Bligia pospolita owoc – właściwości, wartości odżywcze i zastosowanie bligii pospolitej

Bligia pospolita jest narodowym owocem Jamajki, gdzie trafiła jednak dopiero w drugiej połowie XVIII w. jako perspektywiczny pokarm dla niewolników. Jej nazwa pochodzi od nazwiska kapitana Williama Bligha, który jako dowódca brytyjskiego okrętu „Bounty”, przywiózł ze słonecznej wyspy niepospolite owoce i zaprezentował je botanikom z angielskich Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew. Dziś bligię pospolitą uprawia się z powodzeniem w wielu krajach strefy tropikalnej na całym świecie.Dojrzały owoc bligii; źródło: WikipediaDojrzały owoc bligii; źródło: Wikipedia

Oryginalnie gatunek Blighia sapida pochodzi jednak z zachodniej Afryki – w stanie dzikim występuje od Senegalu po Kamerun i Gwineę Równikową. Pod względem botanicznym zaliczany jest do rodziny mydleńcowatych i jest bliskim krewnym drzew rodzących owoce liczi oraz longanu.

Jak wygląda bligia?

Nawet dla osób obeznanych w świecie owoców tropikalnych nazwa i wygląd bligii pospolitej mogą być absolutną nowością – jest to owoc praktycznie niespotykany na rynku europejskim. Samo drzewo ma charakter zimozielony i dorasta maksymalnie do 25 metrów – powodzi mu się przede wszystkim na obszarach słonecznych o umiarkowanym stopniu wilgotności. Wizualnie odznacza się dość krótkim pniem i gęstą koroną, którą tworzą długie, owalne, ciemnozielone liście o skórzastej powierzchni. Wiechowate kwiatostany pojawiają się w ciągu całego roku i osiągają nawet długość 20 cm, a ponadto charakteryzują się przyjemnym, słodkim zapachem. Poszczególne kwiatki złożone są z pięciu bladych płatków.

Z obupłciowego kwiatu rozwijają się owoce w kształcie gruszki, które początkowo są zielone, ale z czasem przyjmują żółto-pomarańczową, a nawet czerwoną barwę. Dojrzały owoc pęka i rozkłada się niczym kwiat na trzy części, a w każdej z nich znajdują się dość duże, czarne nasiona. Sam miąższ jest biały lub lekko żółty i gąbkowaty, a z wyglądu, zdaniem wielu, przypomina jajecznicę. Pojedynczy owoc waży zwykle w granicach 100-200 g.


Owoce bligii pospolitej na drzewie; źródło: Wikimedia Commons
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy