w różne końcówki, które solidnie poradzą sobie z nieestetycznymi zmianami stóp, by na końcu wygładzić naskórek. Takie urządzenie pozostawi skórę stóp wygładzoną i gotową na przyjęcie wszystkich substancji odżywczych dostarczonych z kremem pielęgnacyjnym do stóp.
Naturalny pumeks. Źródło: shutterstock

Pumeks – czy dla każdego?

Chociaż od kilkudziesięciu lat pumeks stosowany jest do pielęgnacji stóp, specjaliści odradzają używania go. To jeden z najpopularniejszych, najtańszych i najszybszych sposobów na usuwanie zrogowaciałego naskórka i ścierania zgrubiałej skóry stóp. Dlaczego jednak odradzane jest jego stosowanie? Przede wszystkim dlatego, że zbyt częste używanie pumeksu może podrażniać skórę stóp. Poza tym, jest idealna pożywką dla wszelkich bakterii i grzybów, które przeniesione na skórę powodują rozwój przykrych chorób i infekcji. Nie oznacza to jednak całkowitej rezygnacji z używania pumeksu. Warto zapoznać się z jego charakterystyką, a także z rozsądkiem używać tego wulkanicznego surowca oraz dbać o jego prawidłową higienę.

Czy warto używać pumeksu?

Zdania na temat pumeksu są podzielone. Jedni nie wyobrażają sobie pielęgnacji stóp bez tego surowca wulkanicznego, inni zaś unikają go jak ognia. Prawda jednak leży po środku. Pumeks stanowi skutecznie narzędzie do walki z wszelkimi zrogowaceniami i defektami  skóry stóp, ale by był skuteczny, należy dbać o jego odpowiednią higienę. W innym przypadku możemy nabawić się nieprzyjemnych chorób i infekcji, ponieważ nieodpowiednio zadbany pumeks jest idealną pożywką dla rozwijających się w jego wnętrzu bakterii i grzybów. Dlatego też warto zapoznać się z jego charakterystyką i odpowiednim sposobem higieny tego wulkanicznego surowca.
Ekologia.pl (Klaudia Kwiatkowska)

Bibliografia

 1. “https://www.healthline.com/health/how-to-use-a-pumice-stone#aftercare”; data dostępu: 2020-09-04
 2. “https://www.zmescience.com/science/pumice-uses-structure-feature-geology/”; data dostępu: 2020-09-04
 3. “https://www.onegoodthingbyjillee.com/10-handy-household-uses-for-a-pumice-stone/”; data dostępu: 2020-09-04
 4. “https://experthometips.com/uses-for-a-pumice-stone”; data dostępu: 2020-09-04
 5. “https://sciencing.com/pumice-used-5449687.html”; data dostępu: 2020-09-04
 6. “https://www.thoughtco.com/pumice-rock-4588534”; data dostępu: 2020-09-04
Ocena (5.0) Oceń: