Niebieska kukurydza – opis, właściwości i zastosowanie. Zboże niebieska kukurydza ciekawostki

Niebieska kukurydza uprawiana jest głównie w Meksyku, Peru i Stanach Zjednoczonych. Fot. Vaquero Cooper [CC BY 2.0 ], Flickr.com Niebieska kukurydza uprawiana jest głównie w Meksyku, Peru i Stanach Zjednoczonych. Fot. Vaquero Cooper [CC BY 2.0 ], Flickr.com

Coraz częściej sięgamy po żywność, którą od wieków oferuje nam natura. Jednym z takich produktów jest zboże - niebieska kukurydza, której ziarno, niepoddane modyfikacjom genetycznym, zachowało wszystkie najcenniejsze dla ludzkiego organizmu składniki. W przypadku niebieskiej kukurydzy powrót do natury ma szczególne i bardzo dosłowne znaczenie.


Kukurydza, obok pszenicy i ryżu, jest jednym z  najczęściej uprawianych na świecie ziaren. Popularność tego zboża zawdzięczamy mieszkańcom obu Ameryk. Mnogość jej zastosowań doceniali już Majowie i Aztekowie. Była ona wykorzystywana nie tylko w kuchni, ale odgrywała także istotną rolę w ich wierzeniach. Majowie uważali, że bogowie ulepili ludzi właśnie z… ciasta kukurydzianego.

Szczególną odmianą, prastarą i zupełnie czystą genetycznie, jest kukurydza niebieska. Wolna od GMO i glutenu, uprawiana jest głównie w Meksyku, Peru i Stanach Zjednoczonych. Macierzystym miejscem jej uprawy są południowe rejony Ameryki, gdzie przez setki lat była jednym z podstawowych produktów żywnościowych Indian z plemienia Hopi. Stąd też znana jest również jako Hopi Corn.

Niebieska bomba witaminowa

Niebieska kukurydza bogata jest w minerały, witaminy rozpuszczalne w wodzie i tłuszczach (B, D, E, K) i antocyjany. To właśnie obecności tych ostatnich zawdzięcza specyficzny, niebiesko-fioletowy kolor. W Hopi Corn znajdziemy też magnez, wapń, fosfor, żelazo i cynk.

Oprócz związków odżywczych stanowi także cenne źródło przeciwutleniaczy, w tym karotenoidów, polifenoli (flawonoidy i kwasy fenolowe) oraz tokoferoli. Przeciwutleniacze, charakterystyczne dla żywności nieprzetworzonej, wykazują działanie przeciwnowotworowe, tak istotne w profilaktyce oraz leczeniu raka. Ponadto biorą czynny udział w procesach usuwania z organizmu wolnych rodników, spowalniając w ten sposób realnie procesy jego starzenia. Możemy zatem bezsprzecznie mówić o działaniu odżywczym, wzmacniającym, przeciwnowotworowym oraz przeciwdziałającym procesom starzenia.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy