Cytryniec chiński – właściwości, działanie i zastosowanie cytryńca chińskiego

Sok z owoców cytryńca chińskiego Sok z owoców cytryńca chińskiego. Korea.net / Korean Culture and Information Service (Photographer name) [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Przypominające swoim wyglądem jarzębinę czerwone owoce cytryńca chińskiego zdaniem Chińczyków kryją w sobie pięć smaków, a poza tym, mają nieocenione działanie na nasze zdrowie. Pojawiają się one na krzewie, którym można doskonale udekorować niejeden ogródek i, poza tym, że chronią nasze serce, wątrobę oraz dodają witalności, mają doskonałe walory smakowe i pięknie pachną. Jakie jeszcze tajemnice kryje w sobie ta azjatycka roślina? Czy warto suplementować cytryniec chiński?


Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) stanowi gatunek rośliny należącej do rodziny cytryńcowatych. Naturalnie występuje w górzystych rejonach oraz dolinach rzek na terenie Dalekiego Wschodu. To element krajobrazu nie tylko Chin, ale też Rosji, Korei i Japonii. Zioło to jest również uprawiane w Azji w celach dekoracyjnych i leczniczych – znajduje zastosowanie głównie w medycynie ludowej i w przemyśle zielarskim. W naszym kraju cytryniec chiński jest postrzegany jako egzotyczna roślina ozdobna, jednak coraz częściej można spotkać się z wykorzystaniem jego jadalnych części w kuchni, głównie w formie przetworów.

Cytryniec chiński i jego owoce o pięciu smakach


Cytryniec chiński dorasta maksymalnie do 1,5 m, jednak jego cienkie pędy barwy brązowej owijają się na podporach nawet do 10 metrów wysokości. Owalne, spore liście tej rośliny mają kolor ciemnej zieleni i są zaopatrzone w krótkie, lekko czerwone ogonki – jesienną porą przybierają odcień cytrynowy. Okres kwitnienia tego krzewu przypada na przełom maja i czerwca, kiedy to na jego pędach pojawiają się niewielkie białe, kremowe lub różowe kwiaty, wydzielające przyjemną woń. Największy walor dekoracyjny mają jednak owoce tej rośliny, które, w dojrzałym stadium, są intensywnie czerwone, wydzielają cytrynowy zapach i przypominają jarzębinę. Jagody te są przez Chińczyków nazywane owocami o pięciu smakach, ponieważ ich skórka jest słodka, miąższ kwaśny, nasiona gorzkie i cierpkie zarazem, zaś pozyskiwany z nich wyciąg – lekko słony.


Cytryniec chiński - owoce. English: Vladimir Kosolapov Русский: Владимир Косолапов [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy