Orzechy pekan - właściwości, wartości odżywcze i wykorzystanie orzechów pekan

Orzechy pekan wyglądem i smakiem przypominają znane nam doskonale orzechy włoskie. Ale – i tutaj niespodzianka – orzechy pekan są od nich jeszcze bogatsze w składniki odżywcze. Pochodzą z Ameryki Północnej, gdzie dawniej stanowiły ważny składnik diety Indian. Orzechy pekan mają w sobie, jak każde orzechy, mnóstwo kalorii. Ale mimo to warto je jeść, bo zawarte w nich wartości prozdrowotne są nie do przecenienia.Orzechy pekan, fot. shutterstockOrzechy pekan, fot. shutterstock
 1. Pochodzenie i uprawa orzesznika
 2. Właściwości prozdrowotne orzechów pekan
 3. Właściwości antynowotworowe orzechów pekan
 4. Orzechy pekan to mangan, miedź, cynk...
 5. Orzechy pekan na zdrowie!

Pochodzenie i uprawa orzesznika

Orzechy pekan, na pierwszy rzut oka, łatwo pomylić z orzechami włoskimi. Zwłaszcza, że smakują bardzo podobnie, a więc także po degustacji możemy dojść do mylnych wniosków. Są one jednak mniej pofałdowane, za to bardziej płaskie i owalne. Mają podłużną i gładką łupinę.

Pekany to owoce wysokiego i potężnego drzewa zwanego orzesznikiem jadalnym lub pekanowym. Naturalnie rośnie ono w centralnej oraz południowej części Stanów Zjednoczonych. Podobno najlepsze orzechy pekanowe pochodzą z Teksasu, a dokładnie z hrabstwa San Saba, które zdobyło sobie reputację „pekanowej stolicy świata”.

Orzechy pekanowe stanowiły ważny element diety rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Indianie bardzo cenili sobie pekany, ponieważ nawet niewielka ich ilość mogła skutecznie zaspokoić głód. Wszak w 100 gramach zawiera się aż 690 kalorii! Poza tym orzechy te są bardzo smaczne – mają delikatny, lekko słodki i masłowy smak. Obecnie są numerem jeden spośród wszystkich orzechów uprawianych w Ameryce. To, w tej części świata, stały dodatek do deserów, czekoladek i ciast. Sprzedaje się je łuskane lub niełuskane, prażone, solone i na słodko. Popularne jest samodzielne kandyzowanie orzechów pekan lub prażenie ich z dodatkiem pikantnego pieprzu cayenne i soli. Coraz więcej Amerykanów decyduje się także na posadzenie orzesznika we własnym ogrodzie.

Właściwości prozdrowotne orzechów pekan

Większość, bo aż 90% tłuszczów zawartych w omawianych orzechach, stanowią jednonienasycone kwasy tłuszczowe. To dobre tłuszcze, których powinien dostarczać sobie każdy, nawet osoby będące na diecie odchudzającej. Dlaczego? Ponieważ, odchudzając się czy nie, zawsze potrzebujemy tłuszczu, który jest niezbędny do przyswojenia niektórych witamin (witamina A, D, E i K), zapewnia właściwe funkcjonowanie układu nerwowego i narządu wzroku czy reguluje pracę hormonów.

Nienasycone kwasy tłuszczowe, z bogactwa których słyną orzechy, pozwalają utrzymać w dobrym stanie skórę i jej przydatki, a co najważniejsze, mają niebagatelny wpływ na prawidłową pracę układu krążenia. Obniżają stężenie we krwi „złego” cholesterolu LDL, a nieznacznie nawet podnoszą poziom „dobrego” cholesterolu HDL. Oznacza to, że ich regularne spożywanie chroni tętnice przed rozwojem miażdżycy i upośledzeniem prawidłowego przepływu krwi. W rezultacie, jesteśmy obarczeni mniejszym ryzykiem zawału serca. Traktujmy jednak orzechy pekan co najwyżej jako dodatek do diety. Wspomnienie o ich zawrotnej kaloryczności powinno nam pomóc w ograniczeniu tego przysmaku. Warto dodać kilka sztuk do sałatki lub śniadaniowego muesli, ewentualnie przekąsić niewielką ilość solo, kiedy w ciągu dnia zabraknie nam energii.

Urozmaicanie posiłków orzechami pekan zapewni nam dawkę witamin C, E, K oraz witamin z grupy B, w szczególności tiaminy (witamina B1). Nie zabraknie nam dzięki temu również soli mineralnych.
Orzeszniki jadalny lub pekanowy, fot. shutterstock

Właściwości antynowotworowe orzechów pekan

Wspomniane witaminy C i E są silnymi antyoksydantami, które chronią komórki naszego ciała przed kancerogennym działaniem wolnych rodników. O ile kwasu askorbinowego znajdziemy w orzechach pekan stosunkowo niewiele, to już zawartość witaminy E robi wrażenie. W 100 g tego przysmaku zawiera się jej aż 25 mg.

Ponadto, orzechy pekan są źródłem kwasu elagowego. Jest to związek należący do grupy kwasów fenolowych, także charakteryzujących się właściwościami antyutleniającymi. A zatem jedząc orzechy pekan dostarczamy sobie substancji, która hamuje rozwój wolnych rodników, blokuje działanie enzymów rakotwórczych, wpływa ochronnie na DNA i zapobiega mutacji genów. Innymi słowy, kwas elagowy chroni nas przed powstawaniem komórek nowotworowych.

Orzechy pekan to mangan, miedź, cynk...

Wszystkie rodzaje orzechów ceni się za wysoką zawartość magnezu. Nie inaczej jest z orzechami pekan. 100 g pokrywa 30 proc. dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Ale przecież nie tylko magnezem orzech pekan stoi! Pekany dostarczą nam także manganu i miedzi. Zaledwie garść wystarczy, aby pokryć całkowite dobowe zapotrzebowanie organizmu na te mikroelementy. Mangan przyśpiesza przemianę cholesterolu i wspiera układ nerwowy, miedź natomiast jest niezbędna do syntezy kolagenu i elastyny, ma więc ogromny wpływ na utrzymanie skóry w dobrej kondycji.

Dietetycy wskazują na orzechy pekan także, gdy mowa jest o zdrowiu seksualnym. Znajduje się w nich bowiem wiele pierwiastków mineralnych, w tym znaczne ilości cynku. A cynk, jak wiemy, sprzyja płodności, jest niezawodny w utrzymywaniu libido na odpowiednim poziomie, oraz – co niezwykle istotne – warunkuje prawidłowy rozwój płodu.
Orzechy pekan można znaleźć w wielu przepisach amerykańskich, fot. shutterstock

Orzechy pekan na zdrowie!

Orzechy pekan są ubóstwiane przez Amerykanów. Największe sady orzechowe, w których uprawia się orzeszniki jadalne, znajdują się na południu Stanów Zjednoczonych. Nam orzechy pekan kształtem i smakiem przypominają orzechy włoskie. Zawierają duże ilości cynku, magnezu, manganu i miedzi, a także witaminy E, kwasu elagowego oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Choć są bardzo zdrowe, nie można zapędzać się za daleko z ich konsumpcją, bo mają sporo kalorii.
Ekologia.pl (Elżbieta Gwóźdź)

Bibliografia

 1. E. Kwiatkowska; “Kwas elagowy – zawartość w żywności rola prozdrowotna”; „Postępy fitoterapii”, nr 4/2010;
 2. T. Pasierski, Z. Gaciong, w: „Angiologia” pod red. T. Pasierskiego, Z. Gacionga, A. Torbickiego, J. Szmidta, ; “Rozwój i regresja miażdżycy”; Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004;
 3. Atanas G Atanasov i in.; “Pecan nuts: A review of reported bioactivities and health effects”; data dostępu: 2019-10-15
 4. Ron Byford; “Growth and Development of Pecan Nuts”; data dostępu: 2019-10-15
 5. Diane L. McKay i in.; “A Pecan-Rich Diet Improves Cardiometabolic Risk Factors in Overweight and Obese Adults: A Randomized Controlled Trial”; data dostępu: 2019-10-15
 6. Encylopaedia Britannica; “Pecan”; data dostępu: 2019-10-15
 7. Tim Newman; “Can pecans protect heart health?”; data dostępu: 2019-10-15
 8. Ella H. Haddad; “Health Effects of a Pecan [Carya illinoinensis (Wangenh.) K. Koch] Nut-rich Diet”; Nuts and Seeds in Health and Disease Prevention, 2011;
Moim zdaniem
Które orzechy lubisz najbardziej?
Ocena (4.5) Oceń: