Rekultywacja » Opis » co to? » Definicja pojęcia
Ekologia.pl Wiedza Encyklopedia rekultywacja
Definicja pojęcia:

rekultywacja

Spis treści

Rekultywacja — Rekultywacjaproces przywracania terenom zniszczonym (zdegradowanym) przez działalność człowieka pierwotnej postaci lub wartości użytkowych i przyrodniczych możliwie bliskich stanowi naturalnemu.

Rekultywacja gruntów

Rekultywacja (odtwarzanie) gruntów jest procesem nadającym lub przywracającym gruntom zdegradowanym i zdewastowanym wartości użytkowych i przyrodniczych, które utraciły m.in. na skutek zmiany lub pogorszenia się stanu środowiska, działalności przemysłowej (głównie przemysłu górniczo-hutniczego) lub niewłaściwie prowadzonej działalności rolniczej. Głównym celem rekultywacji gruntów jest możliwość ich późniejszego użytkowania na potrzeby rolnictwa, leśnictwa i rekreacji.

Techniczna (podstawowa) rekultywacja gruntów obejmuje:

Rekultywacja terenów dawnej kopalni odkrywkowej. Wikimedia.org

Biologiczna rekultywacja gruntów (wytworzenie nowej warstwy gleby na powierzchni) obejmuje:

  • wyrównanie powierzchni gruntu;
  • przysypanie powierzchni gruntu warstwą świeżej, żyznej gleby o grubości 30-50 cm;
  • utwardzenie gleby;
  • zaoranie;
  • właściwe nawożenie i nawadnianie gruntu;
  • chemiczne odtruwanie w przypadku gruntów skażonych;
  • wprowadzenie roślin próchnicotwórczych (trawy, łubin i inne gatunki roślin motylkowych);
  • zalesianie.

Rekultywacja gruntów jest obowiązkiem osób fizycznych lub prawnych, których działalność doprowadziła do obniżenia ich wartości użytkowej. Proces rekultywacji gruntów poprzemysłowych (hałd, składowisk odpadów, odkrywek) z założenia powinien zostać przeprowadzony, gdy niemożliwe jest ich dalsze wykorzystywanie do prowadzenia działalności bądź w terminie do 4 lat od momentu zaprzestania działalności przemysłowej.

Zalesianie hałdy na obszarze Kopalni Węgla Kamiennego Halemba. Wikimedia.org

Rekultywacja wód

Rekultywacja wód jest procesem mającym na celu przywrócenie zanieczyszczonym wodom powierzchniowym płynącym ich pierwotnej funkcji hydrobiologicznej, gospodarczej oraz rekreacyjnej.

Rekultywacja wód powierzchniowych obejmuje:

Rekultywacja wód podziemnych (regradacja wód podziemnych) jest procesem mającym na celu przywrócenie zanieczyszczonym zbiornikom wód podziemnych stanu pierwotnego lub stanu umożliwiającego ich wykorzystanie gospodarcze.

Rekultywacja wód podziemnych obejmuje oczyszczanie warstwy wodonośnej (eliminację stwierdzonego zanieczyszczenia) za pomocą:

Rekultywacja jezior

Rekultywacja jezior ma na celu poprawę jakości wody w jeziorach zeutrofizowanych (przeżyźnionych), a także ich przywrócenie cech fizycznych, chemicznych i biologicznych jak najbardziej zbliżonych do stanu naturalnego. Główną przyczyną degradacji ekosystemów jeziornych jest nadmierny dopływ nutrientów (głównie związków azotu i fosforu) skutkujący nadmiernym rozwojem i zakwitami fitoplanktonu. Rekultywacja ekosystemów jeziornych polega więc w głównej mierze na usunięciu lub ograniczeniu głównej przyczyny eutrofizacji, czyli dopływu nutrientów.


Rekultywacja jezior o dużym stopniu eutrofizacji wymaga zastosowania szeregu metod mających na celu ograniczenie biomasy fitoplanktonu (sinic, glonów) wywołującego zakwity; w tym przypadku nawet całkowite ograniczenie dopływu nutrientów często okazuje się nieskuteczne.
Metody te obejmują:

Aerator (napowietrzacz) wykorzystywany w procesie rekultywacji silnie zeutrofizowanego Jeziora Głębokiego w Szczecinie. Wikimedia.org
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
Znaki ekologiczne
Dolphin Safe
Dolphin Safe
5/5 - (9 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!