Mleko krowie – właściwości, skład i zastosowanie mleka krowiego

fot. pixabay.com fot. pixabay.com

Tradycja picia mleka krowiego jest w naszym kraju głęboko zakorzeniona. Każde dziecko wie, że szklanka tego napoju to synonim zdrowych zębów i mocnych kości. Z raportu CBOS (2014) wynika, że aż 50% Polaków spożywa produkty mleczne przynajmniej raz na dobę. Mimo to, ostatnimi czasy wokół picia mleka krowiego narasta coraz więcej kontrowersji. Do zagorzałych przeciwników tego napoju należą głównie weganie i osoby z nietolerancją laktozy. Ich zdaniem mleko krowie jest zbędnym elementem diety ludzkiej. Gdzie zatem leży prawda? Czy picie mleka zapewnia nam zdrowie, czy - wręcz przeciwnie - przyczynia się do pogorszenia samopoczucia?


Mleko krowie stanowi wydzielinę gruczołu mlekowego dorosłej samicy domowego bydła. Pojawia się ona w okresie laktacji i jest powszechnie stosowana jako produkt spożywczy przeznaczony dla ludzi. Dietetycy uwzględniają mleko krowie w piramidach żywienia, zalecając spożycie od 2 do 4 szklanek tego napoju dziennie. Obecnie jednak pojawia się coraz więcej przeciwników bogatej w produkty mleczne diety, którzy uważają, że są one przyczyną wielu chorób i ogólnego pogorszenia stanu zdrowia. Na czym tak naprawdę polega kontrowersyjność mleka krowiego w diecie człowieka?

Długa tradycja picia mleka

Ludzie od wieków spożywają mleko zwierzęce. Historia tego napoju jako produktu obecnego w naszej diecie sięga epoki neolitu, kiedy to udomowiono bydło, owce i kozy. Zgodnie z danymi naukowców z University College w Londynie, picie mleka stało się powszechne u mieszkańców współczesnej Europy ok. 7,5 tysięcy lat temu. Jego zwolennicy uważają, że dzięki hodowli krów uzyskaliśmy dostęp do niezwykle odżywczego napoju.


Źródło: oczymlekarze.pl


fot. pixabay.com

Moim zdaniem
Czy picie mleka krowiego jest zdrowe?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy