Co jedzą dziki? Czym się żywią? | ekologia.pl
Ekologia.pl Środowisko Przyroda Co jedzą dziki? Czym się żywią?

Co jedzą dziki? Czym się żywią?

Jeśli podczas spaceru po lesie natkniesz się na duże połacie przerytej ziemi, to prawie pewne jest, że w tym miejscu żerował dzik. Jest to jedno z najpopularniejszych zwierząt, które można spotkać w naszych lasach. Znane jest z różnorodnej diety i elastyczności, z jaką dopasowuje się do zmiennych warunków. Co je i czego szuka w ściółce? Przeczytaj i dowiedz się wszystkiego o tym gatunku. Warto poznać lepiej to stworzenie! Zrozumienie, czym się żywi, pozwoli łatwiej pojąć jego zwyczaje.

Dzik szukający pożywienia, fot. WildMedia/Shutterstock

Dzik szukający pożywienia, fot. WildMedia/Shutterstock
Spis treści

Potrzeby żywieniowe dzika

Odpowiedź na pytanie, co jedzą dziki, nie jest krótka. Wręcz przeciwnie, można na jej podstawie stworzyć listę zawierającą wiele pozycji. Przedstawiciele rodziny świniowatych mają bardzo zróżnicowane potrzeby żywieniowe. Przede wszystkim są wszystkożerni, a potrzebne do życia, zdrowia i dobrego samopoczucia składniki odżywcze często czerpią z produktów trudno dostępnych dla innych zwierząt. Żywią się bardzo różnorodnym pokarmem.

Dziki – miłośnicy roślin

Osobnicy z gatunku wolno żyjących świniowatych są spotykani w lasach, na łąkach, polach uprawnych, a nawet w ośrodkach miejskich. Co najczęściej je dzik? W każdym z tych środowisk podstawą jego dietyrośliny. Mocne racice i długi ryj pomagają rozkopywać ziemię w poszukiwaniu bulw, kłączy, cebul i korzeni. Chętnie żywi się również owocami, żołędziami, ziołami i zielonymi częściami jadalnych roślin. Często to właśnie z nich czerpie niezbędną do życia wodę. Dzika świnia nie jest mile widzianym gościem w miejscach, gdzie są uprawy. Swoją żarłocznością potrafią zniszczyć dużą część plonów.

Mięsny dodatek do menu dzika

Choć lwią część jadłospisu zajmuje pokarm roślinny, to dziki jedzą również mięso i padlinę. Rycie w ziemi jest ulubioną formę poszukiwania pożywienia i to właśnie w jego trakcie zwierz znajduje w runie dżdżownice i inne owady. Dobry węch ułatwia mu dotarcie do norek gryzoni, którymi także się żywi. Nie pogardzi nawet padliną. Składniki pochodzenia zwierzęcego są cennym źródłem białka, choć świniowate spożywają je z umiarkowaną częstotliwością.

Co jeszcze jedzą dziki?

Dieta świniowatych nie ogranicza się do roślin i mięsa. Czym żywi się dzik poza wymienionym pożywieniem? Jeśli tylko uda mu się znaleźć w trawie lub ściółce jaja ptaków to nie przejdzie obok nich obojętnie. Zwierzęta jedzą także grzyby rosnące w runie leśnym. Borowiki są ich prawdziwym przysmakiem.

Na czym polega sezonowość diety dzika?

Dieta wielu zwierząt podlega modyfikacjom wraz z porami roku. Dziki nie są w tym przypadku wyjątkiem. Oznacza to, że zmieniają swoje preferencje żywieniowe w zależności od dostępności pokarmów:

  • wiosną jedzą pędy roślin, młodą pokrzywę i koniczynę,
  • latem do jadłospisu włączają dojrzewające owoce, takie jak maliny, jagody czy jeżyny,
  • jesienią, dzięki obfitości pokarmów, mogą uzupełnić zapasy przed nadchodzącym chłodem – w tym okresie żywią się żołędziami, które są bogatym źródłem energii i białka,
  • zimą, gdy trudno o inne pokarmy, wygrzebują spod ziemi korzenie i bulwy.

Zdolność przystosowywania się do zmiennych warunków umożliwia zrównoważone odżywianie się przez cały rok, bez względu na dostępność pożywienia.

Dziki żyjące blisko miast często zaglądają do śmietników, fot. Bogdan Khmelnytskyi/Shutterstock

Co jedzą małe dziki?

Dorosłe osobniki mają bogate menu, a czym się żywi dzik tuż po narodzinach? Warchlaki przez pierwsze miesiące życia karmione są mlekiem lochy. Jak dla innych ssaków, pokarm matki jest dla nich źródłem wszystkich składników odżywczych, których potrzebuje maluch. Gdy przestaje wystarczać, młode osobniki rozszerzają swoją dietę o kolejne produkty. Jedzą liście, owoce i korzenie.

Wpływ człowieka na dietę dzika

Środowisko naturalne i instynkty przyczyniają się do dużego zróżnicowania pokarmów, które je dzik. Czym się żywi, gdy znajdzie się w okolicach skupisk ludzkich? Często w takich sytuacjach wybiera łatwo dostępne odpadki i resztki żywności. Nie jest to korzystne ani dla niego, ani dla mieszkańców danych okolic. U dzikich świń dochodzi do zaburzenia pierwotnej diety. Dla przypadkowych przechodniów ich bliska obecność może oznaczać zagrożenie, ponieważ zwiększa się ryzyko ataków tych zwierząt na ludzi.

Dziki – pytania i odpowiedzi

Co jedzą dziki?

Dziki są zwierzętami z rodziny świń i mają bardzo zróżnicowane potrzeby żywieniowe. Zwykle żywią się roślinami i owadami. Ich dieta może obejmować zioła, krzewy, liście, korzenie, owoce leśne, bukiew, robaki, larwy, chrząszcze, ślimaki i ptasie jaja.

Czym się żywią dziki?

Dziki żywią się głównie roślinami i owadami. Ich jadłospis może zawierać zioła, krzewy, liście, korzenie, owoce leśne, bukiew, robaki, larwy, chrząszcze, ślimaki i ptasie jaja.

Jakie są zwyczaje żywieniowe dzików?

Dziki są stałymi mieszkańcami zarówno lasów, jak i terenów zurbanizowanych. Ich dieta jest zależna od dostępności pokarmu w danym środowisku. W miastach mogą żywić się również odpadkami spożywczymi.

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. Woodlant Trust; “Wild boar”; https://www.woodlandtrust.org.uk/trees-woods-and-wildlife/animals/mammals/wild-boar/; data dostępu: 2023-05-16;
  2. AZ Animals; “What Do Boars Eat?”; https://a-z-animals.com/blog/what-do-boars-eat/; data dostępu: 2023-05-16;
  3. atshq.org; “9 Things Wild Boars Like to Eat (Diet & Facts)”; https://www.atshq.org/what-do-wild-boars-eat/; data dostępu: 2023-05-16;
4.8/5 - (11 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!