Ręka Buddy owoc – właściwości, pochodzenie i zastosowanie ręki Buddy

Pachnie jak lawenda, smakuje jak cytrynowa skórka, wygląda jak… Ręka Buddy. Pod tą zabawnie brzmiącą nazwą kryje się odmiana cytronu, fascynująca ludzkość już od tysięcy lat. Palczaste owoce cieszą się w Azji głęboką symboliką, ale w kulturze zachodniej są przede wszystkim unikatową ozdobą stołu oraz przysmakiem. Ręki Buddy nie spożywa się jednak jak tradycyjnych owoców!Dojrzały owoc Ręki Buddy; źródło: Flickr Creative Commons / Robert Couse-Baker Dojrzały owoc Ręki Buddy; źródło: Flickr Creative Commons / Robert Couse-Baker

Zdaniem botaników gatunek Citrus medica var. sarcodactylis, znany popularnie jako Ręka Buddy, pochodzi z terenu północno-wschodnich Indii lub Chin. Dziś uprawia się go nie tylko w rozległych regionach Azji, ale także w południowej części Stanów Zjednoczonych. Wiecznie zielone drzewa tego niezwykłego cytronu wymagają bowiem ciepłego klimatu bez ryzyka przymrozków, o wysokim poziomie nasłonecznienia oraz wysokiej wilgotności. Niewysokie, bo sięgające od 4 do 7 m wysokości, odznaczają się kolczastą korą, owalnymi, jasnozielonymi liśćmi oraz pięknie pachnącymi, białymi kwiatami, z których rozwijają się niezwykłe owoce.

Fantastyczna fizjonomia ręki Buddy

Dla większości z nas, przyzwyczajonych do okrągłych i owalnych kształtów owoców, nawet tych najbardziej egzotycznych, cytron Ręka Buddy wygląda na pierwszy rzut oka jak wynik niepowiedzionego eksperymentu genetycznego. Każdy owoc może bowiem sięgać nawet 30 cm długości i odznacza się rozbieżnymi wypustkami, które do złudzenia przypominają palce dłoni. Może ich być pięć albo dwadzieścia, ale zawsze charakteryzują się żółtą chropowatą skórką podobną cytrynie, która wraz z dojrzewaniem nabiera często pomarańczowych tonów. Co najciekawsze, po rozcięciu we wnętrzu „palców” znajdziemy białą skórę typową dla pomarańczy czy grejpfrutów, bez żadnego jednak śladu miąższu lub soku!

Inne odmiany gatunku Citrus medica miewają klasyczne wrzecionowate owoce i mogą zawierać miąższ o kwaśnym smaku.
Ręka Buddy na drzewie – niedojrzałe owoce; źródło: Wikimedia Commons
Ocena (4.8) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy